Anketa o Strom roka 2021 má svojho víťaza: Kto si pripísal víťazstvo tento rok?

strom na jeseň

Víťazom v ankete sa stal buk lesný zo Starého Smokovca (Zdroj: Freepik/jcomp)

Po vyhodnotení ankety Nadácie Ekopolis sa stromom roka 2021 stal buk lesný zo Starého Smokovca. Buk zo Smokovca je prezývaný aj strom zaľúbencov či tatranský dáždnik. O rok na jar bude dokonca aj reprezentovať našu krajinu v súťaži Európsky strom roka.

Buk zo Smokovca suverénnym víťazom

Do nadačnej ankety sa zapojilo vyše dvadsaťtisíc ľudí, pričom víťazný buk zo Smokovca dostal vyše štyritisíc hlasov. Na druhom mieste skončil dub letný z obce Giraltovce, na treťom strom z exotických končín, katalpa bignóniovitá zasadená v Hnúšti. Buk zo Starého Smokovca je označovaný za najväčšiu dominantu obce.

Pravdepodobne bol zasadený v 50. rokoch minulého storočia. V priebehu rokov pri ňom postavili budovu, v ktorej sídli horská záchranná služba. Záchranári sa dokonca aj pričinili o jeho záchranu, keď nesúhlasili s výrubom. Aj keď sú buky jednou z najbežnejších drevín na Slovensku aj v Európe, v takýchto podmienkach sú skôr raritou – v horských oblastiach ich možno nájsť len veľmi zriedka.

Anketa pomohla aj slovenským školákom

V tomto ročníku ankety súťažili dokonca aj slovenské školy, ktoré mohli vyhrať materiál na výsadbu určený na zveľadenie okolia školy v celkovej hodnote 650€. Víťazné dreviny obdržia výhru v hodnote 300€, ktorá bude použitá na rôzne odborné posudky ich stavu, napríklad dendrologické a arboristické ošetrenia, alebo len na úpravy okolia.

Nadácia Ekopolis v rámci tohtoročnej ankety dávala do povedomia aj to, ako sa starať o iné vzácne dreviny. Okrem iného pracovali aj na zviditeľnení menej známych stromov či arboristickom ošetrení viacerých drevín z rôznych častí Slovenska. nadácia podporila aj výsadbu ovocného sadu pri historickom žrebčíne v Kopčanoch, kde domáci vysádzali pôvodné druhy odrôd z daného regiónu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame