Spoznajte neklamné znaky únavy za volantom: Ochránite seba aj ostatných

Muž

Thinkstock.com

Niekoľkohodiné cesty autom sú bežnou súčasťou leta mnohých rodín. Väčšinou príde posádka do cieľa v poriadku, občas sa však prihodí aj nehoda. A to nie je nikdy nič príjemné, a v zahraničí už vôbec nie. V lepšom prípade si následky ponesie len vaše auto, v tom horšom vaše zdravie, či dokonca život. Pritom niekedy stačí málo – zastaviť, keď vám telo dáva najavo, že ďalej nevládze.

Dve pätiny nehôd na cestách možno podľa dopravných psychológov pripísať na vrub únave. Unavený vodič robí chyby pri predbiehaní, dodržaní bezpečnej vzdialenosti či prednosti v jazde. Stáva sa to najmä pri dlhých cestách na dovolenku, kedy ľudia chcú čo najskôr doraziť do cieľa. Ľudia by však mali pojať cestu ako súčasť dovolenky a nestresovať sa.


Mohlo by vás zaujať: Súboj pohlaví za volantom: Kto šoféruje lepšie – ženy alebo muži?


Rozdeľte cestu na dve časti

Ak cestujete ďaleko, bezpečnejšie a pohodlnejšie je rozdeliť cestu na dva dni a v noci niekde prespať. Ak ide vodičov viac, je možné vyraziť na noc a v šoférovaní sa striedať. Prestávky je ideálne robiť po zhruba dvoch hodinách jazdy. Že je šofér unavený sa môže prejaviť niekoľkými znakmi, objavuje sa:

  • časté žmurkanie oddýchnutý človek to nerobí
  • ticho vodič, ktorý doteraz hovoril s posádkou, stíchne, nie je mu do reči, nechce sa mu myslieť ani hovoriť
  • zábudlivosť vodič náhle začne zabúdať prepnúť späť na stretávacie svetlá, alebo si nepamätá, akú dopravnú značku práve minul
  • zrakové klamy postavy na krajnici vyzerajú z diaľky ako niečo iné, než sa ukážu byť zblízka. To je hraničná fáza, oči sú ešte otvorené, ale mozog nestíha rýchlo spracovať prichádzajúce informácie.

Spolucestujúci by mali vodičovi pomáhať

Spolucestujúci by mali vodičovi pomôcť, vo vozidle, kde nehovorí vodič, ale ani nikto iný, rýchlo zaspia všetci. Nenápadne môžu overiť mieru vodičovej ospalosti otázkami ako: ,,Kde sme? či ,,Kadiaľ sme teraz prešli? Mozog sa neodpojuje naraz, ale postupne ako počítač, ktorý zo stopercentného výkonu spomaľuje až k vypnutiu. Problém je, že s otupujúcim vedomím sa otupuje tiež pocit strachu. Človek chápe, že zaspáva, ale zároveň sa v tú chvíľu nebojí, chce ešte kus cesty prejsť, než si odpočinie.


Mohlo by vás zaujať: Dovolenka autom: Na toto všetko sa treba pripraviť!


Pred cestou sa pripravte

Pre dobrú pohodu na ceste radia odborníci dostatok tekutín, najlepšie vody. Kofeínové nápoje neodporúčajú, kofeín na krátko povzbudí, potom je ale únava o to hlbšia. Pred cestou sa tiež oplatí vyhýbať ťažkým jedlám, ktoré vyvolávajú únavu. Lepšie je dopriať si zeleninový šalát bez majonézy. Komu býva v dopravných prostriedkoch nevoľno, mal by si hodinu pred cestou vziať preventívny liek, ktorý sa predáva bez receptu.

Okrem toho by ste sa mali na cestu vyzbrojiť aj v zmysle programu jazdy.

  • posádku vrátane vodiča udržia nejaký čas v strehu rôzne hlavolamy.
  • prezrite si trasu a zistite zaujímavosti o miestach, okolo ktorých prechádzate.
  • zahrajte sa – koľko modrých áut nás predbehne za 5 minút, ktorá ŠPZ označuje aké mesto, slovné hry a podobne.
  • pripravte mix šoférovej obľúbenej hudby.
  • zoberte si zaujímavý časopis či noviny a čítajte šoférovi. Ak cestujete sám, môžete si zaobstarať audioknihu.

Aké ďalšie rady a tipy by ste šoférom pri dlhých cestách ešte odporučili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame