Ktoré bylinky sadiť spolu a ktoré oddelene? Tieto stručné tipy vám prinesú dokonalé bylinkové záhony!

Čerstvé bylinky

Bylinky sú skvelými pomocníkmi (Zdroj: GettyImages)

Pestovanie byliniek je jednoduchý spôsob, ako pridať vašej záhrade šmrnc. Navyše vám pomôžu zvýrazniť chuť jedla či zlepšiť celkovú pohodu. Začať so sadením byliniek je vhodné, aj keď ste úplne začiatočník. Väčšina bylín rastie v nádobách alebo v kvetináčoch rovnako ľahko ako v zemi. V jednej nádobe môžete dokonca pestovať mnoho druhov byliniek.

Čo na začiatok potrebujete vedieť? 

Pozor, aj takéto pestovanie má však svoje pravidlá. Na začiatok je vhodné zistiť, ktoré bylinky sa znášajú v spoločnom kvetináči najlepšie a aké sú podmienky potrebné na ich pestovanie. Ak sa vám to podarí, budete na dobrej ceste k vytvoreniu bylinkovej záhrady, ktorá prinesie krásu na váš pozemok a nové chute do vašich jedál.

Krása pestovania byliniek v kvetináčoch spočíva v tom, že ich môžete jednoducho presúvať bez toho, aby ste ich rušili. A pre tých, ktorí záhradkárčia na balkóne alebo terase, je takáto výsadba vhodnou odpoveďou na záhradkárčenie v malom priestore.

Vo všeobecnosti je najlepšie pestovať rovnaké druhy byliniek v jednej nádobe, pokiaľ každá z rastlín vyžaduje rovnaké množstvo svetla, vody a výživy pôdy. Ďalšie pravidlo, ktoré pri pestovaní byliniek dovedna musíte ovládať, je to, ktoré z nich sú jednoročné, dvojročné a trvalky. Jednoročné bylinky zvyčajne ukončia svoj životný cyklus v priebehu jedného roka.

Rozlišujte aj podľa obdobia rastu

V niektorých prípadoch môže byť bylina v teplejších oblastiach skutočne trvalkou, ak je tam po celý rok pre jej rast primeraná teplota. V našich, a teda chladnejších oblastiach, sa takáto bylina zvyčajne považuje za jednoročnú. Niektoré z najbežnejších jednoročných bylín sú: bazalka, borák, harmanček, trebuľka, koriander, kôpor, fenikel, medovka, majoránka, stévia.

Dvojročné bylinky, ako je ľubovník a petržlen, klíčia a rastú vegetatívne prvú sezónu, v chladných oblastiach prezimujú, potom dozrievajú a kvitnú v druhom vegetačnom období pred odumretím. Tieto bylinky majú najlepšiu chuť v prvom roku hneď po vysadení. Bylinky, ktoré sú zároveň aj trvalkami, nie je potrebné sadiť každý rok.

Pri viacročných bylinkách je obzvlášť dôležitá dobre priepustná pôda. Ak je oblasť, v ktorej plánujete pestovať bylinky, slabo odvodnená, zvážte výstavbu vyvýšených záhonov. Niektoré z najbežnejších viacročných bylín sú: pažítka, zázvor, levanduľa, mäta, oregano, šalvia, rozmarín, tymián.

Kam a ktoré bylinky určite nesadiť spolu?

Ak máte na záhrade veľa slnečných miest, nasaďte tam bylinky, ktoré rady rastú na priamom slnečnom svetle aspoň 6 hodín denne. Vďaka skvelým podmienkami na rast budú chutné, sýte a voňavé. Niektoré z nich sú: bazalka, pažítka, koriander, kostihoj, kôpor, fenikel, levanduľa, oregano, petržlen, rozmarín, šalvia, krvavec.

Do tieňa sa viac hodí archangelika, kocúrnik, monarda, trebuľka, yzop, medovka, ligurček, mäta, čechrica, fialka. Nie je však podmienkou, aby tieto rastliny boli nutne celý deň v tieni. Slnku môžu byť vystavené dopoludnia, pozor však, aby na ne nepieklo po celý deň.

Niektoré bylinky sa považujú za invázne, prípadne sa môžu veľmi rýchlo rozrastať. Pozor na byliny akými sú napríklad vratič, kocúrnik, skorocel, chren, medovka, chmeľ, palina a všetky druhy mäty. Tieto druhy by sa taktiež nemali vysádzať spolu s inými bylinkami, pretože sa budú agresívne šíriť. Najlepšie ich je preto zasadiť jednotlivo do vlastných nádob.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: bhg.com, plnielanu.sk
Odporúčame