ROZHOVOR Profesionálna masérka prezradila, ako často je masáž vhodná a či je svalovica v poriadku: Ak máte nasledovné problémy, radšej ju vynechajte!

masáž joja bodyfit

Akú masáž máte najradšej vy? (Zdroj: GettyImages)

Masáže, wellness, aromaterapia. To sú synonymá pre ozdravenie tela, relax a oddych, ktorý každý z nás potrebuje ako soľ. Zdenka Goldschmidtová, masérka a milovníčka aromaterapie a zároveň majiteľka privátneho wellness štúdia Joja Bodyfit v Bratislave nám priblíži, akými možnými spôsobmi si vieme dopriať zaslúžený odpočinok.

Poznáme viaceré druhy masáží venované rôznym častiam ľudského tela. Ktoré z nich sú vaša špecializácia?

Mojou špecializáciou je klasická celotelová masáž, klasická masáž chrbta a šije, reflexná masáž chodidiel a antimigrenózna masáž.

Aké druhy masáží sú momentálne populárne a najviac vyhľadávané? Priblížili by ste nám v čom spočíva ich čaro?

Určite by som spomenula klasickú celotelovú masáž – relaxačnú. Práve táto je najviac obľúbená medzi klientmi. Pri masáži sa začína v ľahu na chrbte. Masér postupne prechádza cez nohy, brucho, hrudník (u žien sa vynecháva), ruky a po otočení na brucho opäť nohy, sedacia časť, chrbát a šija, ktorá sa masíruje v sede. Ako pri všetkých procedúrach musím spomenúť dôležitosť prostredia. Príjemné miesto je základ toho, aby si klient masáž naozaj vychutnal, a vedel sa na daný moment preniesť do iného sveta. Klient si môže vybrať 60 alebo 90 minútový variant takejto masáže.

Ďalšou veľmi vyhľadávanou masážou je reflexná masáž chodidiel. Táto masážna technika je jednou z najúčinnejších metód alternatívnej medicíny. Vychádza z poznatku, že všetky zakončenia ľudského tela vyúsťujú do reflexných plôšok, ktoré zodpovedajú príslušným orgánom alebo oblastiam nášho tela. Masáž sa absolvuje v sede v kresle a vždy klientov upozorňujem, že môže byť aj bolestivá. Začína sa uvoľnením chrbtice, po vnútornej strane chodidla od palca k päte a po vonkajšej strane chodidla od malíčka k päte. Následne sa masér venuje spodnej časti chodidla, pričom sa uvoľňujú napríklad oči, uši, dutiny, tráviaci, dýchací či lymfatický systém. Táto procedúra trvá 45 minút.

Zaujímavosťou je skombinovanie reflexnej masáže chodidiel a klasickej masáže, pričom sa spodná časť chodidla vynechá a zameriame sa len na uvoľnenie pohybového systému, po ktorom nasleduje klasická masáž chrbta a šije.

Aké iné možnosti na zrelaxovanie by ste odporučili? Sú nejaké špeciálne techniky, ktorým sa venujete?

Mojou veľkou vášnou je aromaterapia. Esenciálne olejesencsú mojim každodenným pomocníkom na ceste za lepším zdravým. U nás ich využívame najmä pri špeciálnej technike Aromatouch, ktorú nemožno priradiť ku klasickým masážam. Ide o jemné a postupné nanášanie 8 esenciálnych olejov ťahavými pohybmi na chrbát a chodidlá.

Táto zaujímavá a veľmi účinná procedúra je spojením pozitívneho a liečivého účinku esenciálnych olejov a dotyku. Sú dodržané presné postupy ohľadom nanášania a dávkovania, aby sa dostavili pozitívne účinky bezpečne a zároveň efektívne.

 Joja bodyfit studio
Príjemné prostredie je pre odpočinok základ (Zdroj: Súkromný archív Joja bodyfit studio)

Aké vzdelanie musí mať človek, aby sa mohol stať masérom profesionálom. Stačí absolvovať nejaký kurz alebo je nutné chodiť niekoľko rokov do školy?

Pokiaľ má človek zdravotnícku školu, fyzioterapiu, prípadne priamo odbor masér, môže túto profesiu vykonávať ako zamestnanec masážneho salónu alebo wellness centra. K otvoreniu vlastného podnikania mu chýba už len živnosť.

V mojom prípade, keďže som vyštudovala školu s ekonomickým zameraním, som musela absolvovať 6 týždňový akreditovaný kurz, ktorý zastrešujú viaceré školy na Slovensku. V Bratislave je, pokiaľ viem iba jedna. Dostala som osvedčenie o absolvovaní kurzu, po ktorom som podstúpila skúšky odbornej spôsobilosti na FTVŠ, aby som mohla získať viazanú živnosť a vedela otvoriť svoj vlastný salón.

Zrejme je len málo ľudí, čo by neobľubovali masáže. Ako často je zdravé chodiť na masáž? Existuje nejaký limit, ktorý by sme nemali prekročiť?

Pre správny efekt svojim klientom odporúčam masáž aspoň 1 raz do mesiaca. Ak má niekto veľmi namáhavú prácu a častejšie bolesti, určite aj 2 razy. Netreba zabúdať, že v deň masáže by človek nemal ísť cvičiť, ani vykonávať nejakú ťažšiu namáhavú činnosť. Svaly sú po masáži uvoľnené a nie je zdravé, aby sme ich už v daný deň zaťažovali.

Ľudia zvyknú hovoriť, že mali po masáži svalovicu. Čím to je? Hovorí to niečo aj o správnych zručnostiach maséra?

Býva to časté, a to najmä u ľudí, ktorí nechodia pravidelne. Určite to nemá nič spoločné s výkonom daného maséra. Pokiaľ máme menej pohybu a svalovej aktivity, môžeme mať po masáži svalovicu, ktorá by po jednom či dvoch dňoch mala odznieť. Ak patríme medzi tých aktívnejších a športovo zdatných, nebýva to tak časté.

Zdenka Goldschmidtová
Zdenka Goldschmidtová je majiteľkou Joja bodyfit studio (Zdroj: Súkromný archív Joja bodyfit studio)

Je bezpečné poskytnúť masáž aj keď nie sme profesionál? Napríklad doma partnerovi?

Ja si myslím, že každý dotyk je liečivý a keď nemáme veľmi vážne bolesti, s ktorými je určite lepšie nájsť profesionálnu pomoc, nevidím dôvod, prečo by sme si nemohli dopriať masáž medzi sebou aj doma. Dôležité je nerobiť prehnane silné prudké ťahy, ale ostať skôr pri jemných dotykoch, prípadne palcami zľahla rozmasírovať boľavejšie miesta.

Existujú aj prípady, kedy by sme mali porozmýšľať či sú pre naše telo masáže vhodné? Ak áno, v akých momentoch by sa mali ľudia masážam vyhnúť?

Určite áno. Pokiaľ máme dočasné kontraindikácie ako napríklad prechladnutie, alebo iné infekčné ochorenie, nemali by sme ísť na masáž. Ženy počas menštruácie by to mali oznámiť svojmu masérovi, aby vedel pri procedúre vynechať masáž brucha. K tehotným ženám sa pristupuje veľmi osobitne, nemasírujú sa im spodné časti chodidiel a masáž sa vykonáva väčšinou v sede, prípadne v poloľahu na chrbte.

Potom poznáme aj ľudí s celkovými kontraindikáciami ako sú napríklad ľudia s vysokým krvným tlakom alebo tí, čo trpia zápalovými ochoreniami ako sú žlčové či obličkové kamene. Pri onkologických pacientoch by som sa určite poradila s lekárom.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame