Sex vo vyššom veku: Nemusí byť pre vás stresom!

helen Mirren

New York Magazine

Prekonajte zábrany a problémy, ktoré vám bránia užívať si milovanie! Pre mnoho párov vo vyššom veku sú častým obmedzením v sexuálnej oblasti zdravotné ťažkosti jedného, či oboch partnerov. Ďalšími problémami, ktoré u seniorov spôsobujú, že sa milovanie mení na stres, sú napríklad obavy z vlastnej neatraktivity pre partnera, zo zlyhania, z bolesti, či neschopnosti vzrušiť sa. S trochou kreativity je však možné ich prekonať a opäť si sex užívať.

Akceptujte zmeny

Prvoradá je zmena postoja. Je prirodzené, že s fyzickými zmenami, ktoré prináša starnutie sa menia aj možnosti v sexuálnej oblasti. To, čo vám bolo príjemné pred desiatimi rokmi nemusí byť aj dnes a výkony, ktoré ste podávali na vrchole svojich síl nemôžete od seba očakávať aj dnes. Zmena je nutnou súčasťou života a ak sa chcete aj vo vyššom veku tešiť z milovania, je veľmi dôležité akceptovať, že sex bude v mnohých ohľadoch iný, ako v mladosti.

Správna atmosféra

Uvoľnená a pokojná atmosféra vo vašej spálni je jednoduchým a pritom účinným spôsobom, ako odbúrať stres a obavy. Vytvoríte ju pomocou relaxačnej hudby, jemným rozptýleným svetlom (sviečky alebo žiarivka s nižšou žiarivosťou) a správnou vôňou, napríklad jazmínovým éterickým olejom, ktorý má zároveň aj afrodiziakálne účinky. Myslite aj na teplotu priestoru – zníženie či zvýšenie teploty v miestnosti už o 2 stupne môže výrazne zmeniť váš pocit z neho. Rozprávajte sa s partnerom a uistite sa, že sa obaja cítite príjemne, pretože ak budete drkotať zubami alebo sa potiť skôr, ako príde k milovaniu, vašu chuť na sex to veľmi nezvýši.

Zmena prostredia

Ak vaša spálňa slúžila aj ako ošetrovňa jedného z vás, je dobrým nápadom zmena prostredia. Niekomu môžu stačiť nové závesy na oknách, inému presun napríklad do obývačky a niektoré páry možno uprednostnia relaxačný pobyt v kúpeľnom hoteli. Skúšajte a sami uvidíte, čo bude fungovať u vás…

Pomaly ďalej zájdeš

Pomalé navodzovanie vzrušenia je dobrým spôsobom, ako sa dostať do správnej nálady. Namiesto snahy užiť si rýchlovku ako kedysi sa sústreďte na predohru – ležte v posteli, rozprávajte sa, dotýkajte, hľaďte, doprajte si spoločný kúpeľ, či masáž. Spôsobom, akým sa dotýkate partnerovho tela napríklad pri tantrickej masáži môže pomôcť aj v prípadoch, kedy partner trpí erektilnou disfunkciou.

Nové polohy

Ak máte problémy so srdcom, pohybovým aparátom, či jednoducho už nezvládate to, čo kedysi, mali by ste sa poobzerať po pozíciách, ktoré si nevyžadujú prílišnú fyzickú aktivitu. Vhodná je napríklad poloha, pri ktorej obaja partneri ležia na boku alebo poloha „T”.  Pri tejto príjemnej a nenáročnej polohe, podobnej “misionárovi” žena leží na chrbte s pokrčenými a rozkročenými nohami, zatiaľ čo muž leží tvárou k nej a pomaly do nej vstupuje. Partneri si vychutnávajú svoju blízkosť no zároveň sa príliš fyzicky nepreťažujú.

Hovorte s doktorom

Ak ste prekonali chorobu či operáciu, ste po infarkte alebo dlhodobo užívate lieky, je doležité poradiť sa s doktorom o obmedzeniach a možnostiach, ktoré máte. Aj keď vám môže byť nepríjemné diskutovať s lekárom na tému intímneho života, rady, ktoré vám môže dať za to určite stoja. Môže vám odporučiť cvičenia či lieky, poradiť, kedy je bezpečné opäť sa venovať sexu a čo je tiež veľmi dôležitém, rozptýliť často neopodstatnené obavy.  A práve tie sú najčastejším dôvodom toho, že sa partneri pri sexe stresujú a nedokážu si ho vychutnať tak, ako by chceli a mohli.

Zdroj: New York Magazine, New York Magazine, Viktória
Odporúčame