Šesť chýb, pre ktoré vaša pleť predčasne starne: Vyhnite sa im!

Žena

thinkstockphotos.com

Aj keď večná mladosť je nemožná a nákladné plastické vylepšenia si bežní smrteľníci dovoliť nemôžu, predsa len existujú spôsoby, ako svoj vzhľad osviežiť a zatraktívniť. Na začiatok bude úplne stačiť, ak sa vyhneme chybám, ktoré denne robíme a ktoré našej kráse veru vôbec nepridávajú. Práve naopak – spôsobujú, že vyzeráme ešte staršie, ako v skutočnosti.

Čas sa odzrkadľuje najviac na našej tvári

Plynutie času zanecháva nezmazateľné stopy hlavne na našom tele a tvári. Práve tvár je tou najviditeľnejšou časťou tela, ktorú si každý na nás všimne hneď ako prvú. Jej vzhľad o nás prezradí veľa a je preto na mieste, aby sme sa o ňu aj patrične postarali a dopriali jej naozaj prvotriednu starostlivosť. Nerobte teda chyby, ktoré na vašej tvári zanechávajú stopy predčasného starnutia.

Tu je 6 spôsobov, ako zabrániť zhoršovaniu stavu našej tváre

 

1 . Nešúchajte si oči

Pre mnoho ľudí je šúchanie očí akýmsi zlozvykom. Pretierame si ich napríklad ráno po prebudení. Pritom to však vôbec nie je potrebné a len si tak zbytočne naťahujeme citlivú pokožku okolo očí. Zbytočne nám potom „padajú“ viečka a naše oči následne pôsobia smutnejšie, unavenejšie a opticky nám pridávajú roky navyše. Takýmto neopatrným zachádzaním s očným okolím navyše môžu vzniknúť aj nepekné tmavé kruhy pod očami, čo vám na celkovej kráse tiež nepridá. Ak vás oči svrbia, vyhľadajte alergológa. Opatrnosť je na mieste aj pri nanášaní mejkapu a nasadzovaní očných šošoviek.


Mohlo by vás zaujať: Túžite vyzerať mladšie? Pomôcť vám môže operácia očných viečok


2. Neuberajte si zo spánku

Nielen, že počas neho bez mihnutia prsta chudneme, ale zároveň regenerujeme aj našu pokožku a mladneme. Spánok je totiž nevyhnutný aj pre krásny vzhľad našej pleti. „V noci prechádza pleť do stavu obnovy,“ vysvetľuje Dr. Jeannette Grafová, MD, profesorka dermatológie z NYU Medical Center. Naša pleť preto potrebuje dostatok spánku rovnako ako náš mozog. Denne by sme si mali dopriať aspoň 7, najlepšie 8 hodín kvalitného odpočinku.

3. Používajte tie správne produkty

Ak chcete, aby bola vaša pleť čo najpríťažlivejšia a mladistvo vyzerajúca aj po štyridsiatke, používajte tie správne krémy. Pre zrelú pleť je vhodné, ak krémy obsahujú určité typy zložiek. Na zrelú pleť je vhodné použiť prípravky obsahujúce retinol, peptidy, či antioxidanty. Nabudúce si preto pri zháňaní pleťového krému dobre prečítajte zloženie krémov, medzi ktorými vyberáte a uprednostnite radšej tie, ktoré obsahujú jednu či viac odporúčaných zložiek.


Mohlo by vás zaujať: Pigmentové škvrny na vašej pokožke: Zbavte sa pečiatky vyššieho veku


4. Pozor na stres

Aj nadmerný, resp. permanentný stres vplýva priamo na našu pleť a jej výsledný vzhľad. Ak sme totiž pod vplyvom dlhodobého stresu, naše telo zároveň produkuje aj stresové hormóny a tie verte – neverte, vedú taktiež k známkam predčasného starnutia. „Kortizol je hlavný stresový hormón, ktorý odbúrava kolagén. To vedie následne ku zníženiu pevnosti pokožky, zvýšenej tvorbe vrások a následným zápalom pokožky,“ vysvetľuje Dr. Amy Wechslerová, newyorská dermatologička a psychiatrička. Vtedy, keď je naše telo v stave stresu, ide tiež väčšina živín do hlavných orgánov a koža zostáva nepovšimnutá. Nedostáva sa jej potom dostatok živín, čím trpí a predčasne starne. Naučte sa preto relaxovať a doprajte si každý deň chvíľu príjemného oddychu len a len pre seba. Pomáha aj hlboké dýchanie, pretože posilňuje krvný obeh, vďaka čomu prekrvuje pokožku a tak sa kyslík a živiny do nej ľahšie dostanú.

5. Používajte krémy a mejkap s ochranným faktorom

Je dokázané, že slnečné žiarenie negatívne vplýva na stav našej pleti a zapríčiňuje to, že vyzerá zostarnuto. Okrem toho spôsobuje, že sa na nej vytvárajú rôzne pigmentácie. Preto je potrebné, aby sme sa pred ním chránili a to nielen v lete. Prípravky s ochranným faktorom je nutné používať celoročne. Kúpte si preto len taký pleťový krém, ktorý obsahuje ochranný faktor. Ideálne je, ak ho obsahuje aj váš mejkap.


Mohlo by vás zaujať: Keď vrásky zdobia aj vašu tvár: Vyhlaďte ich pomocou prírody!


6. Neignorujte krk a ruky

Práve na tieto miesta sa najviac zabúda a nevenuje sa im dostatočná pozornosť. Pokožka na rukách a krku je totiž citlivá ako tá na tvári. A preto pokiaľ budete dbať len na starostlivosť o tvár a krk s rukami vynecháte, škaredo sa vám to vypomstí. Ak si aj dáte záležať na vzhľade tváre a tá bude vyzerať vzhľadom k vášmu veku naozaj dobre, ešte nemáte vyhraté. Pravdu o ňom na vás aj tak prezradia práve tieto oblasti, na ktoré ste zabudli, pretože sú rovnako viditeľné, ako samotná tvár. Nezabúdajte preto na tieto časti nanášať pravidelne krém, či dopriať im jemné masáže.


Čo pri starostlivosti o vašu pleť najčastejšie používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame