Príznaky rakoviny prostaty môžu byť nenápadné: Dajte si pozor, ak spozorujete tieto z nich!

príznaky rakoviny prostaty

Príznaky rakoviny prostaty netreba podceňovať (Zdroj: Freepik/tutatama)

Rakovina prostaty je v našej krajine jedno z najčastejších onkologických ochorení. Presnejšie ide o tretiu najčastejšiu malignitu po rakovine pľúc a hrubého čreva. Príznaky tohto ochorenia rozhodne netreba podceňovať, aj keď sa spočiatku môžu podobať symptómom zväčšenia prostaty.

Ako pri každom ochorení, aj tu je najdôležitejšia prevencia. Muži by v rámci prevencie pred rakovinou prostaty mali navštíviť odborníka aspoň od 50. roku veku alebo od 40. roku veku, ak sa karcinóm prostaty vyskytol aj u ich príbuzných, alebo majú niektoré príznaky.

Pozor na tieto príznaky

V ranom štádiu môže byť rakovina prostaty ochorením bez príznakov. Inak môžu byť podobné ako pri zväčšenej prostate, napríklad slabý prúd moču, časté močenie v noci, dlhý čas močenia, pocit nevyprázdneného mechúra. V pokročilom štádiu má pacient sťažené, obštrukčné alebo dráždivé močenie – spôsobené lokálnym prerastaním karcinómu prostaty do močovej rúry, hrdla, trigona močového mechúra.

Lokálny rozširovanie nádoru s obštrukciou ductus ejaculatorius môže spôsobiť hemospermiu, teda krvavý ejakulát a znížené množstvo ejakulátu. V tomto prípade môže dôjsť aj k impotencii. Pri pokročilom náleze udávajú pacienti i bolesti, najmä bolesti kostí. Metastázy môžu spôsobovať tiež opuchy nôh, inkontinenciu a iné.

Môže ísť o klinicky nemý karcinóm

Relatívne často podľa neho diagnostikujú ešte klinicky nemý karcinóm prostaty v ranom štádiu na základe vyšetrenia PSA, teda prostatického špecifického antigénu v krvi. Títo pacienti nemajú urologické ťažkosti, alebo majú inú diagnózu, pri ktorej mali v rámci kompletného vyšetrenia vyšetrené aj PSA. Toto vyšetrenie v súčasnosti robia mužom nad 40 rokov s pozitívnou rodinnou anamnézou – výskytom karcinómu prostaty u otca alebo súrodenca a u mužov nad 50 rokov v rámci prevencie.

Väčšina karcinómov prostaty je hormonálne závislá, to znamená, že mužský pohlavný hormón testosterón stimuluje ich vznik a vývoj. Medzi rizikové faktory patria aj kontakt s kadmiom, ortuťou, izotopmi kobaltu, železa, chrómu, zinku, rádioaktívnym materiálom, chlorovanými fenoxylovými herbicídmi, dioxínmi. Potvrdená je aj genetická predispozícia rakoviny prostaty.

Možnosti liečby existujú

Pre pacientov s rakovinou prostaty existuje v súčasnosti niekoľko liečebných možností. Lekári zvyčajne siahajú najmä po radikálnej prostatektómii, rádioterapii, chemoterapii či hormonálnej terapii. Dôležitá je však včasná diagnostika a pravidelné preventívne prehliadky u mužov okolo 50. roku života.

Neliečený karcinóm prostaty dospeje do štádia, keď sa začne nejako prejavovať, vtedy sa však väčšinou jedná o pokročilejšie ochorenia. V rámci prevencie by ste preto mali dbať aj na pravidelnú pohybovú aktivitu a správnu životosprávu vrátane konzumácie chudého mäsa a vylúčenia pitia alkoholu.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame