Sovy je možné pozorovať aj v mestách: Vieme, kde na ne určite môžete naraziť

sovy v meste

Sovy môžete veľmi ľahko pozorovať aj v mestách (Zdroj: Freepik/wirestock)

Sovy sa väčšina z nás spájajú s rozprávkami. Tieto vtáky však možno nájsť a pozorovať aj v zastavaných územiach. Členovia Ochrany dravcov na Slovensku preto tieto miesta mapujú. Pomôcť im môže aj verejnosť. Informoval o tom Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Objavujú sa najmä v nížinách

Najpočetnejšie zimoviská sovy myšiarky ušatej na Slovensku boli nájdené v nížinných oblastiach. Lokality s 50 a viac sovami boli v minulosti napríklad v Trebišove, Kolárove, Nitre a Norovciach. „Najčastejšie ide o skupiny ihličnatých stromov alebo tují, ktoré rastú v okolí kostolov, škôl, na cintorínoch, v parkoch či rodinných záhradách,“ spresnil Veselovský.

Miesto zimovania a počet jedincov sa môže medziročne meniť. Členovia Ochrany dravcov na Slovensku preto každý rok tieto zimoviská kontrolujú. „Tým, že myšiarky zimujú aj v centre miest a na sídliskách, často dostávame otázky, či myšiarky môžu ublížiť spoločenským zvieratám. Myšiarky korisť prehĺtajú v celku, takže o zvieratá väčšie ako potkan nemajú záujem. Ľudia sa nemusia obávať, že by ublížili ich domácim miláčikom,“ vysvetlil Veselovský.

Pomôcť môžete aj vy

Do mapovania zimovísk sa zapája aj verejnosť. „Ak ľudia poznajú miesto, kde myšiarky zimujú, budeme radi, keď nám o ňom dajú vedieť prostredníctvom sociálnych sietí alebo mailovej adresy mysiarky@dravce.sk. Ideálne je, keď k názvu lokality doplnia aj orientačný počet zimujúcich myšiarok a urobia dokumentačnú fotku stromov, na ktorých sovy zvyknú oddychovať,“ priblížil Veselovský.

V aktuálnej sezóne sa zatiaľ podarilo zaznamenať viac než 50 zimovísk, na ktorých ornitológovia a ľudia z verejnosti napočítali 800 zimujúcich sov. „Zimoviská mapujeme do polovice februára, neskôr ich myšiarky pomaly opúšťajú a hľadajú si lokality na hniezdenie,“ dodal Veselovský.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame