Drobné červené plody, ktoré momentálne zdobia lesné cestičky, nie sú nič iné ako fantastické šípky. Ich sezóna je aktuálne v plnom prúde a ľutovali by ste, ak by ste ju nevyužili. Vydajte sa do prírody a nazbierajte si nejaké aj vy – okrem dekorovania ich rozhodne využite aj v kuchyni, pretože sú veľmi prospešné pre celý rad chorôb.
Zázrak z prírody
Šípky, plody divokej šípovej ruže (Rosa canina), sú odpradávna cenným prírodným liekom, ktorého účinok poznali už naše babičky. Ani v dnešnej dobe by sme nemali na ne zabúdať.
Sú skvelým zdrojom prírodného vitamínu C, zvyšujú odolnosť organizmu proti chrípke a prechladnutiu, bojujú proti únave, stresu či dokonca znižujú cholesterol a liečia problémy s močovými cestami.
Mnohé zdravotné benefity
Konzumovať ich môžete na niekoľko spôsobov – klasikou je nasušenie očistených plodov, ktoré môžete používaš celé alebo mleté ako čaj. Výbornými obmenami sú aj iné produkty zo šípok. Odporúčame vám skúsiť lekvár, sirup či omáčku k mäsu.
„Šípky a ich liečivé účinky poznali a využívali ľudia už v mladšej dobe kamennej. Červené plody sú plné najmä vitamínu C, organických kyselín a trieslovín. Dlhodobé užívanie znižuje hladinu cholesterolu v krvi, spevňuje cievy a zlepšuje látkovú výmenu, pretože pôsobia močopudne. Podávanie šípkového čaju je osvedčeným babským receptom aj pri ľadvinových alebo močových kameňoch,“ uviedol bylinkách Martin Kolár.
Správny čas na zber
„Šípky ako prírodný liek odporúčam zbierať v dobe najväčšej zrelosti, teda na prelome septembra a októbra za sucha, tvrdé a v čase pred prvým mrazom. Po odtrhnutí je dobré každú šípku rozrezať na polovicu a usušiť pri teplote 60 až 80°C. Správne usušené plody majú oranžovú až tmavohnedú farbu, slabú ovocnú vôňu a špecifickú chuť,“ vysvetľuje bylinkár.
Svoje zásoby by ste mali obmieňať každý rok, pretože účinok šípok sa za rok stratí. Ak šípky užívate kvôli ich zdravotným benefitom, rozhodne by ste mali túto lehotu starostlivo odsledovať a urobiť si tradíciu na začiatku každej jesene a ísť na zber čerstvej úrody.
Boj proti chorobám
Ako sme už vyššie spomínali, šípky možno spracovať na viacero produktov, na ktorých si počas dlhej zimy určite pochutíte. Prvou možnosťou je pripraviť si čaj – môžete tak urobiť zo sušených, ale aj z čerstvých plodov. V prípade čerstvých stačí očistené a nakrájané šípky zaliať studenou vodou, nechať aspoň hodinu lúhovať, potom na cca 10-15 minút prevariť a následne precediť.
V prípade sušených plodov je to jednoduchšie – očistené šípky nakrájajte na menšie kúsky, vysušte ich v sušičke alebo v rúre na max. 80°C. Dokonale suché plody môžete rozdrviť na prášok a používaš ako klasický sypaný čaj.
Sirup na podporu imunity je tiež skvelou voľbou, ktorú môžete užívať aj ako prevenciu. Pripravíte si ho z cca 600 gramov zrelých šípok, 1 litra vody, 800 gramov cukru, šťavy z 1 citrónu a asi 2 PL medu. Očistené a nakrájané šípky nechajte cez noc zaliate vodou a na druhý deň ich zahrejte – nesmú sa však variť! Po uvarený domäkka zmes precedíme a opatrne zahrejeme s ostatnými ingredienciami do požadovanej hustoty. Skladujte v chladničke, kde vám vydrží aj celú zimu.
Gastronomické nebo
Sladučký šípkový lekvár je doslova jesenné must have. Pripravíte si ho z 2 kilogramov očistených plodov, 1 kilogramu cukru, štipky škorice a klinčeku. Plody spracujte ako pri príprave klasického lekváru z ovocia. Skvelo sa hodí na palacinky, koláče alebo vianočku s maslom.
Lekvár vám môže poslúžiť aj ako základ na omáčku k mäsu. Do mäsového výpeku pridajte 200 mililitrov červeného suchého vína a približne 120 gramov domáceho lekváru. Omáčku len prevarte a zľahka dosoľte.
Zdieľať na