Spokojnejšia v bežnom živote aj v posteli? Zvládnite prechod s našimi tipmi

Atraktivita

gettyimages

Menopauza je v našich podmienkach vnímaná ako strašiak. Ženy v tomto období prechádzajú prudkými návalmi tepla, sú precitlivené a podráždené, objavujú sa aj sklony k depresii. Vďaka nekontrolovaným zmenám nálad sa môžu dostať do nepríjemných, až zahanbujúcich situácii nielen doma, aj na pracovisku. Jednoducho, to nie ste vy! Ako sa so zmenou vyrovnať a užiť si život v každej oblasti naplno?

Iný kraj, iný mrav

Plodná časť života sa končí. Väčšina žien sa cíti unavená, nepríťažlivá a málo ženská. Estrogén sa vytráca a tuk, ktorý sa kedysi ukladal predovšetkým do oblasti bokov, teraz postupne kolonizuje oblasť pása. Viete však o tom, že menopauza je negatívne vnímaná najmä u Európaniek a Američaniek? Pre ázijské ženy predstavuje prechod obdobie, kedy sa ich život mení k lepšiemu. Môžu totiž žiť bez jednej úlohy navyše – bez reprodukcie. Za veľmi mierne prejavy vďačia strave bohatej na fytoestrogény (rastlinné zlúčeniny podobné estrogénu). Ich zdrojmi je predovšetkým sója (tofu), ďatelina lúčna, ale aj ľan siaty.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Cigánski Diabli – turné s novým CD KONE

Sex náš každodenný

Počas prechodu sa mení aj pohlavné ústrojenstvo. Často je prítomný pocit pálenia a suchosti v pošve, ktorá znemožňuje príjemný sexuálny styk. Ak máte partnera v podobnom veku, pravdepodobne sa aj on musí stretávať s problémami s erekciou. Je preto dôležité porozprávať sa o intímnom živote a prijať aspoň základné opatrenia. Samozrejme, iba to bude vyžadovať viac trpezlivosti na oboch stranách.

Riešenie sa nachádza v hlave

Hlavným nástrojom sexu je totiž naša psychika. Doktori sa zhodujú, že menopauza vôbec nesúvisí so stratou libida. Chuť na sex by pravdepodobne bola, no chýbajú ideálne podmienky. Pokúste sa s aktuálnym „nepriateľom“ skamarátiť a prechod berte ako prirodzenú súčasť vášho života. Nehanbite sa používať dostupné lubrikačné gély, alebo sa so svojím gynekológom poraďte o vhodných mastiach a čapíkoch. Vyskúšať môžete aj detský olej, ktorý je bez alkoholu, farbív či iných prídavných látok.

Mohlo by vás zaujímať: Návaly tepla či bolesti hlavy počas prechodu: Vyskúšajte tieto prírodné recepty!

Toto pomôže v období prechodu

  • Obmedzte príjem sladkostí a pokúste sa aj menej sladiť. Použite nekalorické varianty, ako napríklad stéviu.
  • Snažte sa okresať svoj denný kalorický príjem aspoň o 400 kalórií. Metabolizmus nám v tomto období začína pracovať stále pomalšie.
  • Pozor na solenie! Aj dovtedy zdravé ženy trpia po prechode vysokým krvným tlakom.
  • Ako prevenciu pred osteoporózou skúste do jedálnička zaradiť potraviny bohaté na vápnik a horčík. Sú to napríklad banány, orechy, ryža, syry, ryby, brokolica, špenát alebo tofu.
  • Nízka hladina estrogénu sa podpisuje aj na kvalite našej pleti. Prirodzená tvorba kolagénu začne klesať a nové vrásky sa zvýraznia. Ak zvýšime príjem potravín s obsahom antioxidantov – najmä vitamínov C a E, pleť nám za to poďakuje.
  • Pamätajte aj na pravidelný pohyb. Najlepšie na čerstvom vzduchu, kedy aspoň na chvíľu prídete na iné myšlienky a vyplavia sa do žíl hormóny šťastia endorfíny. Výborné ohlasy sú aj na hormonálnu jógu, ktorá je u mnohých žien veľmi obľúbená. Série terapeutických cvikov harmonizujú činnosť ženských hormónov a znižujú intenzitu symptómov menopauzy.

Ako sa darilo vysporiadať s príznakmi prechodu vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame