Každý pohyb prospieva zdraviu. Športovanie počas jari má niekoľko výhod. Naštartuje organizmus, posilňuje imunitu a vďaka intenzívnejšiemu slnečnému žiareniu efektívnejšie dopĺňa vitamín D, ktorý je dôležitý pre kosti i dobrú náladu. Ak vás slnečné počasie láka von behať alebo ísť aspoň na prechádzku, prečítajte si, ako sa neohroziť úrazom a akú prevenciu zvoliť.
Športovanie počas jari pomáha naštartovať organizmus
Pohyb na slnku a pobyt na čerstvom vzduchu na jar je pre telo mimoriadne prospešný. Je však dobré byť obozretný, pretože športy môžu priniesť rôzne nástrahy. Netreba zabúdať na adekvátnu obuv, chrániče ani na rozcvičku. Tieto dôležité informácie pripomenula záchranná zdravotná služba ZaMED.
Pravidelný pohyb na jar na slnku a čerstvom vzduchu je mimoriadne prospešný. Pomáha doplniť vitamín D, ktorý podporuje imunitu, zdravie kostí aj psychickú pohodu. Šport zároveň pozitívne ovplyvňuje srdcovo-cievny systém a je prevenciou pred viacerými ochoreniami. Okrem toho redukuje stres a pomáha telu ‚naštartovať sa‘ po zimnom útlme.
Odborníci však varujú aj pred možnými nástrahami. Medzi najčastejšie patria odreniny, vyvrtnutia, ale aj zlomeniny končatín. Záchranári sa tiež stretávajú s poraneniami hlavy či chrbtice po pádoch. Apelujú preto na ľudí, aby po akejkoľvek dlhšej prestávke nevyhnutne začali so športom postupne a opatrne. „Rovnako je potrebné brať ohľad na ochorenia, aby precenenie síl neviedlo k následným problémom,“ doplnil hlavný záchranár ZaMED Roland Laca. Úrazy podľa jeho slov môže spôsobiť aj neadekvátna obuv či podcenenie rozcvičky. Vhodnou prevenciou sú aj prilba, chrániče či reflexné prvky. Netreba podceňovať ani vhodné oblečenie, obuv a pitný režim.
Úrazy sa športovaniu nevyhýbajú
Pomerne častým problémom je podľa záchranárov vyvrtnutie členku. Prvou pomocou je okamžite ukončiť aktivitu a poranenú nohu nezaťažovať. „Postihnuté miesto môžeme chladiť studeným obkladom, jemne stiahnuť elastickým obväzom a umiestniť do vyvýšenej polohy,“ približuje Laca s tým, že ak výrazný opuch neustupuje, je nutné navštíviť lekára. Pri podozrení na zlomeninu končatiny radí hneď vyhľadať odbornú pomoc: „Určite sa končatinu nesnažte napraviť sami.“
Zvlášť nebezpečné sú podľa záchranárov úrazy hlavy, „ich následky sa totiž nemusia prejaviť bezprostredne po páde. Pri dezorientácii, bezvedomí, zvracaní či krvácaní z tržných rán je potrebné okamžite privolať záchrannú službu.“ To isté platí aj pri poraneniach chrbtice. „V teréne bez adekvátnych pomôcok ju nie je možné fixovať. S osobou do príchodu záchranárov nehýbeme,“ doplnil Laca.
Riziká jarného športovania – na čo si dávať pozor?
- Náhly návrat k pohybu. Platí to najmä, ak ste si od športovania vonku dali počas zimy a začiatku jari dlhšiu pauzu. Telo vtedy býva viac stuhnuté a bez poriadnej rozcvičky a postupného zvyšovania tempa hrozia úrazy, natiahnutia a svalové bolesti.
- Zmeny terénu a počasia. Jar znamená aj blato, klzké chodníky aj premenlivé počasie – hrozia pády, podchladenie alebo naopak prehriatie. Používajte vhodnú obuv a priedušné športové oblečenie, ktoré chráni pred vetrom i dažďom.
- Sezónne alergie. Nárast peľu vo vzduchu znižuje výkonnosť a môže spôsobiť kašeľ, svrbenie očí alebo dokonca astmatické prejavy. Sledujte peľové správy, prípadne športujte skoro ráno alebo po daždi.
- Zanedbaný pitný režim. Teplejšie jarné dni zvyšujú potenie, pričom mnohí zabúdajú dodržiavať pitný režim a dostatočne piť. Výsledkom býva únava, závraty, bolesť hlavy či svalové kŕče.
- Hmyz a kliešte. Pobyt v prírode so sebou nesie riziko bodnutí a prisatia kliešťov – nezabudnite na prevenciu a dôslednú kontrolu tela po návrate.
Zdieľať na