Modré svetlo z obrazoviek neničí len zrak: Ako ovplyvňuje spánok či vrásky?

Modré svetlo

Pred obrazovkami trávime čoraz viac času, vďaka čomu na seba nechávame pôsobiť modré svetlo (Zdroj: GettyImages)

Spomedzi trendov, ktoré priniesla pandémia, vzišli aj teórie o tom, ako veľmi je pre nás škodlivé modré svetlo. Práve počas tohto obdobia sa totiž naše životy ešte intenzívnejšie presunuli na internet a čas, ktorý denne strávime pred obrazovkami digitálnych zariadení odvtedy raketovo rástol. Zároveň tak pribúdali otázky a obavy, či to svetlo vyžarované z obrazoviek predsa len nie je škodlivé. Na ktorej strane stojí pravda?

V článku sa dočítate:

1. Čo je modré svetlo?
2. Aké sú riziká a výhody modrého svetla?
3. Skutočne pomáhajú okuliare a filtre?
4. Ako modré svetlo ovplyvňuje spánok?
5. Spôsobuje modré svetlo predčasné starnutie pleti a vrásky?

Čo je modré svetlo?

Modré svetlo je všade okolo nás a sprevádza nás už od narodenia. Dokonca aj slnko vyžaruje modré svetlo. Rovnako tak žiarivky a žiarovky, mobilné telefóny, digitálne obrazovky počítačov aj televízory s plochou obrazovkou. Ak sa chceme dozvedieť viac o tom, ako modré svetlo vplýva na naše životy, musíme najskôr pochopiť, čo toto svetlo vlastne je.

Viditeľné svetlo predstavuje približne 50 % slnečného spektra a ako aj pomenovanie „viditeľné“ napovedá, je to jediná časť svetla, ktorú ľudské oko dokáže rozpoznávať. Rozsah viditeľného svetla nie je možné celkom presne stanoviť, nakoľko sa v závislosti od pozorovateľa tieto hranice môžu meniť. Súčasťou tohto viditeľného spektra je aj modrý pás, ktorý má najkratšiu vlnovú dĺžku, ale najvyššiu úroveň energie. Čím dlhšia vlnová dĺžka je, tým menej energie prenáša. Modré svetlo, ktoré má vlnovú dĺžku veľmi krátku, tak prenáša obzvlášť vysokú úroveň energie.

Dá sa povedať, že elektromagnetická energia, ktorou pulzuje celý svet, prechádza vo vlnách okolo nás, a dokonca aj cez nás. Tieto vlny majú rôznu dĺžku, pričom najdlhšiu majú rádiové vlny, mikrovlny, infračervené a ultrafialové (UV) vlny. Na druhej strane, najkratšie elektromagnetické spektrum majú röntgenové lúče a gama lúče. Väčšina týchto vĺn nie je viditeľná, ale malý pás vĺn, označovaný ako viditeľné svetlo, môže byť ľudským okom voľne pozorovateľný. Vlny viditeľného svetla sa odlišujú dĺžkou – od 380 nanometrov (fialové svetlo) do 700 nanometrov (červené svetlo).

Pokiaľ ide o jednotlivé farby svetla, nie všetky z nich majú účinok rovnaký. Modré vlnové dĺžky, ktoré sú prospešné počas denného svetla tým, ako zvyšujú pozornosť, reakčné časy aj náladu, sa zdajú byť najviac rušivé v noci. A práve po zotmení sa prostredníctvom elektronicky úsporného osvetlenia a tiež elektroniky s obrazovkami šírenie modrého svetla zvyšuje. Zároveň sa tým zvyšuje aj náš čas, počas ktorého sa modrým vlnovým dĺžkam vystavujeme.

modré svetlo a žena používajúca notebook v tme
Šírenie modrého svetla sa po zotmení zvyšuje (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Aké sú riziká a výhody modrého svetla?

Najnovšie výskumy naznačujú, že modré svetlo z digitálnych obrazoviek počítačov a mobilných zariadení nepredstavuje pre oči až také vážne riziko, ako sa pôvodne predpokladalo. Je však potrebné zvážiť aj ďalšie riziká, ktoré toto svetlo potenciálne prináša.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako mať rosaceu pod kontrolou? O začervenané žilky na tvári sa treba poctivo starať

1. Predpokladané riziká vĺn modrého svetla

  • Vekom podmienená degenerácia očnej makuly (VPMD) – laboratórne štúdie a štúdie na zvieratách vyvolali aj otázky, či modré svetlo môže urýchliť proces makulárnej degenerácie. Vo vyspelých krajinách je totiž najčastejším ochorením vedúcim k strate zraku u ľudí nad 50 rokov. O tom, či naozaj existuje overiteľné prepojenie medzi používaním zariadení vyžarujúcich modré svetlo a degeneráciou očnej makuly, oční lekári a výskumníci zatiaľ nie sú presvedčení.
  • Digitálna únava zraku – keďže sa modré svetlo rozptyľuje ľahšie ako väčšina viditeľného svetla, pre oči to môže znamenať sťažené zaostrovanie pri prijímaní modrého svetla. Oči toto svetlo môžu vnímať ako slabo zaostrené a vizuálne statické. Takéto zníženie kontrastu môže očiam sťažiť spracovanie modrého svetla a to môže prispieť k únave zraku. Napriek tomu stále ešte nie je veľa výskumov, ktoré by potvrdili, že toto svetlo priamo vedie k únave očí a do budúcnosti bude potrebných viac kvalitných štúdií.
  • Vplyv na spánok – v porovnaní s rizikami pre oči, účinky modrého svetla na cyklus spánku a bdenie ponúkajú viac výsledkov skúmania. Napríklad staršia štúdia z roku 2015 zistila, že ak sú ľudia vystavení modrému svetlu vo večerných hodinách, organizmus neuvoľňuje toľko melatonínu (t.j. hormónu, ktorý navodzuje spánok), čo je výsledkom oneskorenia alebo narušenia spánkových cyklov.

2. Zdravotné výhody modrého svetla

Vystavenie sa modrému svetlu sa nespája len s predpokladanými rizikami, ale poskytuje aj niekoľko dôležitých zdravotných výhod:

  • môže pomôcť zostať v strehu, zlepšiť reakčný čas a stimulovať bdelosť,
  • môže posilniť pamäť a zlepšiť kognitívne funkcie,
  • potenciálne môže zlepšiť sezónnu depresiu,
  • pomáha pri niektorých kožných ochoreniach ako akné, keratóza či psoriáza.

Skutočne pomáhajú okuliare a filtre?

Účinky modrého svetla sa často spájajú aj s pôsobením na pokožku či s narušením spánkového cyklu. Jeho vplyv však možno pozorovať aj na iné oblasti ľudského zdravia. Napríklad oči, a celkovo zrak, sú denne namáhané mnohými faktormi. Medzi tie najčastejšie patrí aj intenzívne pôsobenie modrého svetla. Spojitosť s pôsobením tohto svetla sa preukázala aj pri zhoršení syndrómu suchého oka a je spájaná s namáhaním očí a nekomfortným pocitom.

Optometrista s dlhoročnými skúsenosťami Gery Heiting sa zameriava špeciálne na problémy s krátkozrakosťou a tiež aj účinkami modrého svetla na oko. Keďže každá farba viditeľného svetla má svoj vlastný rozsah energie a vlnových dĺžok, odborník to v súvislosti so zrakom vysvetlil takto: „Modré svetlo má najvyššiu energiu zo všetkých zložiek viditeľného svetla – takmer rovnaké množstvo ako niektoré ultrafialové lúče (UV), ktoré sú spojené s rakovinou kože, šedým zákalom a inými zdravotnými problémami oka. Hoci modré svetlo má menej energie ako UV, preniká hlbšie do oka, až po sietnicu citlivú na svetlo v zadnej časti očnej gule.“

Aj keď sám priznáva, že je potrebný ďalší výskum študujúci vplyv modrého svetla na oči, niektoré známe štúdie už potvrdili potenciál modrého svetla spôsobiť poškodenie buniek nachádzajúcich sa v sietnici, ktoré sú zodpovedné za videnie. Mnohí oční lekári sa preto obávajú možných dlhodobých účinkov modrého svetla na naše oči. Doteraz stále nepoznáme mieru, ktorá by určila minimálne množstvo intenzity modrého svetla potrebného na poškodenie sietnice a straty zraku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vďaka fritéze si vyprážané jedlá pripravíte zdravšie: Vyberte si však správne!

Základná forma prevencie očí „20-20-20“

Ako istú formu prevencie pred námahou očí môžete pri práci s počítačom vyskúšať pravidlo 20 – 20 – 20, ktoré hovorí, že každých 20 minút sa treba pozerať aspoň 20 sekúnd na niečo vzdialené 20 stôp (teda približne 6 metrov). Častou príčinou problémov pri práci s displejmi je suchosť očí spôsobená nedostatočným žmurkaním.

Je vysoko nepravdepodobné, že by ľudia v budúcnosti používali menej zariadení ako sú počítače, tablety, smartfóny alebo rôzne obrazovky a televízory. Aj z tohto dôvodu optometrista odporúča pri výbere podobných elektronických zariadení skontrolovať označenie o nízkom modrom svetle.

Modré svetlo a ochranné okuliare

Na trhu existujú aj okuliare na prácu s týmito zariadeniami alebo chrániče displejov, ktorých primárnou úlohou je redukovať vyžarovanie modrého svetla. Princíp, na ktorom by mali chrániť oči pred modrým svetlom, je založený na odraze svetelných vĺn prichádzajúcich dovnútra, takže sa vlastne odrážajú od povrchu. Na šošovke je ochranný povlak alebo filter, ktorý odráža vlnovú dĺžku a zabraňuje jeho prenikaniu.

Okrem toho, k ich vlastnostiam patrí aj schopnosť zabrániť vysušovaniu očí, poskytnúť úľavu unaveným očným svalom a dokonca môžu pomôcť aj pri bolesti hlavy. Možno sa pýtate, či je vhodné denné nosenie a používanie pomôcok blokujúcich modré svetlo? Ich účinnosť však nie je nijako vedecky podložená. Neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by hovorili o ich výhodách alebo nevýhodách. Ak aj napriek ich používaniu pociťujete bolesti očí alebo hlavy, všeobecné odporúčanie znie – kontaktuje očného lekára a poraďte sa s ním o zdravotnom stave.

modré svetlo z mobilného telefónu vo večerných hodinách
Kvalita spánku vplýva na duševné a fyzické zdravie (Zdroj: Freepik/freepik)

Ovplyvňuje modré svetlo spánok?

Potenciálnou výhodou používania špeciálnych ochranných okuliarov by mohlo byť zlepšenie kvality spánku. Vieme, že pri dopade modrého svetla na sietnicu sa stimulujú bunky v mozgu, čo vlastne znamená, že sa potláča produkcia melatonínu – teda hormónu, ktorý reguluje spánok. Vystavenie sa modrému svetlu spôsobuje stav bdelosti a klame mozog, ktorý si tak myslí, že je deň.

Donedávna nás teda odborníci presviedčali, že modré svetlo má škodlivý vplyv na spánok a špeciálne vtedy, keď sa mu vystavujeme tesne pred spaním. Nová švajčiarska štúdia však tvrdí niečo iné. Publikovaná bola v magazíne Nature Human Behaviour a podieľal sa na nej tím z Univerzity v Bazileji.

Výskum sledoval 16 dobrovoľníkov, ktorí boli hodinu pred spaním vystavení modrému, žltému a bielemu kontrolnému svetlu. Najmarkantnejšie zmeny jasu a farby svetla (napríklad z oranžovej na modrú alebo naopak) sa vyskytujú pri východe a západe slnka. Preto môžu byť vnútorné biologické hodiny relevantné najmä počas týchto farebných zmien.

Po testovaní výskumníci uviedli, že nenašli žiadne dôkazy o tom, že by zmena farby modro – žltej dimenzie zohrávala dôležitú úlohu pri ovplyvňovaní ľudského cirkadiánneho rytmu. Tento rytmus trvá 24 hodín a zahŕňa všetky cykly, ktoré sa v tele dejú, duševné aj fyzické zmeny. Napriek tomu, naďalej odporúčajú, aby ľudia aspoň pred spaním znížili vystavenie sa krátkovlnnému vyžarovaniu z technologických zariadení bez ohľadu na farbu ich svetla.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vrásky nie sú len znakom starnutia: Môžu signalizovať aj ochorenie, na toto si dajte pozor

Výskum totiž potvrdil, že najcitlivejšie na svetlo sú takzvané gangliové bunky nachádzajúce sa v oku a tie sú dôležité pre vnútorné hodiny. Predstavujú typ fotoreceptora v oku, ktorý má úlohu v cykle spánku a bdenia. Pri problémoch so spánkom ale existuje veľa faktorov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu.


Cez aké zariadenie sa najčastejšie vystavujete modrému svetlu?

Spôsobuje modré svetlo predčasné starnutie pleti a vrásky?

Mnohé štúdie, ktoré skúmajú vplyv slnečného žiarenia na pokožku, sa obvykle zameriavajú na ultrafialové žiarenie. Predmetom výskumu v rámci neho býva najmä UVB, ktoré je zodpovedné za spálenie pokožky. Pokiaľ ide o modré svetlo, najčastejšie uvádzaným účinkom vystavenia sa modrému svetlu je významný nárast reaktívnych foriem kyslíka. Aj preto niektoré štúdie naznačujú súvislosť medzi modrým svetlom a možným predčasným starnutím pokožky.

Ako uvádza štúdia o modrom svetle a vráskach z roku 2018, vystavenie sa tomuto svetlu, hoci len na hodinu, môže spôsobiť vznik reaktívnych foriem kyslíka spájaných s predčasným starnutím pokožky. Výskum tiež ukázal, že modré svetlo môže vyvolať pigmentáciu rôznych typov pleti podobne ako pri opaľovaní.

Zatiaľ čo opálenie pokožky sa často považuje za trendové a žiaduce, v konečnom dôsledku je znakom poškodenia kože a nárastu reaktívnych kyslíkových foriem. Vedci tiež zistili, že opálenie pokožky z viditeľného svetla, ktoré zahŕňa aj modré svetlo, malo tmavšiu pigmentáciu. V porovnaní s vystavením sa UV žiareniu, táto pigmentácia trvala dlhšie.

Kozmetický trh v súčasnosti ponúka stále viac produktov starostlivosti o pleť, ktoré sľubujú, že ich pravidelné používanie nás pred vplyvom modrého svetla dokáže ochrániť. Pokiaľ ide o typické a bežné opaľovacie krémy, bolo preukázané, že tieto krémy možnému poškodeniu modrým a viditeľným svetlom nezabraňujú.

Výsledky štúdie nemeckého kozmetického výrobcu pleťovej starostlivosti Beiersdorf hovoria, že „celodenné vystavenie sa modrému svetlu z obrazovky vo vzdialenosti 30 cm sa rovná iba jednej minúte letného poludňajšieho slnka v nemeckom Hamburgu.“ Iné zistenia tvrdia, že modré svetlo z obrazoviek digitálnych zariadení je 100 až 1000-krát menej intenzívne ako modré svetlo pochádzajúce zo Slnka.

Svetlo z obrazoviek je tak zodpovedné za zlomok dávok modrého svetla, ktoré denne dostávame. Pravdou je, že v súčasnosti pred obrazovkami trávime viac času ako kedykoľvek predtým. A i keď určité škody na pleti toto svetlo môže zanechať, v porovnaní s vystavením sa slnečným lúčom, je to zanedbateľné.

Ktoré zdroje modrého svetla sú škodlivé pre človeka, zatiaľ stále nie je celkom jasné. Podobne nie je ešte možné ani definitívne tvrdiť, že priveľa modrého svetla starnutie pleti urýchľuje. Neznamená to však, že nemôžeme prijať preventívne opatrenia. Dobrou voľbou môže byť napríklad aj starostlivosť o pleť s produktmi obsahujúcimi známe antioxidanty, ktoré neutralizujú vplyv životného prostredia na pleť.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Healthline.com, HealthHarvard.edu, TheConversation.com, Byrdie.com, IJO.com, Nature.com, Cochrane.org
Odporúčame