Rituál, ktorý vám určite prospeje: Sauna poteší telo aj myseľ

Sauna

thinkstockphotos.com

S blížiacou sa jarou možno aj vy rozmýšľate, ako dodať telu novú energiu. Obľúbené sú rôzne detoxikačné kúry, ale rozhodne sa neoplatí zabúdať napríklad na sanunovanie. Má viacero blahodarných účinkov na naše telo a prospeje aj vašej psychike. Tento rituál sa jednoducho oplatí vyskúšať.

Moderná doba saunám praje – sú súčasťou hotelov, penziónov, fitness zariadení i kúpalísk. Aj v rodinných domoch si ľudia častejšie kupujú klasické sauny či takzvané infrasauny, nenáročné na priestor a spotrebu energie. Predávajú sa aj zariadenia na mieru, v ktorých možno využiť suchú, bylinkovú alebo parnú saunu.

Sauna a vaše telo

Aplikácia horúceho suchého vzduchu a následné ochladenie organizmu v studenej vode podporí periférny krvný obeh. Je prevenciou civilizačných chorôb a má vplyv na výživu svalov. Lekári ju odporúčajú aj ako prevenciu proti nachladnutiu a ďalším infekciám horných dýchacích ciest, veľa ľudí oceňuje jej relaxačné účinky.


Mohlo by vás zaujímať: Zahrejte sa a relaxujte: Poznáte pravidlá správneho saunovania?


Spoznajte hlavné zásady

Aj saunovanie však vyžaduje dodržať niektoré pravidlá. Chybu robia tí, ktorí prídu s cieľom vydržať v horúčave čo najdlhšie. Nevedia, že sauna je vecou pokoja a pocitov; mali by tam byť tak dlho, dokiaľ je im to príjemné. Kvôli hygiene je dôležité sa pred vstupom do parnej kabíny umyť, po jej opustení sa opláchnuť pod sprchou a až potom ochladiť v bazéne. V saune sa jemné cievy roztiahnu a po ochladení zmrštia, čo zvýši krvný tlak. Aj preto je dôležité medzi jednotlivými cyklami odpočívať na lehátku v chladnej miestnosti. Telo zahalené v plachte uschne, tep sa znormalizuje. Cyklus možno trikrát či štyrikrát opakovať. S odpočinkom na to stačí 100 až 120 minút.

Podľa odborníkov vystačí saunovanie raz týždenne. K prekrveniu pokožky pomôže hrubá špongia či kefa. Potenie podporí pitie vody či minerálky. Teplota v parnej kabíne je okolo 90 stupňov, vlhkosť býva okolo 15 percent. Aj preto je lepšie dýchať ústami. A ešte jedno pravidlo – v saune sa nesmie ponáhľať, problémy a starosti má človek nechať vonku.

Pre koho nie je vhodná?

Táto „cievna gymnastika“ však nie je vhodná pre všetkých. Odborníci pred návštevou sauny varujú jedincov s vysokým krvným tlakom, problémami krvného obehu či s chorou pečeňou a obličkami. Do sauny by nemali chodiť ani ľudia so zápalmi, kožnými chorobami a tehotné ženy.


Navštívili ste už saunu? Aké sú vaše skúsenosti so saunovaním? Podeľte sa ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame