Slabý únik moču dokážete ovplyvniť: Začnite s tým ešte dnes

Toaletný papier

thinkstockphotos.com

Lekársky termín inkontinencia znamená neschopnosť kontrolovať močenie, čo vedie k neovládateľnému samovoľnému úniku moču. Je to veľmi častá a niekedy vysiľujúca urologická porucha. Na Slovensku tento problém trápi približne 24% žien vo veku od 18 do 70 rokov. Mužskej populácie sa mimovoľný únik moču týka najmä po päťdesiatke, aj to len 16% prípadov.

Aká je tá vaša?

Inkontinenciu moču rozdeľujeme do troch hlavných typov:

  • nutkavá inkontinencia – nastáva keď hyperaktívny mechúr spôsobí náhlu a intenzívnu potrebu močiť, čo následne spôsobí samovoľný únik moču
  • stresová inkontinencia – dochádza k nej v dôsledku fyzickej aktivity ako je intenzívne cvičenie, skákanie, kašeľ, kýchanie alebo dokonca smiech, keď pôsobí tlak na močový mechúr
  • inkontinencia z pretekania – ide o neschopnosť úplného vyprázdnenia močového mechúra, čo vedie k častejšiemu alebo neustálemu úniku malého množstva moču

Mohlo by vás zaujať: Skroťte svoj močový mechúr: Aby ste nemuseli na toalety utekať pričasto!


Môže za ňu vek, pôrod či zväčšená prostata

Inkontinencia môže byť spôsobená množstvom faktorov ako je vek (svaly močového mechúra slabnú so zvyšujúcim sa vekom), oslabené svaly panvového dna v dôsledku chirurgického zákroku alebo po pôrode, zväčšenie prostaty, menopauza, hyperaktívny močový mechúr, poškodenie nervov, močové kamene, infekcia močových ciest a zápcha.

Aj niektoré potraviny, nápoje a lieky môžu stimulovať močový mechúr a spôsobiť tak dočasnú inkontinenciu. Tá spôsobuje nielen nepríjemné pocity a rozpaky, ale môže byť aj škodlivá, pretože ak moč zostáva v močovom mechúre, vytvára živnú pôdu pre baktérie. Inkontinencia sama o sebe nie je chorobou, ale môže byť príznakom iného ochorenia alebo poruchy.

Ak sa chcete zbaviť tohto problému, treba riešiť jeho príčiny. Okrem poradenstva s lekárom a liečby môžete však skúsiť aj niekoľko domácich prostriedkov, ktoré problémy s únikom moču môžu vyriešiť diskrétne.

Cvičte panvové dno

Cviky panvového dna, tzv. Kegelove cviky, môžu byť užitočným spôsobom liečby inkontinencie moču, najmä v jej skorých štádiách. Cviky pomáhajú zlepšiť kontrolu močového mechúra a vhodné sú najmä pri prvom type inkontinencie. Stiahnite svaly panvového dna (tie, ktorými prerušujete močenie) smerom dovnútra a napočítajte do 10. Ak sa vám nedarí vydržať tak dlho, držte svaly stiahnuté aspoň tak dlho, ako to pôjde. Potom svaly uvoľnte na 10 sekúnd. Denne cvičte trikrát po 12 opakovaní. Svaly brucha, stehien a zadku nechávajte počas sťahovania svalov panvového dna uvoľnené. Nezadržiavajte dych, radšej voľne dýchajte. Pred začatím cvičenia močový mechúr úplne vyprázdnite.


Mohlo by vás zaujať: Keď mechúr neposlúcha: Ako si poradiť s pričastým močením?


Doplňte si horčík

Pokiaľ sa popri úniku moču u vás objavia aj iné príznaky ako sú napr. kŕče v nohách počas spánky, zrejme ide o príznak nedostatku horčíka. Ten je dôležitý pre uvoľnenie svalstva celého tela, čo umožňuje úplné vyprázdnenie močového mechúra. Horčík si doplníte napríklad vďaka orechom, banánom a jogurtom alebo minerálnym vodám s jeho obsahom.

Tradičná čínska medicína

Gosha-gan-Jinke-gan je tradičný čínsky bylinný prípravok, ktorý sa používa na liečbu hyperaktívneho močového mechúra. Ide o kombináciu niekoľkých rôznych bylín, ktoré zničujú nutkanie na močenie a frekvenciu nočných návštev toalety. Užitie tohto bylinného doplnku však konzultujte s lekárom či lekárnikom, ktorí vám poradia správne dávkovanie.

Pite čaj z rastliny buchu

Buchu (Agathosma betulina) je skvelé tonikum na zlepšenie zdravia a kondície močových ciest. Je výhodná najmä pre inkontinenciu spôsobenú infekciami močového mechúra, pretože má protizápalové, antibakteriálne a diuretické vlastnosti. Navyše posilňuje tkanivá a uľahčuje močenie spojené s podráždením. Čaj z tejto rastliny pite niekoľkokrát denne, kým sa dostavia pozitívne výsledky. Bylina však nie je vhodná pri bolestiach a opuchoch močového traktu.


Máte skúsenosti s únikom moču? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame