Riziká staršej kozmetiky: Čím nás ohrozuje a ako zistiť, kedy sa dá ešte použiť ?

Kozmetika na ružovom pozadí

Nenechávajte kozmetiku dlho otvorenú (Zdroj:Pixabay/Kalachairina)

Máte doma množstvo otvorenej kozmetiky? Buďte opatrní, drogéria má dátum spotreby rovnako ako aj potraviny a existuje na to dobrý dôvod. Starou kozmetikou si totiž môžete spôsobiť rôzne zdravotné problémy s pokožkou, očami a perami. Pozrite sa, čomu môžete predchádzať správnym používaním a koľko vydržia bežné produkty po otvorení.

Dlho otvorená kozmetika spôsobuje rovnaké riziká ako staré potraviny, či lieky. Mnohokrát sa spoliehame na to, že vydrží večne a jej používanie nám nemôže uškodiť. Preto si zapamätajte, alebo zapíšte, odkedy daný kozmetický prostriedok používate a vždy skontrolujte záručnú dobu, prípadne konzistenciu a vôňu.

Krémy na tvár a telo

V prípade, že sa na prípravku  neuvádza doba spotreby a na obale je iba symbol otvoreného kelímka s číslom, koľko mesiacov sa môže produkt od otvorenia používať, skontrolujte ho. Ak sa totiž zmenila konzistencia alebo vôňa, produkt viac nepoužívajte. Všeobecne vydržia otvorené krémy 12 mesiacov.

Našli ste v skrini ešte neotvorené krémy? Je tu nádej, že budú ešte stále použiteľné a to dokonca  aj vtedy, keď sa zložky krému už oddelili a na vrch vystúpila tekutá časť. Súvisí to s použitím emulgátorov a je to normálny proces napríklad pri prírodnej kozmetike. Krém pretrepte a ak sa opäť nespojí do jednotnej konzistencie, musí putovať do smetiaka.

Dajte si ale pozor, ak produkt dátum spotreby uvádza. Krémy po záruke nie sú len menej účinné, strácajú aj svoju vôňu a štruktúru. Navyše môžu pokožke uškodiť.

Ruky, na ktoré si žena nanáša krém
Skontrolujte produkt podľa konzistencie a vône (Zdroj:Pixabay/AdoreBeautyNZ)

Dekoratívna kozmetika

Určite sa vám stalo, že ste si kúpili viacero odtieňov rúžu na pery, ktoré ste chceli postupne striedať. Raz za čas je potrebné rúže pretriediť a ak nechcete riskovať alergickú reakciu alebo infekciu, vyhoďte tie staré. Naznačí vám to ak voňajú pokazene a drobí sa z nich farba. Podľa zloženia by mali rúže vydržať asi 2 roky.

Nanesenie staršej riasenky vám môže zaniesť do oka infekciu, ktorej sa budete zbavovať ešte dlho. Vzduch negatívne vplýva na jej trvanlivosť, preto sa neodporúča veľmi vyťahovať maskaru pri namáčaní opakovane dnu a von. Jej bežná trvanlivosť  je 3 až 6 mesiacov. Pozor, starú, aj keď nepoužitú, riasenku vždy vyhoďte.

Pre tekutý mejkap platí to, čo aj pre krémy na tvár. Jeho použiteľnosť vieme zisť podľa vône a konzistencie. Ak nám nesedí, radšej ho vyhoďte. Na pokazenie otvoreného mejkapu ale vplýva aj množstvo nečistôt a baktérii, ktoré sa doň dostávajú zo vzduchu (prach) a z prstov pri nanášaní. Pomôcť si môžete aplikátorom, napr. malou pipetou, aby sa mejkap nedostával do priameho kontaktu s pokožkou.

Rôzna kozmetika na stole
Skladujte kozmetiku správne (Zdroj:Pixabay/Bru_No)

Suché, púdrové kozmetické produkty sa dajú v uzavretom stave podľa zloženia používať 2 roky. Po otvorení sa to odvíja od ich skladovania: v kúpeľni totiž môže otvorený púder navlhnúť z vodnej pary a začať plesnivieť. Kozmetické produkty ako púder, lícenka alebo očné tiene treba vždy dobre uzavrieť a najlepšie odložiť do kozmetickej tašky.

Krémy na opaľovanie

Je potrebné prízvukovať, že otvorené krémy z minulej sezóny sa nesmú ďalej používať. Ochrana UV žiarenia sa zníži na minimum, preto radšej investujte do nového krému. Ak ste ale našli nové neotvorené balenie a má na obale uvedený počet mesiacov, vydrží vám neotvorený viac ako 30 mesiacov. Avšak, musíte si poznačiť, kedy ste krém zakúpili.



Zdroj: plnielanu.sk,activebeauty.sk
Odporúčame