Naučte recyklovať raz a navždy: Väčšina odpadkov patrí do tohto koša

ako kompostovať

Viete, ako správne kompostovať? (Zdroj: GettyImages)

Recyklovanie sa pomaly ale určite stane bežnou súčasťou každej domácnosti. Byť eko v súčasnosti nie je len trend, ale naša spoločenská povinnosť. Pravidlá recyklovania však nie sú jednoduché. Preto sa ich treba učiť a pomaly zakomponovať do každodenného života. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu s bioodpadom.

Kuchynský bioodpad tvorí najväčšiu časť odpadu pochádzajúceho z domácností. „Od roku 2021 sú mestá a obce okrem Bratislavy, Košíc a Prešova povinné ho zbierať. Vďaka tomu neskončí na skládke odpadov a nebude ďalej znečisťovať životné prostredie,“ povedala lektorka environmentálnej výchovy Laura Martinková.

Bioodpad z vašej domácnosti

Pre domácnosti to znamená mať podľa jej slov nádobu, do ktorej sa bude kuchynský bioodpad zbierať a následne ho pravidelne vyprázdňovať do zbernej nádoby na to určenej. Bioodpad možno recyklovať v kompostárňách na kompost alebo v bioplynových staniciach na bioplyn a následne elektrinu.

Majte však na pamäti, čo by ste do takéhoto odpadu nemali dávať. Pokiaľ bývate v doma, do kuchynského bioodpadu nepatria konáre, piliny či popol. Taktiež sem nepatria jedlé oleje a tuky a ostatné zložky odpadu, ktoré vieme vytriediť. Odporúčame zbierať si použitý olej do prázdnej fľaše a na vybraných miestach zaň dostanete zaplatené alebo vám ho vymenia za nový olej.

Tieto veci majú zelenú

Do kuchynského bioodpadu patria šupy z ovocia a zeleniny, zvyšky čaju, kávy, staré pečivo, škrupiny od vajíčok, zvyšky kvetov, zvyšky jedla, potraviny po záruke. „Ak vytiahneme kuchynský biologicky rozložiteľný odpad zo zmesového odpadu, priamo znižujeme množstvo zmesového odpadu končiaceho na skládke odpadov a zároveň zvyšujeme percento vytriedeného odpadu,“ zhrnula Martinková.

Bioodpad pritom nešetrí len životné prostredie, ale vie byť užitočný pomocník v domácnosti. Pokiaľ na to máte miesto, môžete si zriadiť vlastný malý kompost. Úplne zadarmo vám vznikne čierna zem. Práve tá je najúrodnejšou pôdou na pestovanie. Stačí ju pridať do záhradky či kvetom, a budú vám rásť pre očami.

Ideálne je žiť bez odpadu

Aj pri tom najdokonalejšom recyklovaní vzniká prebytočný odpad. Preto je ideálne produkovať ho úplné minimum, pokiaľ je to možné, tak žiadny. Ide najmä o obaly, v ktorých sú potraviny balené väčšinou zbytočne. Tieto obaly sa potom dostávajú do voľnej prírody a spôsobujú problémy.

Pomaranče v sieťkach, hrozno v plastových košíkoch, orechy v krabičkách, balené mäso. Kúpou voľných potravín nielen znížite vyprodukovaný odpad, no zároveň aj ušetríte. Taktiež si môžete vyskúšať obchody, kde sa potraviny predávajú na váhu. Stačí si doniesť vlastný obal. Viac tipov na bezobalovú domácnosť nájdete tu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame