Mnohým seniorom hrozí podivuhodný syndróm: Často ho podceňujeme, rozpoznajte jeho príznaky včas

Starostlivosť o seniora

Seniorom môže hroziť aj syndróm krehkosti (Zdroj: GettyImages)

V seniorskom veku spravidla pribúdajú zdravotné problémy. Najmä po sedemdesiatke sa u človeka zvykne nahromadiť viac diagnóz a dochádza k vzniku takzvaných geriatrických syndrómov. Jedným z nich je aj syndróm krehkosti.

Keď sa povie krehkosť, zvyčajne si predstavíme niečo vzácne, cenné či jemné. Keďže toto slovo nevyvoláva žiadne negatívne asociácie, aj syndróm krehkosti býva často braný na ľahkú váhu. Pritom ide o komplexnú diagnózu, ktorá sa objavuje už vo veku okolo 65 rokov. Výrazne postihuje predovšetkým osemdesiatnikov a často vedie k potrebe dlhodobej starostlivosti o seniora, k strate jeho sebestačnosti, niekedy dokonca až k smrti.

Znížená odolnosť tela

Čo si pod touto diagnózou predstaviť? Ľuďom vo vyššom veku výrazne ubúda svalová hmota a tento odbyt svalov, sprevádzaný stratou sily a funkčnosti, má veľký vplyv na celkový stav človeka. Nejde ani zďaleka len o pohyblivosť, hoci význam svalov sa spája predovšetkým s pohybom.

Svalová hmota je aj zásobárňou bielkovín. Ak sa ich zdroje veľmi rýchlo vyčerpajú, zhorší sa celkový stav organizmu. Syndróm krehkosti teda neznamená len zraniteľnosť pohybového aparátu a zvýšenú náchylnosť na pády a zlomeniny, ale aj znížená odolnosť celého organizmu. Tá sa prejavuje tiež psychickou labilitou, únavou a častejšími infekciami.

Varovné príznaky

S problematikou syndrómu krehkosti sa ako prvá komplexne začala zaoberať Dr. Linda Friedová, ktorá zadefinovala päť základných kritérií krehkosti u seniora. O tomto syndróme je možné hovoriť, ak je pri vyšetrení pozitívny nález aspoň troch z nich. V prípade, že je prítomné jedno alebo dve, ide o stav predkrehkosti, ktorý je významný predovšetkým z hľadiska prevencie úplného rozvinutia.


Mohlo by vás zaujať: Ako sa dožiť 120 rokov? Recept je jasný, vplýva naň množstvo faktorov


O aké kritériá ide?

  • úbytok hmotnosti – o viac ako 4,5 kg za rok
  • pocit vyčerpanosti – subjektívne vnímaná únava či vyčerpanosť, ktorá obmedzuje aktivity seniora minimálne tri dni v týždni
  • sila stisku dominantnej ruky – ktorá je o 20% menšia v porovnaní s mladšou populáciou
  • rýchlosť chôdze – senior prejde 15 krokov (4,6 m) o 20% menšou rýchlosťou ako bežná populácia
  • fyzická aktivita, kde týždenný energetický výdaj v kcal je o 20% menší oproti bežnej populácii

Prevencia je kľúčová

Syndróm krehkosti je rizikovým faktorom aj pre iné ochorenia. Krehký senior trpí chudnutím, celkovou slabosťou a nevýkonnosťou. Následkom toho dochádza k poklesu funkcií kardiovaskulárneho systému, rozvoju osteoporózy, poruchám chôdze a rovnováhy či zmenám v mentálnych funkciách. Zásadná je teda prevencia.

Podľa lekárov Zdeňka Kalvacha a Ivy Holmerovej z pražského Gerontologického centra možno za kľúčové faktory považovať pohyb a výživu. Vekom sa zhoršuje vnímanie chutí a vôní, časté sú problémy s trávením. Klesá tiež apetít. Strava seniorov by preto mala byť lákavá na pohľad a pokojne aj výraznejšie korenená. V rámci zloženia stravy sa treba sústrediť na zvýšený príjem bielkovín.

Kvôli pohybu nie je potrebné navštevovať posilňovňu, vhodnejší je prirodzený pohyb, ako napríklad chôdza či plávanie. Netreba sa báť využívať tiež pomôcky, napríklad turistické palice či inú oporu. Dôležité je, zachovať si mobilitu. Z hľadiska mentálneho zdravia potom netreba zabúdať na sociálne kontakty, predchádzať izolácii, zostať aktívny a komunikovať s rodinou a priateľmi, hoci len prostredníctvom sociálnych sietí.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame