Spoznajte 7 potravín, vďaka ktorým budete vyzerať mladšie: Vybrali ich dietológovia a dermatológovia

ako vyzerať mladšie

Niektoré suroviny sú obzvlášť vhodné pre zdravie pokožky (Zdroj: Pexels/Polina Tankilevitch)

Väčšina z nás sa snaží vyzerať mladšie a neprezradiť svoj aktuálny vek. Súčasťou starostlivosti o náš mladistvý vzhľad by však mala byť nielen kozmetická rutina, ale aj zdravý životný štýl. Jeho súčasťou by mala byť strava, ktorá je prospešná pre zdravie celého organizmu, teda by mala mať aj viaceré výhody pre pokožku.

Zloženie stravy bohatej na antioxidanty a protizápalové ingrediencie môže spomaliť starnutie pokožky. Samozrejme, to neznamená, že po pár dňoch takejto stravy bude človek kompletne bez vrások. Dermatologička Rajani Katta z Baylor College of Medicine a McGovern Medical School v USA sa vyjadrila: „Keď premýšľate o tom, ako jesť pre zdravšiu alebo mladšiu pleť, je to určite dlhodobý proces.“

Potraviny, vďaka ktorým bude pokožka vyzerať mladšie

Nikdy nie je neskoro zmeniť svoj jedálniček. Dokonca, aj ak už došlo k poškodeniu kolagénu, teda základnému proteínu v ľudskom tele. Ten dodáva pevnosť a pružnosť. Jeho strata nastáva v dôsledku prirodzeného starnutia, ale aj nadmerného vystavenia sa slnku, fajčením alebo vplyvom vonkajších faktorov.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim kondíciu pokožky je tiež genetika, stresové situácie, nedostatok spánku alebo zlý pitný režim. „Aj keď neexistuje žiadne jedlo, ktoré by mohlo zmeniť proces starnutia, celkový zdravý stravovací režim môže pomôcť zmeniť spôsob, akým starneme“, povedala registrovaná dietetická sestra Allison Tallman. Podľa odborníkov neexistuje štandardná diéta ako zázračný liek proti starnutiu pokožky, ale vybrali sedem surovín, ktoré majú pozitívny vplyv na jej fungovanie.

bobuľové ovocie
Bobuľové ovocie organizmus nadopuje prospešnými látkami (Zdroj: Pexels/Public Domain Pictures)

Avokádo sa nachádza v celom rade kozmetických produktov na pleť, telo a aj vlasy. Často sľubuje najmä hydratačné účinky, čo dokáže splniť aj konzumácia surového kúska tohto ovocia. Niektoré štúdie potvrdili, že denná konzumácia avokáda zvyšuje pružnosť a pevnosť pokožky. Obsiahnuté antioxidanty dokážu minimalizovať poškodenie pokožky vplyvom voľných radikálov a oxidačným stresom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Voňavý a chutný sirup zo smrekových výhonkov vám pomôže poraziť chorobu: Viete, ako ho pripraviť do zásoby?

Paradajka obsahuje množstvo vitamínu C a antioxidantov. Tiež je častou súčasťou kozmetických produktov, ale aj konzumácia paradajok môže byť prospešná pre udržanie mladistvého vzhľadu. Dokonca sa potvrdilo, že pravidelné zaradenie do stravy robí pokožku odolnejšou voči pôsobeniu slnečných lúčov.

Bobuľové ovocie ako jahody, maliny, čučoriedky aj černice obsahujú antioxidanty, ktoré dokážu zabrániť poškodeniu pokožky a čiastočne ju chránia pred pôsobením UV lúčov. Potraviny bohaté na antioxidanty majú viacero benefitov a jedným z nich je aj schopnosť chrániť pokožku pred fotostarnutím.

Horká čokoláda a obsah antioxidantov v nej je téma, o ktorej sa toho popísalo už veľa. Kvalitná, tmavá čokoláda môže byť tiež jednou zo surovín, ktorá poskytne pokožke určitú ochranu pred poškodením UV žiarením a podporí prietok krvi v nej. Mliečna čokoláda neponúka rovnaké výhody, a preto hľadajte aspoň 70 % obsah kakaovej sušiny a minimum obsiahnutého cukru.

Zelený čaj obsahuje viacero účinných látok. Pokiaľ čokoládu spájame najmä s antioxidantmi, zelený čaj je bohatý na polyfenoly, ktoré dokážu predchádzať poškodeniu buniek. Konkrétne, najrozšírenejšia polyfenolová zlúčenina v zelenom čaji sa nazýva epigalokatechín-3-galát (EGCG) a preukázateľne znižuje zápal pokožky a bojuje proti baktériám spôsobujúcim akné.

Tučné ryby ako makrela, losos alebo sardinky sú nabité omega-3 mastnými kyselinami, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky starnutia. Dokážu zlepšiť úroveň hydratácie a regulovať zápalovú reakciu pokožky. Ryby sú zdrojom bielkovín, ktorých pravidelné dopĺňanie je dôležité aj pri strate svalovej hmoty počas procesu starnutia.

mandle
Mandle obsahujú vysoké množstvo mastných kyselín (Zdroj: Pexels/Irina Iriser)

Mandle sú všestranné a možno ich zakomponovať do šalátov, do smoothies alebo len-tak chrumkať ako rýchle občerstvenie. Sú skvelým zdrojom zdravých tukov a vlákniny a patria k potravinám, ktoré dokážu zmierniť príznaky starnutia. Vďaka vitamínu E zmierňujú jemné línie vrások.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápia vás ružové škvrny na tvári a neustále červenanie? Takto s ružovkou zatočíte!

Aj keď neexistuje jedna zázračná surovina, ktorá by dokázala vymazať vrásky z našej pokožky, začleniť plnohodnotné potraviny do našej stravy má významný prínos v tom, aby sme ju chránili a podporili jej pružnosť.

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, verywellhealth.com
Odporúčame