Veternica japonská je pôsobivá trvalka, ktorá sa stáva čoraz obľúbenejšou vo výsadbách záhrad po celom svete. Pre záhradkárov, ktorí hľadajú spôsoby, ako oživiť svoje záhony počas ešte stále letnej sezóny, bude veternica tou správnou voľbou. Čo o nej vieme a aká je starostlivosť o rastlinu?
Nežná kráska z východu
V latinčine názov tejto rastliny znie Anemone japonica. Ten napovedá, že pôvod nežného kvetu musíme hľadať v ďalekej Ázii. Aj napriek tomu sa časom rozšírila do celého sveta. Vďaka svojej kráse si našla množstvo obľúbencov u nás na Slovensku aj v susedných Čechách.
Jemná, krehká a dlho kvitnúca
Krátko po výsadbe nemôžeme očakávať, že veternica bude rozkvitnutá tak ako dospelá rastlina. Trpezlivosť však ruže, alebo v tomto prípade veternice, prináša. Okrasná rastlina začína kvitnúť od leta, v rozmachu je najmä v septembri a záhradu bude zdobiť ešte aj v októbri. Na tenkých dlhých stonkách sa týčia drobné kvietky. Tie sú najčastejšie biele, bledoružové alebo ružové.
Starostlivosť, ktorú by ste mali zvládnuť
Najideálnejším obdobím na výsadbu je jar. Preferujú vlhkú, avšak nie premočenú pôdu, ktorá je mierne kyslá až neutrálna. Mulčovanie pomôže udržať vlhkosť a regulovať teplotu pôdy.
Záležať by ste si mali dať aj na stanovišti. Veternice nechcú silné slnko, ale ani celodennú tôňu. Ideálna je teda zlatá stredná cesta. Úplne najvhodnejším umiestnením je to, kde rastlina získa ranné slnko a popoludňajší tieň.
Pravdou tiež je, že veternice potrebujú dostatok miesta, aby mohli prosperovať a rozrastať sa. Nemali by byť preto vysádzané v blízkosti iných rastlín, ktoré by im mohli kradnúť priestor. Pekne vyniknú vysadené pri plotoch. Dariť sa im bude aj v závesných nádobách. Nezabudnite tiež na to, že pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov podporuje dlhšie kvitnutie a udržiava rastlinu v dobrej kondícii. Po odkvitnutí je možné celú rastlinu zostrihať, aby sa pripravila na zimu.
Zdieľať na