Ako mať rosaceu pod kontrolou? O začervenané žilky na tvári sa treba poctivo starať

mladá žena pred zrkadlom pozoruje rosaceu na svojej tvári

Chronické zápalové ochorenie sa často zamieňa s akné (Zdroj: Freepik/freepik)

Pretrvávajúce vyrážky, rozšírené cievky či trvalé začervenanie tváre môžu značiť rosaceu alebo tzv. ružovku. Uviedla to Ružena Sochorová z kliniky lekárskej kozmetiky laserovej a estetickej dermatológie, ktorá v prípade objavení sa príznakov odporúča vyhľadať lekára. Ak trpíte týmto ochorením alebo poznáte niekoho s rosaceou, nasledujúce informácie vám pomôžu.

Rosaceu spoznáte na pokožke podľa rôznych prejavov

Rosacea je neinfekčné zápalové ochorenie pokožky tváre. Najčastejšie postihuje líca, bradu, čelo a nos. „Vyskytuje sa v rôznych formách a typoch. Od drobných viditeľných cievok cez hnisavé vyrážky až po zhrubnutú kožu. Prejaviť sa však môže aj zápalom očných spojiviek,“ priblížila Sochorová. Dodala, že na rozdiel od akné rosacea nie je vyvolaná nadmernou tvorbou mazu v pokožke.

Spúšťačmi ochorenia môžu byť stres, nadmerné slnečné žiarenie, teplo, chlad, fajčenie i užívanie alkoholu a niektorých steroidných liekov, prípadne obľuba pikantných a korenistých jedál. K rozvoju ochorenia môže prispieť aj nesprávna pleťová kozmetika. Medzi dráždivé látky patria podľa Sochorovej alkohol, gáfor, mentol, výťažky z mäty a eukalyptu, parfum, ovocné kyseliny a látky obsiahnuté v pílingoch.

Rosacea postihuje predovšetkým ženy vo veku nad 30 rokov, ale neznamená to, že sa vyhýba mužom. U značnej časti pacientov dochádza aj k problémom s očami a pociťujú rezanie, pálenie alebo svetloplachosť.

Prevencia aj starostlivosť o pokožku má svoje pravidlá

Prevenciou je najmä dôkladná starostlivosť o pleť a pokožku. „Na umytie tváre je najlepšie použiť vlažnú alebo studenú vodu, potom ju osušiť jemným potieraním uterákom. Ak je voda príliš horúca alebo príliš studená, môže spôsobiť začervenanie pokožky, prípadne ho zhoršiť. Ak je pokožka príliš suchá, hydratovať ju možno zvlhčovačmi. Tie zmierňujú aj svrbenie a zabraňujú popraskaniu pokožky, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť zápalu,“ odporučila lekárka.

Základom liečby je odstránenie rozšírených cievok cievnym laserom. „To je potrebné opakovať približne každé dva až tri týždne. Ak je prítomné začervenanie pleti, veľmi dobrým pomocníkom je intenzívne pulzné svetlo. Vyrážky na pleti je potrebné liečiť lokálnymi prípravkami s obsahom metronidazolu. Pri intenzívnejšom zápale podávame tablety s obsahom metronidazolu alebo deoxymykoínu. V súčasnosti sa osvedčili botulotoxínové injekcie do oblasti tváre a cievny laser,“ dodala Sochorová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stratu sluchu neberte na ľahkú váhu: Zvyšuje riziko rozvoja týchto ochorení

Myslíte si, že sa o svoju pleť staráte dostatočne a primerane?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame