Stratu sluchu neberte na ľahkú váhu: Zvyšuje riziko rozvoja týchto ochorení

starší muž dostáva načúvací prístroj

Strata sluchu by sa mala liečiť (Freepik/annastills)

Seniori si musia dávať pozor na stratu sluchu. Ak sa nelieči, môže zvýšiť riziko rozvoja rôznych vážnych ochorení. Prečo je to tak a aká je najlepšia prevencia sa dozviete v našom článku.

Pri neliečenej strate sluchu u seniorov hrozí vyššie riziko vzniku demencie, Alzheimerovej choroby alebo depresie. Najhoršie je, že si starší ľudia stratu tohto zmyslu spočiatku vôbec neuvedomujú. Prichádza totiž postupne. Upozornila na to lekárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Miriama Šatalová.

Strata sluchu býva súčasťou starnutia

Zo štatistík vyplýva, že určitým stupňom straty sluchu trpí až tretina seniorov vo veku 65 až 70 rokov. Vo veku 75 a viac ide o približne polovicu seniorov. Počas starnutia prirodzene dochádza k degeneratívnym zmenám vo vnútornom uchu a pozdĺž nervových dráh vedúcich do mozgu, čo môže ovplyvniť sluch. Spomenuté zmeny ovplyvňuje aj poškodenie tzv. vláskových buniek, ktoré majú dôležitú úlohu pri prenoste zvukového signálu do mozgu.

„Dlhotrvajúci alebo veľmi intenzívny zvuk môže tieto vláskové bunky úplne zničiť a spôsobiť trvalé poškodenie sluchu, keďže tieto bunky neregenerujú ani nedorastajú,“ ozrejmila lekárka. Ide teda podľa nej o dlhodobý proces postupnej straty sluchu, k čomu väčšinou dochádza postupne počas mnohých rokov.

Za stratu sluchu môže v nezanedbateľnej miere genetická predispozícia, no aj pôsobenie hluku počas rokov. „Niektoré choroby ovplyvňujú prívod krvi do stredného ucha, k vzniku tohto ochorenia prispievajú napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka či choroby kardiovaskulárneho systému,“ vysvetlila ďalej Šatalová.

Tento stav netreba brať na ľahkú váhu

Stratu sluchu podľa nej spôsobujú aj otototoxické lieky. Ide o lieky, ktoré môžu poškodiť sluch a patria k nim niektoré antibiotiká či protinádorové lieky.

Aj v prípade tohto ochorenia je dôležitá prevencia. Doprajte si zdravú a vyváženú stravu s množstvom antioxidantov, vylúčte z jedla toxíny, obmedzte užívanie ototoxických liekov a pravidelne cvičte. Snažte sa vyhýbať hluku, no ak to nie je možné, používajte ochranné slúchadlá.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Rozumiete lekárom, keď hovoria o diagnózach? Odhaľte názvy chorôb a pripíšte si plný počet

Ochorenie sa dá liečiť medikamentózne, operačne, prípadne napravením sluchovej chyby pomocou načúvacích aparátov. „Pri ťažkej strate sluchu môžu byť indikované kochleárne implantáty. Všetko závisí od miery a spôsobu poškodenia sluchu,“ doplnila Šatalová. Seniorom radí, aby tento problém nezjednodušovali a nebrali ho ako prirodzenú súčasť starnutia. Negatívne totiž ovplyvňuje nielen zdravotnú, ale aj sociálnu stránku života.


Máte vy alebo váš blízky problém so stratou sluchu?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame