Antibiotiká nie sú cukríky: Užívajte ich s rozumom

antibiotiká

sxc

Patríte k ľuďom, ktorí si vylihovanie v posteli pre chorobu nemôžu dovoliť? Keď vám tečie z nosa, bolí vás hrdlo a kašlete ako tuhý fajčiar, účinné lieky sú naozaj na nezaplatenie. Nie vždy sa však riešenie skrýva v antibiotikách. Netrvajte preto na predpise za každú cenu. Môže sa vám totiž stať, že ich budete užívať zbytočne. V horšom prípade vám dokonca uškodia!

Viete, čo sú antibiotiká?

Hoci toto slovo v ambulanciách a lekárňach skloňujeme s úplnou samozrejmosťou, nie každému je jasné, na čo vlastne antibiotiká slúžia. Ide o skupinu liekov, ktorých úlohou je ničiť alebo spomaľovať rast mikroorganizmov, ktoré sú pôvodcami infekčných chorôb – predovšetkým bakteriálnych. Pri obyčajnej chrípke, ktorá sa radí medzi vírusové ochorenia, vám teda vôbec nepomôžu. Teplota a škrabanie v krku ako dôvod na užívanie antibiotík rozhodne nestačia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Po stopách najčastejších povier alebo 10 mýtov o zdraví


Štatistiky sú alarmujúce

O tom, že Slováci patria medzi mimoriadne netrpezlivých pacientov, svedčia mnohé prieskumy. Našej krajine totiž v spotrebe antibiotík patria v Európe popredné priečky. V realite sa to odráža tak, že lekári ročne predpíšu v priemere až do osem miliónov balení. Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Popol na hlavu si môžu sypať obe strany. Lekári antibiotiká zvyčajne predpisujú len podľa vlastného uváženia, teda bez vykonania potrebných testov. Uponáhľaní pacienti zas na „čajíkovanie“ a kvapky do nosa jednoducho nemajú čas. V praxi teda na liečbe antibiotikami sami trvajú. Aj bez lekárskeho diplomu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Päť korení pre zdravie: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?


Pozor na obranyschopnosť

Nielen vašu, ale predovšetkým tú, ktorú si dokážu vyvinúť samotné choroboplodné zárodky. Pričasté užívanie antibiotík má totiž za následok zvýšenú odolnosť bakteriálnych organizmov. Tomuto javu odborníci hovoria antibiotická rezistencia a dvíhajú varovný prst. Jej miera totiž neustále rastie a stáva sa reálnym problémom, ktorým sa zaoberá verejné zdravotníctvo. Ak teda chcete, aby Flemingov objav na vás účinkoval aj v budúcnosti, jeho užívanie si zakaždým dobre zvážte. Siahnuť po antibiotikách by ste mali len v prípade, ak je to nevyhnutné. Určite nie ako prevenciu.

Aj antibiotiká treba vedieť užívať správne

Hoci väčšinu dôležitých informácií obsahuje príbalový leták, niektoré zásady užívania sa oplatí vedieť. Pri týchto liečivách totiž platia určité pravidlá, ktoré by ste mali rešpektovať:

  • zapíjajte ich vodou alebo čajom
  • nikdy ich nekombinujte s alkoholom
  • obmedzte príjem mliečnych výrobkov, pri určitých typoch antibiotík sa ich konzumácia vôbec neodporúča
  • antibiotiká vždy poctivo doužívajte, minimálne 10 dní
  • ak zabudnete užiť liek, urobte tak hneď, ako si spomeniete a pokračujte v harmonograme
  • ako doplnok si v lekárni vypýtajte B-komplex
Zdroj: sxc, sxc, Emma
Odporúčame