Prvý krok v boji so zlým dychom: Dokonalá ústna hygiena

Čistenie zubov

thinkstockphotos.com

Raz za čas trápi zlý dych takmer každého – po cesnaku či inej aromatickej potravine je to celkom bežné. Ak však máte tento problém dlhodobejšie, amli by ste sa zamyslieť, či sa o svoju ústnu dutinu staráte správne.

Hygiena je základ

Vo väčšine prípadov sa dá nepríjemná aróma dychu eliminovať dôslednou dentálnou hygienou. Pomôcť môže napríklad škrabka na jazyk. Najmä fajčiari a kávičkári by mali mať poruke aj vhodnú ústnu vodu či sprej. ,,Niekedy stačí, ak si fajčiar alebo kávičkár nevypláchne po svojom zlozvyku dutinu ústnou vodou, a problém je na svete,“ hovorí dentálna hygienička Renáta Gumanová.

Pozor na zvyšky jedál

Za sviežosť dychu je väčšinou zodpovedný obsah úst. Zvyšky potravy, ktoré sa zachytili v medzizubnom priestore, sú atraktívne pre baktérie. Tie sa držia aj v povlaku na jazyku. Najčastejšou príčinou nepríjemného dychu sú prchavé zlúčeniny síry. Ide o produkt bakteriálneho rozkladu aminokyselín vo zvyškoch jedla, slinách a mŕtvych bunkách epitelu.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!


Čistiť treba aj jazyk…

Pre svieži dych tak netreba zabúdať ani na čistenie jazyka. ,,Keďže sa baktérie spôsobujúce halitózu zdržiavajú najmä na povrchu jazyka, je potrebné pravidelne ho čistiť. Pri miernom povlaku stačí raz denne, po večernej hygiene. Ideálne je následne dutinu vypláchnuť ústnou vodou proti halitóze,“ odporúča Gumanová. Ideálne je, ak je bez alkoholu. 

…a priestory medzi zubami

Okrem jazyka je dôležité venovať pozornosť aj medzizubným priestorom. ,,Ideálne je použiť v tomto prípade medzizubné kefky a dentálnu niť. Pri oboch pomôckach je dôležité vykonávať jemný pilnikovitý pohyb, a to v tvare písmena V. Od jedného zuba smerom k druhému. Úlohou medzizubnej kefky je dočistiť ďasno, úlohou nite stenu zuba,“ radí dentálna hygienička. Zvyšky potravy z medzizubných priestorov pomáha odstrániť aj jablko, mrkva či zeler.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte si cesnak bez výčitiek: Zápach z úst porazíte overenými trikmi!


Správna zubná pasta

Odporúča sa tiež používať zubnú pastu s obsahom xylitolu alebo fluoridu v kombinácii s laktátom zinku. ,,Netreba zabúdať ani na pravidelný pitný režim. Dostatok slín zlepšuje prostredie v ústnej dutine. Odporúčam však minimalizovať príjem kávy a alkoholu, ktoré môžu spomínané prostredie, naopak, narúšať,“ uzavrela Gumanová.


Čo sa pri boji so zlým dychom najlepšie osvedčilo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame