Chcete väčší dôchodok? Opýtali sme sa odborníkov, či stačí sporiť v druhom pilieri

Dôchodok investovanie

Odborníci vám poradia, ako získať vyšší dôchodok (Zdroj: GettyImages)

Dôchodky sú jednou z najpálčivejších tém na Slovensku. Každý chce, aby mal po pracovnom živote čo najvyššiu rentu. Jednou z možností je druhý pilier. Stačí to? Spýtali sme sa odborníkov na investovanie, či je druhý pilier dostatočný na lepší dôchodok a čo môžete urobiť pre to, aby sa vám dvihol aj o stovky eur mesačne.

V článku odpovedajú:

Odpovedá František Burda, investičný analytik FinGO.sk

Stačí si sporiť v druhom pilieri alebo by ste odporúčali založiť si ešte nejaké dôchodkové sporenie?

Nespoliehal by som sa len na druhý pilier. Pokiaľ ľudia nájdu v rozpočte nejaké voľné peniaze, mali by ich investovať. Na trhu je dostatok spoločností, ktoré vedia ponúknuť investičné sporenie s investičným horizontom dlhším ako je 10 rokov. Ideálne je začať myslieť na dôchodok čím skôr. Ľudia, ktorí si odkladajú časť príjmu už napríklad od svojich 30 či 40 rokov, si dokážu v čase nasporiť vyššiu čiastku a aj s oveľa vyšším výnosom, ako keď si niekto s týmto cieľom začne sporiť, respektíve investovať napríklad v 50-tke.

Môžeme si to uviesť aj na príklade. Ak by ste chceli mať napríklad pri odchode do dôchodku v 64 rokoch k dispozícii cieľovú sumu 50 000 eur a odkladali by ste si peniaze len na bežný účet od 50 rokov, museli by ste odkladať 298 eur mesačne. Pre porovnanie, 40-ročnému človeku na sumu 50 000 eur stačí odkladať 174 eur mesačne.

Odporúčame však, aby si človek zvolil správnu formu sporenia a využil investičné portfólio zložené z akciových indexových fondov. Ak by ste začali investovať v 40 rokoch, tak by vám na cieľovú sumu 50 000 eur stačilo investovať necelých 80 eur mesačne.

Ktoré z investovaní odporúčate v preddôchodkovom veku?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Všetko záleží od toho, v akej finančnej situácii sa človek nachádza a či už má nejaké investičné portfólio. Podľa toho treba pristupovať aj k výberu budúceho investovania v preddôchodkovom veku. No vo všeobecnosti platí, že človek bude žiť na dôchodku dlhšie, preto sa netreba dívať na investovanie len do preddôchodkového veku. Vaše peniaze môžu zarábať, aj keď ste už na dôchodku a môžete z nich kúsok po kúsku čerpať.

Preto, ak chce človek investovať a je stotožnený aj s rizikom investície, môže si aj v preddôchodkovom veku zvoliť portfólio s čo najväčším množstvom akcií a prípadne aj komodít. No pokiaľ vie, že peniaze, ktoré chce investovať, spotrebuje skôr, mal by voliť konzervatívnejšie fondy, v ktorých je väčšie zastúpenie dlhopisov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Príspevok na obnovu rodinných domov: Kedy bude možné oň požiadať a čo všetko zahŕňa?

Je konkrétne sporenie, ktoré odporúčate a zaručí lepší dôchodok?

Každé odložené euro môže priniesť v budúcnosti svoje ovocie v podobe jeho zhodnotenia. O tom sme sa mohli presvedčiť v roku 2021, kedy akciové fondy zarobili viac ako 20 %. No s istotou môžeme povedať, že peniaze odložené vo vankúši alebo na bežnom účte strácajú každým dňom na kúpnej sile, pretože ich požiera inflácia.

Keby ste si odkladali napríklad 200 eur mesačne po dobu 20 rokov, pri priemernom zhodnotení 6 % v ETF fondoch by ste mohli mať nasporených takmer 93 000 eur. Potom by ste z týchto peňazí mohli na dôchodku čerpať 1000 eur mesačne po dobu približne 7 rokov.

Alebo ak by vám stačilo na prilepšenie k dôchodku 500 eur, rozdelíte si ich na 14 rokov. Peniaze, ktoré neminiete, sa vám, samozrejme, počas dôchodku budú zhodnocovať ďalej a keby ste ich nestihli minúť, ostanú pre vašich blízkych.

Investičný analytik FinGO.sk František Burda
Investičný analytik FinGO.sk František Burda (Zdroj: FinGO.sk)

Odpovedá Miroslav Knorovský, konateľ finančnej spoločnosti TRINITY Finance

Stačí si sporiť v druhom pilieri alebo by ste odporúčali založiť si ešte nejaké dôchodkové sporenie?

Vstúpiť a využívať druhý dôchodkový pilier je rozhodne správne riešenie, no odporúčam si pozorne skontrolovať, akú investičnú stratégiu aktuálne využívate. Ak máte do dôchodku viac ako 10 rokov, jednoznačne odporúčam 100 % majetku uložiť do takzvaných „indexových fondov“,  ktoré ponúka skoro každá dôchodková správcovská spoločnosť.

Indexový fond v tomto prípade kopíruje a investuje peniaze do 1 500 najväčších spoločností na celom svete, čo predstavuje podľa môjho názoru a názoru svetových investičných mágov (napr. Warren Buffett, Ray Dalio) najvýraznejšie rozloženie rizika investovania v súčasnosti.

Avšak je tu jedno veľké ale. Peniaze v druhom pilieri sú síce náš majetok, no sú nám dostupné až po odchode do dôchodku a čo je ešte horšie, kým pôjdeme do dôchodku, dôchodkový systém sa môže cez rôzne zmeny v zákonoch a rôzne novely čiastočne alebo celý pomeniť, preto by som sa na druhý pilier nikdy nespoliehal v plnej miere.

Prevzal by som plnú zodpovednosť za svoju finančnú budúcnosť a začal si investovať peniaze mimo druhého piliera zároveň cez vlastné investičné sporenie s pomocou kvalitného a dobre hodnoteného finančného sprostredkovateľa/poradcu. Alebo je tu možnosť investovať si peniaze sám cez Brokera, no brať na vedomie to, že nesiem celé riziko o svojej budúcnosti sám, čo veľmi neodporúčam.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Podvodnou SMS prišla dôchodkyňa takmer o 3000 eur: Čo robiť, ak takáto správa príde aj vám?

Ktoré z investovaní odporúčate v preddôchodkovom veku?

Investovať do už vyššie spomínaných „Indexových fondov“ alebo inak „ETF akciových fondov“ sa dá aj s vlastnými prostriedkami. ETF akciové fondy sú nástroj, ktorý odporúčam, ak máme do dôchodku aspoň 10 rokov, ideálne viac. Je to pasívny spôsob investovania, keďže manažéri tohto typu fondov kopírujú nejaký zo známych indexov, najznámejší je S&P 500 (Standard & Purs 500), ktorý zoraďuje 500 najväčších firiem v USA z rôznych sektorov podnikania, alebo ešte MSCI World 1500 (Morgan Stanley Capital International), ktorý zoskupuje najväčšie firmy na svete až do čísla 1500 a investuje do nich.

Priemerný výnos indexového ETF fondu S&P 500 sa priemerne ročne za posledných 30 rokov hýbe niekde okolo 10 % ročne, čo je veľmi atraktívne, v prípade MSCI World 1500 od roku 1987 je to po zaokrúhlení niekde na úrovni 8 % ročne. Investujte nielen do USA, ale do firiem z celého sveta, ak spadajú do rebríčka indexu. Ak sa do tohto typu fondov investuje dlhšie ako jeden rok, klienti sú oslobodení od platenia dane zo zisku 19 % z investovania, je to bezprecedentná výhoda, ktorú určite nemá každý investičný produkt ponúkaný Slovákom.

Je konkrétne sporenie, ktoré odporúčate a zaručí lepší dôchodok?

Odporúčam si otvoriť investičné sporenie do indexových akciových ETF fondov, buď do kombinácie S&P 500/MSCI WORLD 1500, alebo pokojne len do jedného z nich. Investovať do týchto ETF fondov sa dá aj po vlastnej osi cez ideálne európskeho Brokera, no osobne odporúčam využiť služby finančného sprostredkovatelia/poradcu, ktorý dokáže tieto fondy nielen sprostredkovať, ale aj starostlivo servisovať klienta na ceste za dôstojným dôchodkom.

Výber správneho poradcu/sprostredkovateľa na správu našich osobných investícií je veľmi dôležitý. Kvalitný finančník má pozitívne nezávislé recenzie (napríklad na Google) na služby, ktoré poskytuje. Nebojte sa investovať, alternatíva neexistuje. Nechajme si poradiť od skúsenejších odborníkov a neodkladajme investovanie na zajtra. Dôležité je začať.

Konateľ finančnej spoločnosti Trinity Finance Miroslav Knorovský
Konateľ finančnej spoločnosti Trinity Finance Miroslav Knorovský (Zdroj: Miroslav Knorovský)

Odpovedá Peter Macinský, riaditeľ spoločnosti PROSIGHT Slovensko

Stačí si sporiť v druhom pilieri alebo by ste odporúčali založiť si ešte nejaké dôchodkové sporenie?

Druhý dôchodkový pilier bol už viackrát od jeho vzniku v roku 2005 pod politickým tlakom. Aj toto volebné obdobie je témou a nedávno boli prijaté nové zmeny týkajúce sa piliera a štátnych dôchodkov. Časté zmeny a rôzne politické nálady neprispievajú k stabilite druhého piliera.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete, ako v domácnosti najviac ušetríte za energie?

Ľuďom jednoznačne odporúčam nespoliehať sa len na štátny systém. Vhodné je riešiť dôchodok aj vlastnou cestou, v ideálnom prípade sa dokonca primárne spoliehať na súkromné riešenie pred štátnym zabezpečením.

Ktoré z investovaní odporúčate v preddôchodkovom veku?

Dôchodky ako také považujem za najväčšiu tému budúcich rokov. Hypotekárny boom postupne opadáva a do popredia sa dostanú práve otázky okolo dôchodku. Už dnes evidujem mnoho ľudí vo veku 50 – 55 rokov, ale aj mladších, ktorí sa pýtajú, čo majú robiť.

Mylne sa domnievajú, že už sú „starí“, a že sa na dôchodok už nestíhajú pripraviť. Nie je to pravda. Týchto ľudí často čaká ešte 10 až 15 rokov v práci. To je zároveň dostatočný časový horizont aj pre tvorbu úspor a investovanie. Napríklad pri investovaní 50 eur mesačne, si človek vie za 10 rokov vytvoriť úspory vo výške 9 000 eur, pri 15 ročnom časovom horizonte až 17 000 eur. Z takýchto úspor sa potom napríklad dá vyplácať vlastný dôchodok 200 eur po dobu 4 až 8 rokov.

Pri investovaní by som sa držal osvedčených riešení, vyberal by som si ETF fondy s nízkymi poplatkami a výhodným daňovým režimom. Stratégiu výberu fondov a dlhopisov by som prenechal odborníkom. Zlato neodporúčam. Nehnuteľnosť nie je zlý nápad, vo vyššom veku je však nadobudnutie novej formou hypotéky už náročné. Šikovné však môže byť zmeniť bývanie napríklad prechodom do menšej nehnuteľnosti a rozumným investovaním získaných peňazí.

Je konkrétne sporenie, ktoré odporúčate a zaručí lepší dôchodok?

Samozrejme sú konkrétne produkty, ktoré považujem za kvalitné. Skôr ako na produkt, by som sa však ľuďom odporučil zamerať na vlastnosti, ktoré by mal dobrý sporiaci či investičný produkt spĺňať. Prirovnal by som to k jedeniu. Ak sa ma opýtate, ktoré zdravé jedlo by som odporúčal, povedal by som, že sa celkovo treba zdravo stravovať. Nemyslím tým teda iba jedenie zeleniny, ovocia, rýb či iných potravín. Sústredil by som sa na rozoznávanie toho, čo fakt nie je zdravé.

Ak hovoríme o investíciách, v prvom rade by mali byť produkty transparentné. Malo by byť jasné, ako peniaze zarábajú (teda žiadne zázračné novinky na trhu) a poplatky za službu by mali byť jasne odkomunikované vopred (žiaden produkt nie je bez poplatkov, ale záleží na nich).

Ďalej by som sledoval daňový režim (je lepšie, ak mi na konci ostane celý zisk), či je daný produkt s viazanosťou alebo ďalšími podmienkami a tiež by som sa pozrel, kto danú službu ponúka.

Riaditeľ spoločnosti PROSIGHT Slovensko Peter Macinský
Riaditeľ spoločnosti PROSIGHT Slovensko Peter Macinský (Zdroj: PROSIGHT)

Investujete na lepší dôchodok?

https://www.gettyimages.com/detail/photo/senior-couple-with-consultant-at-the-office-royalty-free-image/1141977907?phrase=investing%20old%20people&adppopup=true

Zdroj: plnielanu.sk, František Burda, Miroslav Knorovský, Peter Macinský
Odporúčame