Psy a ich terapeutické účinky: Pri živote s bolesťou si zaobstarajte chlpáča, pomôže vám zvládať ju lepšie!

psy

Psy môžu skutočne pomôcť človeku prežívať bolesť inak (Zdroj: Freepik/vvvita)

Psy nemusia byť výhradne najlepším priateľom človeka, môžu byť tiež najlepším priateľom lekára. Nová štúdia odhalila, že pacientom na pohotovosti môže pomôcť znížiť bolesť len 10 minút v blízkosti ich štvornohého priateľa.

Výsledky štúdie podporujú to, čo milovníci psov na celom svete už dlho tušili – psia náklonnosť lieči všetky neduhy – a zároveň dodáva trochu optimizmu pacientom a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí často zápasia s obmedzenými nemocničnými zdrojmi.

Skupina so psami znášala bolesť lepšie

„Výskum ukazuje, že domáce zvieratá sú rôznymi spôsobmi dôležitou súčasťou nášho zdravia. Motivujú nás, a vďaka nim udržiavame rutiny a puto medzi človekom a zvieraťom,“ povedala vedúca profesorka a autorka štúdie Colleen Dell z One Health and Wellness University of Saskatchewan.

Výskumu sa zúčastnilo viac ako 200 pacientov na pohotovosti, ktorí mali za úlohu odstupňovať svoje bolesti na stupnici od 1 – 10. Jedna skupina nedostala proti bolesti nič, druhá musela stráviť 10 minút času s terapeutickým psom. Pacienti následne znova hodnotili úroveň bolesti.

Tí, ktorí boli v blízkosti psov, hlásili neskôr menšiu bolesť. Profesorka dúfa, že po takomto výskume sa už nebude potrebné pýtať, či sú terapeutické psy skutočne užitočné v lekárstve. Skôr bude potrebné zamýšľať sa nad tým, ako pomáhajú a ako ich lepšie zapojiť do zdravotnej starostlivosti.

Ľudia majú aj osobné skúsenosti

Zážitok z nemocničného prostredia môže skutočne prispieť k bolestiam pacientov. „Jasné svetlá, dlhé čakanie, úzkosť a zameranie sa na okamžité akútne stavy môžu tento pocit zhoršiť,“ povedala Erin Beckwell, majiteľka psa, ktorá veľkú časť svojho života prežívala v chronických bolestiach.

Zlepšenie stavu zažila pri svojom 10-ročnom kokeršpanielovi Reillym. Erin roky trpí artritídou a má autoimunitné poruchy. „Cítim, že mám nad situáciou väčšiu kontrolu, menej panikárim menej sa bojím závažnosti a dĺžky trvania mojej bolesti, keď mám  bezpodmienečnú podporu od môjho psa. Nemusím jej to hovoriť – ona to vie,“ dodala.

Hygiena nemusí byť problém

Niektorí ľudia majú mylnú predstavu o tom, že používanie terapeutických psov môže prenášať choroby a narúšať hygienu v nemocnici. Existujú však spôsoby, ako môžu zdravotní pracovníci psov využívať pri práci takým spôsobom, aby to bolo hygienické a aby celý systém fungoval lepšie.

Mike MacFadden, zdravotná sestra z Kanady sa vyjadrila, že vidí veľký potenciál v začlenení terapeutických psov do holistického prístupu k liečbe bolesti na pohotovosti. Podľa nej by to tiež mohlo pomôcť všetkým zúčastneným.

„Tímy v pohotovostných službách môžu pociťovať konflikty a prežívať morálnu tieseň z vlastných nenaplnených očakávaní. Keďže ľudia majú rôznu skúsenosť s bolesťou, vieme, že mnohostranný prístup je najvýhodnejší na uspokojenie ich potrieb. Prítomnosť terapeutického psa má nielen výhody pri pacientoch, ale aj pri zdravotníkoch.“

Prítomnosť zvierat má skutočne dobrý vplyv

„Bolesť možno považovať za fyzickú aj sociálnu skúsenosť,“ povedala Michelle Gagnonová, odborná asistentka psychológie na Univerzite v Saskatchewane, „úzkosť, depresia či podpora môžu mať vplyv na to, ako prežívame bolesť.“

„Dáva zmysel, že trávenie času so stvorením, ktoré vám prináša radosť a neznehodnocuje vaše pocity, vám môže pomôcť cítiť sa lepšie. Myslím si, že to, čo môžete získať od domácich miláčikov spolu s niektorými pozitívnymi emóciami, by mohlo mať vplyv na samotný zážitok z bolesti,“ dodala Gagnonová.

Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame