Knižný tip: Vydajte sa na dobrodružnú horolezeckú výpravu podľa skutočného príbehu

horolezci

Pri čítaní tejto knihy zažijete mrazivé dobrodružstvo (Zdroj: Freepik/galyna_andrushko)

V dobrodružných knihách sa s hlavnými hrdinami vydávame na najrôznejšie miesta, ktoré by sme inak nemali možnosť zažiť. Výnimkou nie je ani kniha s mrazivým názvom Sto pod nulou od Arta Davidsona. Počas deja sa vrátite v čase a budete sledovať partiu horolezcov, ktorá chce podniknúť prvovýstup na najvyššiu severoamerickú horu Mount McKinley.

Mrazivý skutočný príbeh

Môže sa zdať, že príbehy o dobyvateľoch nedobytných pólov a divokých miest našej planéty sú trochu nezáživné. Prišli, dosiahli vrchol a vrátili sa so slávou a poctami. Expedícia je však ako živý organizmus. Nájdete v ňom priateľstvá na život a na smrť, nedôveru, zášť, hnev aj nekonečnú náklonnosť. A to všetko ešte znásobujú situácie na hrane života.

Rovnako tomu bolo aj počas zimného prvovýstupu na slávnu aljašskú horu Denali (známejšiu ako Mount McKinley) v roku 1967. Skupina ôsmich mužov si dala cieľ, ktorý bol od začiatku odsúdený na neúspech. Dokážu vzdorovať zime, víchrom a nedostatku kyslíka vo výškach nad 5000 metrov? Ako sa zachovajú, keď pocitová teplota klesne na mínus sto stupňov a oni zostanú uväznení v ľadovom masíve?

Zažijú to, čo ešte nikto nezažil

Žiaden človek dovtedy nezažil najvyššie hrebene Severnej Ameriky v zimnom šere. Nikto nevedel, ako nízko klesnú teploty, alebo aká silná bude zima, keď začne fúkať vietor. Oni to teraz mali zistiť na vlastnej koži.

Sto pod nulou Arta Davidsona nie je iba kniha účastníka expedície, ktorý dôverne poznal každého z jej členov. Ako reportér sa na svoje zážitky zároveň pozerá s odstupom času. Na miesto expedície sa vracia prostredníctvom denníkov i rozhovorov so svojimi horolezeckými kolegami. Ide o priamy a úprimný záznam jednej šialenej expedície, ktorú postretlo všetko – od eufórie, cez nenávisť až po smrť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vychutnajte si rýdzo slovenskú biografickú ságu: Románom chcela autorka zasvätiť verejnosť do etnológie tohto miesta
(Zdroj: Martinus)
Button kúpiť knižku

Z recenzií čitateľov vyberáme

Knihu chváli množstvo zákazníkov kníhkupectva Martinus. Medzi nimi je napríklad čitateľka Zuzana: „Verne, pútavo a zaujímavo napísaná kniha, ktorá vás vtiahne do mrazivého čítania. Napätie, najmä v druhej polovici deja, by sa dalo krájať. A možno sa na chvíľu pristihnete aj pri tom, že sa trasiete zimou …“

Pozitívne hodnotenie dostala aj od čitateľky Natálie: „Nečakala som, že kniha o horolezectve môže byť tak dobre napísaná. Nechápte ma zle, keď niekto lezie, určite ocení rôzne štýly písania. Pre človeka, ktorý nelezie, iba o tom číta, však táto kniha bola neskutočná. Úvod knihy ma vtiahol do čítania neskutočne rýchlo. Veľmi ma bavili úryvky z denníkov členov expedície, ktoré len čitateľa utvrdzujú, že toto sa naozaj stalo. Nie je to fikcia aj keď to znie neuveriteľne. Určite odporúčam prečítať. Z kníh o lezení a expedíciách, sa mi zatiaľ páči táto najviac.“

Objavte naše ďalšie knižné tipy

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame