Láka vás cestovanie na vlastnú päsť aj po 50-ke? Tieto rady sa vám zídu

starší muž cestovateľ

Sólo cestovanie môže byť skvelým únikom z bežnej rutiny (Zdroj: GettyImages)

Sólo cestovanie je perfektný spôsob, ako spoznávať svet podľa vlastných predstáv. Ak ste sa na cestovanie „osamote“ pozerali ako na záležitosť pre mladých, ktorí vezmú batoh a idú v ústrety svetu, pozrite si nasledujúce tipy. Užiť si cestovanie na vlastnú päsť je totiž možné aj po päťdesiatke. Možno prestanete váhať a pustíte sa do plánovania jedinečných zážitkov.

Situácie, ktoré podnecujú chuť cestovať na vlastnú päsť

Vek okolo päťdesiatky je pre mnohých prelomovým a veľa vecí sa mení, no niektoré z nich zostávajú všedné až nudné. Ak už dlhodobo zotrvávate v stereotype, ktorý vám nedáva správne impulzy ani nepodporuje žiadnu vášeň, je ten správny čas nájsť odvahu vyskúšať niečo nové. Cestovanie na vlastnú päsť totiž nie je iba pre odvážnych mladých ľudí a vôbec nemusí mať podobu uleteného výletu na hranici extrému. Dokáže dať veľa aj ľuďom v zrelom veku.

Čo býva impulzom k tomu vybrať sa do sveta samostatne?

 • nevydarené spoločné dovolenky, pri ktorých ste sa rozchádzali v kľúčových bodoch (lokalita, aktivita vs. oddych, …)
 • nezáujem partnera/partnerky o cestovanie
 • deti sú už dospelé a nepotrebujú každodennú starostlivosť
 • ste momentálne bez vzťahu
 • potreba zmeny či oddychu od bežného života
 • veľká chuť objavovať, vidieť, zažiť či dobehnúť zameškané

Prečo je cestovanie na vlastnú päsť lákadlom?

Sólo cestovanie dáva príležitosť robiť veci podľa seba. Je to možnosť, ako sa vrátiť k svojej podstate a nebyť len partnerom, rodičom alebo kolegom. Ak ste sa pristihli pri tom, že čoraz častejšie premýšľate o výlete či dovolenke osamote, nasledujúce výhody vás ešte viac namotivujú.

 1. Možnosť naplánovať si dovolenku podľa seba: pri cestovaní na vlastnú päsť sa nemusíte prispôsobovať preferenciám ostatných členov rodiny. Vyberte sa na vysnívané miesto, ktoré ste dlhé roky odkladali.
 2. Príležitosť spoznať nových ľudí: bez rodiny a bez partnera je väčšia šanca, že sa dáte do reči s ľuďmi, ktorých stretnete v dopravnom prostriedku, v mieste ubytovania alebo v reštaurácii. Je to spôsob, ako vyjsť z komfortnej zóny a „domácej bubliny“.
 3. Pocit slobody a nezávislosti: pri cestovaní na vlastnú päsť ste odkázaní na vlastné rozhodnutia a máte zodpovednosť iba za sami seba. Úplne slobodne sa môžete rozhodnúť, kedy vstanete, ako sa dostanete z miesta na miesto a čo zažijete.
 4. Objavenie nových záujmov a rozšírenie obzorov: ak sa už dlhodobo boríte so stereotypom v pracovnom i osobnom živote, práve pri sólo cestovaní sa dá objaviť niečo, čo znova oživí vašu vnútornú iskru a prepne vás z režimu „autopilota“.
 5. Prekonanie strachu a neistoty: pri cestovaní na vlastnú päsť musíte veľa plánovať, zodpovedne vyberať a vyhýbať sa prípadným komplikáciám. I napriek istým pochybnostiam je to však skvelá príležitosť na prekonávanie vlastných obáv.
 6. Vytváranie nových zážitkov: máte pocit, že už sa s blízkymi či kolegami nemáte o čom rozprávať? Vďaka takýmto výletom budete mať veľa zážitkov, skúseností a možno aj skutočný záujem okolia.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie vodné parky na Slovensku: Tobogany, wellness aj luxusné ubytovanie – kam sa vyberiete?

Ako si vybrať vhodnú destináciu na cestovanie?

Pri cestovaní osamote v akomkoľvek veku je dôležité zostať nohami na zemi a vyberať si takú destináciu, ktorá pre vás v danom období nebude priveľmi rizikovou. Ak s takýmto tipom cestovania ešte len začínate, vyberte sa do bezpečných krajín so stabilnou ekonomickou, politickou aj geografickou situáciou. To v praxi znamená žiadne prevraty, vojnové situácie ani extrémnu nepriazeň počasia.

Stavte na miesto, ktoré je prívetivé pre cestovateľov a dokáže ponúknuť solídnu štruktúru cestovného ruchu. Všímajte si ubytovacie a stravovacie služby, kultúrno-historické pamiatky, prírodné podmienky, miestne aktivity, výnimočnosť lokality, dopravu, dostupnosť zdravotníctva a podobne. Akýkoľvek druh cestovania zahŕňa isté riziko, no ak cestujete osamote, myslite na prípadné bezpečnostné riziká ešte viac.

Na cestovanie sa pritom nemusíte vybrať iba ako „vlk samotár“. Prvé razy je vhodné absolvovať organizovaný výlet alebo dovolenku so skupinou ľudí podobného veku a záujmov. Poprípade si zaplaťte za dovolenku, kde máte vopred stanovený program (výlety, návštevy atrakcií, plavby loďou, atď.). Odpadne vám starosť so zdĺhavým plánovaním a po dennom programe budete mať ešte čas aj na vlastné aktivity a objavovanie miesta.

Dobré tipy pre sólo cestovanie

 • Investujte do komplexného cestovného poistenia.
 • Poskytnite blízkym čo najviac informácií o tom, kde cestujete, ako a kedy vás môžu kontaktovať a nezabudnite ani na termín návratu.
 • Zbaľte sa kompaktne a rozumne. Myslite na to, že pri presunoch medzi dopravnými prostriedkami budete mať na prenos batožiny iba vlastné ruky.
 • Na ubytovanie si vyberajte overené miesto s veľmi dobrými recenziami. Niektoré penzióny prevádzkované domácimi nemusia mať výťah a každý deň vás bude čakať chôdza po schodisku hore a dole.
 • Urobte si prehľad o lokalite, do ktorej cestujete. V súčasnosti sa prostredníctvom internetu môžete vybrať na virtuálne prechádzky do rôznych miest. Ani na neznámom mieste tak nemusíte byť úplne stratení.
 • Pri cestovaní nepútajte pozornosť batožinou s logami drahých značiek. Tašku noste čo najbližšie k telu, prehodenú krížom cez plece.
 • Informujte sa u vrátnika, domáceho alebo na recepcii, kam sa návštevníci chodia zabaviť a dobre najesť.
 • Na verejnosti nebuďte ľahkou korisťou pre zlodejov a podvodníkov. Drahé šperky a hodinky nechajte radšej doma.
 • Dôležité telefónne čísla si poznačte aj „staromódne“ – perom do malého notesu. Je to poistka v prípade straty telefónu alebo jeho rozbitia.
 • V neznámom meste sa radšej držte rušných uličiek. Tmavé zadné uličky predstavujú riziko.
 • Rešpektujte zvyklosti a tradície v danom regióne – predovšetkým, čo sa týka oblečenia a správania.
 • Noste úsmev na tvári, buďte komunikatívni a nebojte sa osloviť hoci aj ľudí o polovicu mladších, ako ste vy. Nové stretnutia totiž prinášajú nové skúsenosti či oživený pohľad na svet. Sledujte náš Facebook
Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame