Odhaľte skutočnú príčinu priberania: Tento problém trápi mnohých

Zapínanie nohavíc

Spomalený metabolizmus a s ním spojené priberanie trápi mnohých (Zdroj: GettyImages)

Spomalený metabolizmus nie je len výmyslom ľudí, ktorí si radi doprajú. O slovo sa hlási najmä s pribúdajúcimi rokmi, ale aj so zmenou životného štýlu, v ktorom už človek nemá toľko pohybu ako kedysi. Cítite sa v poslednej dobe vo svojom tele nespokojne? V súvislosti so spomalením metabolizmu sa objavuje niekoľko varovných signálov, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

Nárast hmotnosti

Metabolizmus si môžeme predstaviť, ako komplexný systém, ktorý premieňa potravu a nápoje, ktoré prijímame, na energiu nevyhnutnú pre fungovanie tela. Do rovníc príjmu a výdaja vstupuje viacero premenných, vrátane pohybu, veku či stravovacích návykov. Jedným z najvýraznejších znakov, že niečo nie je v poriadku, je prírastok hmotnosti. A to aj v prípade, ak sa stravujete a hýbete tak, ako doteraz.

Najmä u žien je tento problém spôsobený zníženou funkciou štítnej žľazy, hypotyreózou, ktorá zapríčiňuje spomalenie metabolizmu. Ak tomu chcete predísť, zamerajte sa na budovanie svalstva. Je metabolicky aktívnejšie ako tuk a dokonca aj vtedy, keď bude vaše telo v pokoji, bude spaľovať viac kalórií.

Problémy s chudnutím

Máte problém schudnúť, hoci sa držíte rozumného stravovacieho plánu? So spomaleným metabolizmom nielenže ľahko priberáme, zároveň je veľmi náročné schudnúť. Telo spaľuje čoraz menej kalórií, čo znamená, že aj keď sa obmedzíte v strave, vytúžený výsledok sa nedostaví.

Taktiež je ohrozený proces štiepenia potravy a premeny výživných látok na energiu. Pri nedostatku železa a vitamínov B sa vaša energetická hladina zníži, čo má za následok aj dlhotrvajúci pocit únavy a vyčerpania. Pri snahe schudnúť je tento faktor zásadný, pretože fyzická aktivita ide ruka v ruke so stravou a lepšími výsledkami. Zdrojom týchto živín môžu byť napríklad strukoviny, sezamové semienka, pistácie či kvasnice.


Mohlo by vás zaujať: Je pre vás metabolizmus záhada? Zistite, ako funguje a podporte ho pri práci


Zimomravosť

Prečo väčšinou priberáme počas zimných mesiacov? Môžu za to stoly plné jedla, dlhé večery pred televízorom, ale aj chladné počasie vonku. Nízka aktivita v spojením s teplotami okolo nuly spomaľuje aj vaše telo. Ak vám je často chladno, je pravdepodobné, že nepracuje tak, ako by malo. Na naštartovanie metabolizmu sa preto používajú potraviny, ktoré zahrievajú. Sú nimi napríklad zázvor, škorica, kurkuma, čili aj chren. Telesné teplo totiž vzniká aj metabolickou aktivitou.

Zmeny na pokožke, vlasoch aj nechtoch

Nerovnováha látkovej premeny sa môže prejaviť aj formou suchej, svrbiacej pokožky, alebo naopak, mastnou pokožkou s netypickým výskytom akné. Skôr či neskôr si môžete všimnúť taktiež zmeny na nechtoch. Príčinou je pomalé, nedostatočné vstrebávanie živín. Nechty sa stávajú krehké, pomaly rastú, sú náchylné na lámanie a objavujú sa aj ryhy.

Pre svoj rast a krásu potrebujú neustály prísun výživných látok aj vlasy. Ak im ich spomalený metabolizmus nedokáže zabezpečiť, začnú rásť oslabené, tenšie a viac vypadávajú. Skôr ako siahnete po náhradách v podobe kapsúl a tabletiek, vyskúšajte zlepšiť vstrebávanie v črevách napríklad kefírom, bryndzou, zrejúcimi syrmi alebo kyslou kapustou. Na ozdravenie črevnej mikroflóry sa môžete zamerať aj pomocou probiotík.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame