Novinka pre pre osamelých seniorov: Inteligentná domáca asistentka im v prípade potreby privolá pomoc

staršia pani stojí pri okne a pozerá sa von

Bezpečnosť seniorov bude monitorovať špeciálne zariadenie (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Osamelým seniorom v Trenčianskom kraji pomôže zavolať pomoc v prípade núdze inteligentná domáca asistentka (IDA). Tento druh monitorovacieho systému začali po prvýkrát testovať v Handlovej. Systém má za cieľ znížiť ich zdravotné, sociálne a bezpečnostné riziká a pomôže predĺžiť ich samostatný život. Projekt predstavili minulý v piatok v Handlovej.

Systém pracuje na viacerých technických princípoch

„Princípom systému je monitorovanie pohybu a zotrvávania na určitom mieste v domácnosti. To znamená, senzory sú rozmiestnené po základných miestnostiach a na základe toho, či osoba v miestnosti je alebo nie, sa vyhodnocuje v súvislosti s jej dennou rutinou, či nedochádza k vybočeniu zo štandardu. Vybočenie generuje následne alarm,“ opísal Roman Hlubina, konzultant projektu.

Systém pracuje s kombináciou viacerých senzorov, napríklad dverného senzoru, pohybového čidla, SOS tlačida, či GPS sledovača pre pohyb vo vonkajšom prostredí. „Toto všetko je zviazané do jedného systému monitorovania a vyhodnocovania incidentov,“ doplnil.

Projektom Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) reaguje na najvyšší index starnutia, ktorý má už dlhodobo. Okrem toho sa v Trenčianskom kraji nachádza aj okres s najvyšším indexom starnutia – okres Myjava.

Podieľajú sa na ňom aj mestskí policajti

„Preto sme sa rozhodli smerovať sociálne služby pre seniorov hlavne k nim domov, do ich prirodzeného prostredia, ktoré poznajú, aby nemuseli odchádzať do zariadení sociálnych služieb,“ povedala vedúca oddelenia sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Nekorancová.

Celý projekt by sa mal podľa plánu spustiť budúci rok, pričom sa do neho bude postupne zapájať 800 seniorov, osôb so zhoršeným zdravotným stavom či ľudia so zdravotným znevýhodnením. Na monitorovaní seniorov či zdravotne postihnutých sa v Handlovej podieľa aj mestská polícia.

Vážne poplachy zatiaľ neevidovali

„Do systému máme k piatku zapojených sedem domácností. Poplachy nám prichádzajú na pult, v prípade potreby, podľa druhu poplachu, vyhodnotíme, či do domácnosti pošleme výjazd alebo nie. Poplachy sú momentálne rozdelené na dva typy, kritické a informačné,“ priblížil Marcel Jánošík – náčelník MsP Handlová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ďalší nevyhovujúci výrobok na trhu: Tento sklenený pohár s obrázkom slona deťom radšej nekupujte!

Mestskí policajti však výjazdy realizujú v súčasnosti ku poplachom, ktoré vyhodnotia ako kritické, pričom doteraz zaznamenali tri alarmy, ktoré boli spôsobené len chybnou obsluhou pri inštalácii. IDA testujú v rámci projektu podpory aktívneho asistovaného života. Vybralo sa na to takmer štyri milióny eur z fondov Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame