Šesť potravín pre vaše zdravie: S nimi budete fit celú zimu!

zelenina

photl.com

Zvyknete v zime pokašliavať, posmrkávať a kýchať? Hoci z televíznych obrazoviek sa na nás valí množstvo reklám na vitamíny a výživové doplnky v tabletkách, posilniť imunitu a utužiť si zdravie skúste najskôr prírodnou cestou. Zvlášť po sviatočnom hodovaní je vhodné nadopovať sa látkami, ktoré vás zbavia nebezpečných vírusov už v ich zárodku. Tieto potraviny sú na to ako stvorené!

Cesnak

Aj keď prenikavá aróma nás od jeho konzumácie zvykne odradiť, v skutočnosti cesnak patrí medzi najuniverzálnejšie prírodné všelieky. Nie nadarmo sa v mnohých domácnostiach nachádza na štedrovečernom stole a podáva sa s oplátkami a medom. Počas jeho hryzenia sa totiž uvoľňuje látka zvaná alicín, ktorá pôsobí takmer ako antibiotikum. Zneškodní až viac než 300 druhov mikróbov a dokonale posilní obranyschopnosť organizmu. Ak sa vám v surovom stave medzi zubami predsa len protiví, skúste si ho aspoň nadrobno nakrájať či prelisovať do polievky. Vaše telo vám bude určite vďačné.

Zeler

Jedna z najnedocenenejších druhov zeleniny v našich klimatických podmienkach. Zeler síce nepatrí k uznávaným pochúťkam, v skutočnosti však ukrýva tajomstvo štíhlej línie a ochrany pred chrípkou. Sto gramov zeleru totiž obsahuje len 19 kalórií. Je takisto účinný proti bezsenným nociam, no keby ste aj pri jeho pravidelnom jedení predsa len nemohli spávať, nakopne vášeň vo vašej spálni. Tento zázrak totiž perfektne stimuluje libido!


Mohlo by vás tiež zaujať: Po stopách najčastejších povier alebo 10 mýtov o zdraví


Tymian

Neviete sa zbaviť zanesených dýchacích ciest? V prípade, že pokašliavate alebo sa vám zle dýcha, vyskúšajte čaj z tymianu. Táto bylina totiž pomáha uvoľňovať z tela hlien a blahodarne pôsobí na dýchacie ústrojenstvo. Prečistí vám priedušky a spriechodní upchaté dýchacie cesty.

Mrkva

Hoci sa medzi najhlavnejšie účinky mrkvy radí predovšetkým ostrý zrak a zdravé sietnice, zázračný betakarotén v skutočnosti napomáha ďaleko viac. Je totiž pomerne silnou zbraňou aj pri bolestiach hlavy z prechladnutia. Jeho tajomstvo spočíva v tom, že odstraňuje zápal v mozgových cievach. Ak teda túžite mať zrak ako orol a čistú hlavu, nastrúhajte si mrkvu ešte dnes. Servírujte napríklad s duseným mäsom, ozdobte si ňou zeleninový šalát, prípadne polievku.


Mohlo by vás tiež zaujať: Päť korení pre zdravie: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?


Orechy

Okamžitá dávka energie, množstvo proteínov a tiež látok bojujúcich proti chrípke a prechladnutiu. To všetko získate už jednou hrsťou orechových jadier. Aj keď prospešné sú všetky druhy, najviac vyťažíte z mandlí a klasických „vlašákov“.

Levanduľa

Ak vás do pazúrov zdrapí poriadna nádcha, zvyčajne sa v noci veľmi nevyspíte, stratíte chuť do jedla a máte pocit, že vám každú chvíľu vybuchne nos. Práve na tieto príznaky však existuje prírodný liek zvaný levanduľa. Upokojuje nervový systém, uvoľňuje úzkosť a stres. Na okamžité upokojenie vám postačí zopár kvapiek levanduľového oleja, ktorým si potriete miesta pulzácie.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame