Konopný výrobok, ktorý môžete mať doma aj vy: Predstavuje riziko pre zdravie, odborníci ho radia nepoužívať

senior muž chytajúci sa za hlavu

ÚVZ upozorňuje na nevyhovujúci výrobok (Zdroj: Freepik/Guzov Ruslan)

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nevyhovujúci výrobok Kelímok bio konopie 35 percent, ktorý obsahuje konopné prísady. Výrobok bol hlásený do systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF). TASR o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie úradu.

Výrobok určite nekupujte ani nepoužívajte

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove nariadil stiahnutie Kelímku bio konopie z trhu v SR. „Keďže sa tento výrobok ešte môže nachádzať na trhu v SR, odporúčame spotrebiteľom, aby tento výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali a prípadne ho vrátili do miesta predaja,“ poradil Eliáš.

Môže spôsobiť zdravotné problémy

Výrobok nie je z dôvodu prítomnosti zložky konope v súlade s požiadavkami nariadenia Komisie o plastových materiáloch a predmetoch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami.

„Použitie konope a iných nepovolených rastlinných prísad v plastových materiáloch, prichádzajúcich do kontaktu s potravinami, môže predstavovať riziko pre ľudské zdravie, ku ktorému môže dôjsť pri rýchlejšej degradácii niektorých plastov,“ vysvetlil Eliáš. To môže podľa ÚVZ viesť k migrácii niektorých látok do potravín v množstvách, ktoré prekračujú povolené limity.

konopný pohár ; škodlivý výrobok
(Zdroj: TASR/ÚVZ SR)

Výrobcom nevyhovujúceho výrobku Kelímok bio konopie 35 percent (PL KUBEK BAILANGO 0,3 l HEMP) 20012 s EAN kódom 590 3456 102 180 je Practic a jeho dodávateľom je PRACTIC sp. z.o.o. S.K.A., Poľsko, www.practic.com.pl.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame