Pociťujete príznaky sezónnej depresie? Pomôcť môže jednoduchá terapia svetlom

sezónna depresia

Poradíme vám, ako bojovať s príznakmi sezónnej depresie (Zdroj: Pexels/ Teona Swift)

V zimnom období, keď je vonku sychravé počasie, slnko zapadá omnoho skôr a je všade zima, sa nás môžu zmocniť pocity smútku. Ak ste sa niekedy cítili menej energickí, menej motivovaní, v zlej nálade a menej inklinovali ku kontaktom s inými ľuďmi, vedzte, že tieto pocity zdieľajú mnohí. Sezónna afektívna porucha alebo SAD je forma depresie, ktorú netreba podceňovať. Objavuje sa práve v tomto ročnom období.

Jesenný a zimný blues údajne vrcholí v tretí pondelok v januári – niekedy nazývaný aj modrý pondelok – ale pocit, že sa necítite byť sami sebou, sa samozrejme neobmedzuje len na jeden deň. Medzi symptómy SAD patrí smútok, nízka energia, únava, strata záujmu o aktivity, ktoré sme si kedysi užívali, zmeny chuti do jedla, hmotnosti a spánku a sociálne stiahnutie.

Prečo práve svetlo?

Pre mnohých ľudí u ktorých sa sezónna depresia prejaví, je najlepšou terapiou jasné svetlo. Podľa odborníkov už 30 minút denne predstavuje významný rozdiel. Malo by ísť o intenzitu svetla aspoň 10-tisíc luxov. Takéto rozpätie je porovnateľné so slnečným žiarením počas letných mesiacov.

Takýto jednoduchý krok je najlepšie urobiť v skorých ranných hodinách, keď sa váš organizmus pripravuje na nový deň. Samozrejme, nejde o niečo škodlivé, a preto sa tomuto svetlu môžete oddať pokojne aj každý deň. S niekoľkými týždňami takejto liečby je veľká väčšina ľudí so sezónnou afektívnou poruchou o 100 % lepšia.

Najlepšie produkty na trhu

Ako si teda takéto intenzívne svetlo dopriať? Aj keď je na trhu veľa možností pre svetelné boxy, ktoré sľubujú, že pomôžu zbaviť sa zimného blues, nie všetky zariadenia sú si rovné. Mnohé z nich sú príliš malé alebo príliš slabé. V štúdii z roku 2019 Desan a kolegovia testovali 24 zariadení s ohľadom na tri kritériá: mali by produkovať aspoň 7 000 luxov v primeranej vzdialenosti, stále by mali poskytovať aspoň 5 000 luxov, ak sa hlava používateľa posunula o 15,2 centimetra v inom.

Výsledky tohto experimentu viedli k trom veľkým svetelným boxom, ktoré spĺňali všetky kritériá. Pozitívny prínos ukázali aj tri menšie jednotky (s menšími zariadeniami si používatelia možno budú musieť upraviť svoju vzdialenosť od svetelného zdroja, aby využili všetky výhody). Ich výber možno nájsť na tejto webovej stránke.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com

Odporúčame