Smaragdová v interiéri: Ako zakomponovať do svojej domácnosti túto obľúbenú farbu?

Smaragdová farba

Smaragdová farba v interiéri je jedným z trendov tohto roka (Zdroj: GettyImages)

Časy, keď interiéru dominovali studené odtiene bielej a čiernej sú už dávno fuč. Strohé až minimalistické zariadené domácnosti vystriedali farby od výmyslu sveta. Tá jedna, smaragdová, však mnohých zaujala o čosi viac. Rozhodli sme sa preto pozrieť sa na to, ako túto noblesnú farbu zakomponovať do bývania.

Smaragdová do každého štýlu

Smaragdová farba je iba jedným z mnohých odtieňov zelenej. Je známe, že práve zelená pôsobí upokojujúco. Pri smaragdovom odtieni však záleží na tom, aký dojem z bývania chcete navodiť. Hodí sa naozaj do každého štýlu. Rozhoduje tu však veľkosť. Zrejme najčastejšie sa môžeme stretnúť so smaragdovou na sedacej súprave. Berte do úvahy, že je to najvýraznejší prvok v celej miestnosti.

Pokiaľ chcete niečo jednoduché, laďte ju už iba so zemitými odtieňmi, ako sú béžová, biela a svoju úlohu to zohrajú doplnky z prírodného dreva. V prípade, že patríte k odvážnejším jedincom, viete z toho vyčarovať luxusné art deco. Smaragdová je kráľovskou farbou a bravúrne sa dopĺňa s metalickými odtieňmi ako zlatá, strieborná či medená. Takémuto interiéru by nemali chýbať okázalá tapeta, veľké zrkadlo a lesklý nábytok.

(Zdroj: unsplash.com/Devon Janse van Rensburg)

Drobná a účinná zmena

Ak máte čerstvo zariadený interiér alebo váš rodinný rozpočet už neobsahuje položku na nákup sedacej súpravy, nezúfajte. Svoj interiér viete stále zahaliť do smaragdovej farby. Vhodnou alternatívou môžu byť textílie. Pamätajte však, že v takomto prípade by ste túto výraznú farbu mali zopakovať 2- až 3-krát. Znamená to, že interiér bude pôsobiť ucelene so smaragdovými doplnkami zvolenými v podobe dekoračných vankúšov, závesov, koberca či ozdobného kvetináča.

Ešte predtým, ako sa rozhodnete ísť do takejto drobnej rekonštrukcie, odporúčame vám odfotiť si danú izbu a túto fotografiu vytlačiť na väčší papier. Následne viete naň prikladať a odoberať ďalší papier v smaragdovej farbe. Vystrihnite si z neho vankúše, závesy a hrajte sa s interiérom. Lepšie si tak budete vedieť predstaviť túto zmenu a neminiete zbytočne peniaze na niečo, čo by sa vám vo finále nemuselo páčiť.

(Zdroj: pexels.com/Daria Shevtsova)

Jedinečné kúsky v odtieni zelenej

Zunoval sa vám váš interiér a neviete, ako ho osviežiť? Skvelou alternatívou je v tomto prípade odstrániť z interiéru všetky drobností a maličkosti. Ponechajte v ňom iba veľké kusy nábytku. Hodí sa vám smaragdová na stenu? Ak áno, veselo do toho! Oveľa kreatívnejším riešením však môže byť premaľovať jeden kus nábytku do smaragdovej farby. Stačí, ak pôvodný kus nábytku jemne prebrúsite a následne môžete naniesť požadovanú smaragdovú farbu.

Odporúčame približne dva nátery. Zalakujte, vymeňte alebo dorobte úchytky a máte nový kúsok nábytku, ktorý ozvláštni celú miestnosť. Teraz postupne doplňte do miestnosti dekorácie, ktoré ste odstránili. Pamätajte, že menej je viac. Sošky, množstvo kníh a drobných dekorácií dokáže interiér zaťažiť a bude pôsobiť nemoderne.Zdroj: plnielanu.sk, decorist.com, treehouse.co
Odporúčame