Ľudia siahajú hlboko do vrecka, len aby ich rastliny dostali túto chorobu: Pochopíte, prečo

List kvetu

Za krásnu chorobu izbových rastlín ľudia siahajú hlboko do vrecka (Zdroj: GettyImages)

Počuli ste už o krásnej chorobe izbových rastlín? Týmto názvom sa označuje špecifická vlastnosť, ktorá zapríčiňuje farebne odlišné škvrny, fľaky, pruhy či okraje na listoch. Nejde o prenosnú chorobu, ktorá by sa mohla rozšíriť na ďalšie rastliny. Panašované rastliny, inak označované aj variegatné, sú nositeľom mutácie, ktorá spôsobuje netypickú dvoj- až viacfarebnosť listov.

U pestovateľov patria k najvyhľadávanejším panašované rastliny, ktoré majú na prirodzene zelených listoch kontrastné biele miesta. Neopozerané solitéry, akým je aj nádherná biela monstera, sa vyznačujú jedinečnosťou, vďaka ktorej na seba okamžite strhnú pozornosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tami (@tami_andrenari)


Mohlo by vás zaujať: Obyčajné izbové rastliny dokážu hotové divy: Dajte si ich do bytu a pozerajte!


Odlišnosť spôsobená chimérizmom

Listy panašovanej rastliny vyzerajú, ako by ste ich pri maľovaní stropu zabudli odniesť z izby. Dôvodom takejto výraznej bielo-zelenej kombinácie je najčastejšie genetická mutácia, nazývaná aj chimérizmus. V gréckej mytológii je Chiméra stelesnením obludy, ktorá bola z prednej časti levom, v strede divou kozou a v zadnej časti drakom. U rastlín však nevzniká príšera, ktorá chrlí oheň.

Chimérizmus sa používa na označenie panašovania, pri ktorom majú bunky rastliny odlišnú genetickú výbavu – iné DNA. Navonok sa prejavuje zmenou v raste, odlišnými nárokmi na svetlo a typickými bielymi škvrnami. V týchto častiach nie je rastlina schopná tvoriť chlorofyl.

Zelená časť zásobuje bielu

V bielych častiach takejto rastliny teda neprebieha fotosyntéza. Sú plne závislé od výživy, ktorú im zabezpečia susediace zelené časti. Väčšia biela časť je potom náchylnejšia na hnednutie okrajov. Aj z tohto dôvodu odporúčajú skúsení pestovatelia, aby ste sa na úvod zamerali na rastliny s mramorovou štruktúrou, než na výrazné “half-moon” listy -polovica biela, polovica zelená. Tie sú síce na pohľad veľmi atraktívne, avšak samotná izbovka si vyžaduje extra špeciálnu starostlivosť. Navyše – aj jej cena bude omnoho vyššia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌿🌙 A m a n d a (@knotsandleaves)

Svetlo, vlhko a bez prievanu

Vo všeobecnosti potrebuje panašovaná rastlina viac svetla, aby sa jej darilo. Nechce priame svetlo, ktoré by ju mohlo spáliť, na jeho dostatok si však potrpí. Ak má totiž málo svetla, prispôsobí sa a nové listy začne vytvárať iba ako zelené. Celá jedinečnosť sa po nejakom období vytratí.

Vyhovuje jej stabilná teplota bez prievanu a dostatok vlhkosti. S prihnojovaním buďte opatrní a radšej v menšom množstve. Rastliny s krásnou chorobou rastú iba pomaly a pri pestovaní preveria vašu trpezlivosť. Pre svoju pestrosť môžu mať problémy so spracovaním nadbytku dusíka. Ten sa potom naviaže na korene a obmedzí ich schopnosť prijímať vlahu. Rastlinu síce v dobrej vôli hnojíte a zalievate, no výsledok vás nepoteší.


Mohlo by vás zaujať: Čo potrebujú izbové rastliny v zime? Vytvorte im dobré podmienky a vydržia až do jari


Krásne, no nestabilné

Rastliny s výraznými dvojfarebnými listami vznikajú ako výsledok náhodnej mutácie. Nerozmnožujú sa pohlavne (výsevom), k ďalšej rastline podobného charakteru sa môžete dopracovať iba odrezkami, ktoré nesmú byť zelené. Keďže rastú pomalšie, aj na nové odrezky sa čaká dlho, čo navyšuje cenu.

Miera panašovania v novej chimére však už môže byť pozmenená a dcérska rastlina sa nemusí vždy podobať na svoju materskú. Nové rastliny môžu mať napríklad prevahu bielej a sú odsúdené na zánik, pretože nemajú dostatok chlorofylu. Pre nestabilitu mutácie však vznikajú aj čoraz zelenšie rastliny, kde nájdete iba zopár svetlých miest bez chlorofylu. Je to však zaujímavé čaro pestovania, ktoré v poslednom období tak veľmi láka zberateľov. Pridáte sa k nim aj vy?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Office Plants (@plantsoffice)


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame