Pozor na nadmernú konzumáciu sladených nápojov: Pridaný cukor môže spôsobiť rýchlejšie starnutie vašich buniek

poháre so sladkým nápojom

Jedna malá plechovka ochutenej sódy má 140 až 170 kalórií a asi 40 gramov cukru (Zdroj: Freepik/mrsiraphol)

Štúdia publikovaná v časopise Americký denník verejného zdravia (American Journal of Public Health) dospela k záveru, že konzumácia sódy sladenej cukrom môže spôsobiť predčasné starnutie bielych krviniek. Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu tvrdia, že sladké limonády môžu ovplyvniť zdravie týchto krviniek v rozsahu porovnateľným s fajčením – teda vo výsledku ľudia, ktorí pijú sladené nápoje pravidelne, sa vystavujú vyššiemu riziku cukrovky, srdcových chorôb či mŕtvice.

Dôležitosť telomérov

Vedci skúmali biele krvinky u zdravých dospelých ľudí, konkrétne sa pozerali na konce chromozómov účastníkov štúdie, ktoré sa nazývajú teloméry. Tieto teloméry sú nevyhnutné pre delenie buniek a postupom času sa prirodzene skracujú. Keď sa teloméra príliš skráti, jej bunka odumrie. Vedci sa preto domnievajú, že dlhšie teloméry znamenajú, že ste zdravší a mladší, zatiaľ čo kratšie teloméry znamenajú, že ste menej zdravý a starnete rýchlejšie.

Priebeh výskumu

Výskumníci sa zamerali na údaje z Národného prieskumu zdravia a výživy (National Health and Nutrition Examination Survey) z rokov 1999 – 2002, ktorý zahŕňal informácie o spotrebe sladených nápojov účastníkmi, ako aj o spotrebe diétnej sódy a ovocných štiav. Pri kontrole obezity zistili, že konzumácia sódy sladenej cukrom bola spojená s kratšími telomérmi, ale neexistovala žiadna súvislosť medzi dĺžkou telomér a diétnou sódou. Medzitým konzumácia 100 %-tnej ovocnej šťavy bola spojená s mierne dlhšími telomérmi.

Primerané hodnoty

Približne jeden z piatich dospelých v štúdii priznal, že každý deň vypil okolo 600 ml sladených nápojov. Táto denná spotreba by sa podľa štúdie mohla rovnať 4,6 rokom starnutia navyše. Americká kardiologická asociácia (American Heart Association) tvrdí, že najlepším spôsobom, ako si udržať zdravú váhu a zároveň znížiť riziko srdcových ochorení, je obmedziť pridaný cukor na maximálne 150 kalórií denne pre mužov a 100 kalórií denne pre ženy. Pre ilustráciu, jedna malá plechovka ochutenej sódy má 140 až 170 kalórií a asi 40 gramov cukru.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame