Spôsob lovu, ale aj umenie: Slovensko je svetovým lídrom vo vzdelávaní mladých sokoliarov

muž držiaci sokola

Sokoliarstvo je tradícia, ktoré sa praktizuje po celom svete už viac ako 4000 rokov (Zdroj: Freepik/mallivan)

Slovensko je svetovým lídrom vo vzdelávaní mladých sokoliarov a je kolískou moderného sokoliarstva. V Štiavnických Baniach je jediná základná škola so škôlkou na svete s povinným vyučovacím predmetom sokoliarstvo. Uviedla to Slovenská poľovnícka komora (SPK) pri príležitosti Medzinárodného dňa sokoliarstva, ktorý bol túto stredu – 16. novembra.

Kde všade sa vyučuje?

Sokoliarstvo sa na Slovensku vyučuje najmä na stredných lesníckych školách v Prešove, Banskej Štiavnici či Liptovskom Hrádku. Taktiež aj na vysokých školách, napríklad na Technickej univerzite vo Zvolene a Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Viac ako jeden zo spôsobov lovu

„Sokoliari zastávajú názor, že sokoliarstvo by malo byť povýšené na umenie, pretože je to jediný spôsob lovu, ktorý svojou povahou patrí k skutočnému umeniu,“ povedal hovorca SPK Alojz Kaššák. Sokoliari oslavujú tento medzinárodný deň lovom líšok s orlami. „Týmto taktiež patríme medzi unikáty vo svete,“ poukázal Kaššák.

Pripomenul, že slovenské sokoliarstvo sa minulý rok v decembri zapísalo do svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Do zoznamu je zapísaných 11 národov.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame