ROZHOVOR Známeho trénera Maroša Molnára poznáte z televízie: Aké sú jeho overené tipy na chudnutie?

maros molnar

Maroš Molnár je vyhľadávaným trénerom (Zdroj: Boris Németh)

Maroša Molnára môžeme poznať z televíznych obrazoviek ako usmiateho, sympatického a najmä inšpirujúceho fitness trénera, ktorý už pomohol nejednej osobe dostať sa do formy. Ako vyzerajú jeho bežné dni a čo robí v momente, kedy sa nechce ani jemu?

Ľudia vás poznajú najmä vďaka televíznej relácii. Ako veľmi to zmenilo váš život?

Život mi to zmenilo dosť, lebo som stratil dosť zo svojho súkromia. Na jednej strane je to veľmi príjemné, keď niekto ohodnotí vašu prácu, ale zasa na strane druhej, je to chvíľami dosť. Keď vám ľudia pozerajú do taniera a keď tam je pizza a hovoria „toto môžete jesť?“ Stále nerozumejú, že môžete, keď viete, čo všetko ste odtrénovali predtým. Stále je to plus a mínus.

Čo by ste robili, ak by ste neboli fitness trénerom?

Buď by som bol učiteľ biológie, čo som aj študoval, alebo sochár, poprípade kuchár s maličkou reštikou, ktorá by stále varila parádne papaníčko.

To znie naozaj dobre. Napriek tomu ste si vybrali šport. Boli ste k nemu naklonený od detstva, alebo ste si našli cestu až časom?

Bol som naklonený športu od úplného začiatku, milujem pohyb.

Pýtam sa to aj preto, lebo niektorí ľudia jednoducho nemajú radi šport. Idú možno behať alebo bicyklovať len z dôvodu, aby zhodili kilá. Dá sa podľa vás na takomto postoji zapracovať?

Vždy je to o postoji a o prioritách. Mojou je šport, pohyb, proste byť v kondícii. Znamená to pre mňa, že naozaj žijem a môžem si dovoliť čo chcem. Či šliapať na Kilimadžáro alebo plávať vo fjordoch. Keď človek chce niečo zmeniť, tak to musí urobiť hneď, lebo podmienky nebudú nikdy perfektné.

Je nejaký šport, ktorý neobľubujete?

Áno, korčuľovanie ma úplne zabíja. Ináč som v pohode s každým druhom športu.

Teraz prichádza otázka, ktorá zaujíma určite viacerých. Je už neskoro začať s formovaním letnej postavy?

Nikdy nie je neskoro, sú to len výhovorky.

Ak sa niekto predsa len odhodlá, existuje nejaký rýchly a účinný spôsob, ako na to? 

Ideál je stanoviť si pevný týždenný program. Kedy budem cvičiť, presné hodiny a čo budem robiť. Jasné, strava je veľmi dôležitá. Dám preč všetky sladkosti a pokušenia. Začnem jesť 3 až 5-krát denne tak, aby som nebol hladný, ale hlavne, aby moje porcie bol kaloricky menšie a aby som športom spálil viac.

Tiež treba zaradiť posilňovacie cvičenia s vlastnou váhou tela 2-krát týždenne, 1-krát hiit – tabata, 2-krát behať 45 min a môže to fungovať.

Dá sa v chudnúť aj v domácom prostredí? Vzhľadom k tomu, že fitká boli zatvorené a ktovie, aký osud ich čaká v budúcnosti?

Dá sa, samozrejme, chudnúť aj doma, len to stojí viac úsilia. Chudnúť sa dá doslova všade a stačí vám k tomu len obyčajná stolička.

Niekto nevidí výsledky možno ani po mesiaci a je ľahké skĺznuť do starých návykov. Čo podľa vás spôsobuje stratu motivácie pri chudnutí a cvičení? Ako nepodľahnúť pohodliu?

Ľudia podliehajú váženiu namiesto toho, aby si merali obvodové miery, lebo tam je najskôr vidieť zmenu. Tiež sú netrpezliví, chcú výsledok hneď a zabúdajú, že všetko má svoj čas.

Ako je to u vás doma? Tým, že ste tréner dávate pozor aj na ostatných členov rodiny, alebo doma upúšťate od týchto striktných pravidiel?

Ja sa riadim pocitom a chuťami. Jasné, že kontrolujem, čo zjem, ale nie striktne. Manželka akurát kontroluje dcéru, aby jedla zeleninu a ovocie a už takto jej vytvára správne návyky.

Akému jedlu nikdy nepoviete nie?

Punčáku a lineckým koláčom. Všetko ostatné je také, že keď na to nemám chuť, tak to nezjem.

Ako vyzerá váš pohodový, oddychový deň? Je jeho súčasťou aj šport?

Šport alebo prechádzka je súčasťou relaxu. Ale keď mám toho naozaj veľa, proste celý deň ležím a vychutnávam si to. Šport je však pre mňa relax, nabíja ma.

Má aj tréner a milovník športu dni či obdobia, kedy sa mu nechce? Ako sa vtedy motivujete?

Jasné, že mám obdobia, kedy sa mi nechce. Vtedy si buď niečo pozriem – najčastejšie nejaký pretek na YouTube a hneď je mi lepšie. Alebo proste začnem robiť aspoň niečo s tým, aby som sa ukľudnil a pomaličky pridávam a zrazu si všimnem, že mastím ako blázon. Snažím sa byť nastavený tak, aby som z toho mal vždy radosť, zároveň si dávam nejaké malé ciele. Napríklad, kľuky si zacvičím každý deň, aby som nemal v tričku škuľavé cecky. Takto si to poviem a hneď kľukujem ako o život. 


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame