Spoznajte silu Mesiaca: Ako dokáže ovplyvniť váš život?

Mesiac

thinkstockphotos.com

O tom, či a ako vplýva Mesiac na ľudský organizmus, by sa dali viesť nekonečné hádky. Jedni na Mesiac a jeho účinky nedajú dopustiť, iní sa tým prvým smejú. Nakoľko priamy dôkaz o vplyve Mesiaca na človeka zatiaľ neexistuje, ostáva nám vybrať si stranu na základe nášho zdravého rozumu, či pochybných skúseností starých báb. Či už na podobné veci veríte, alebo nie, prinajmenšom je táto téma „medzi nebom a Zemou“ vskutku zaujímavá.

Čo treba sledovať

Mesiac ako taký vám môže byť nápomocný jedine keď viete čo všetko si máte všímať. Najzákladnejšia a úplne najjednoduchšia vec, ktorú môžete využiť vo svoj prospech je fáza Mesiaca, v ktorej sa aktuálne nachádza. K tomu nepotrebujete nič – jedine výhľad na Mesiac. Fázy už od študentských čias poznáme 4 a rozoznávame ich pomerne ľahko:

  • nov – Mesiac na oblohe nevidíme
  • dorastajúci Mesiac – dorastá a pripomína písmeno D
  • spln – vidíme ho v plnej kráse
  • ubúdajúci Mesiac – ubúda / „cúva“ a pripomína písmeno C

Prečo sa oplatí poznať jednotlivé fázy

Aby sme lepšie porozumeli aké máme možnosti je dôležité vedieť, čo každá fáza znamená. Závisia totiž od postavenia Mesiaca vzhľadom k Zemi, čím sa mení aj jeho pôsobenie na Zem, a tým pádom aj na ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Spln mesiaca sa opäť blíži: Do života vám zasahuje možno viac, ako by ste mysleli


Ubúdajúci mesiac

Začneme z opačného konca, pretože nov má v podstate rovnaké účinky ako ubúdajúci Mesiac, len silnejšie. Cúvajúci Mesiac sa vyznačuje tým, že všetko, čoho sa človek potrebuje zbaviť, odchádza rýchlejšie. Či už sa jedná o prebytočné kilá, neporiadok v dome, alebo toxíny v tele, ľahšie to pôjde práve v tomto období. Rovnako je tento čas vhodný aj pre operácie, nakoľko sa lepšie hoja rany ako v dorastajúcej fáze.

Nov

Nov nastáva na oblohe vtedy, keď je Mesiac postavený medzi Zemou a Slnkom. Na oblohe ho nevidíme a tento jav sa tiež zvykne nazývať Nový Mesiac, pretože od tohto okamihu sa Mesiac začne na oblohe postupne objavovať (dorastať). Nov má na človeka ale aj zvieratá a rastliny mimoriadny vplyv, nie však taký silný ako spln. V tomto období sa napríklad odporúča držať pôst – detoxikačná schopnosť organizmu vtedy dosahuje svoj vrchol a tiež je to čas ako stvorený na zbavovanie sa zlých návykov.


Mohlo by vás zaujať: Ako na nás vplýva Mesiac – mýty a fakty


Dorastajúci Mesiac

Pár dní po nove sa nám na oblohe sprava doľava začína objavovať kosáčik v tvare písmena D. Táto fáza je charakteristická tým, že všetko, čo chceme telu odovzdať (vitamíny, minerály a iné výživné látky), má väčší účinok. Preto sa vtedy oplatí dopriať si rôzne výživné kúry, zábaly a pod. Obdobie dorastajúceho Mesiaca je však nepriaznivé pre hojenie rán, preto sa neodporúčajú vážnejšie operácie.

Spln

O pôsobení splnu pravdepodobne nepochybujú ani odporcovia teórie vplyvu Mesiaca na človeka. Jeho účinky sú vtedy najvýraznejšie. Spln na človeka všeobecne pôsobí negatívnejšie ako ostatné fázy – v jeho čase narastá kriminalita a dopravné nehody a rany silnejšie krvácajú. Na druhej strane – byliny nazbierané v období splnu sú vraj omnoho účinnejšie ako inokedy.

Je tam toho viac

Aby ste ale zvládli základy tejto teórie, musíte sa naučiť sledovať omnoho viac vecí. Jednou z nich je napríklad postavenie Mesiaca v znameniach zvieratníka – od čoho sa potom odvíjajú ostatné zákonitosti. Ďalšou je napríklad fakt, či je Mesiac vzostupný alebo zostupný, čo zas závisí od postavenia Mesiaca v zvieratníku voči dráhe Slnka. Tieto informácie však laicky z pohľadu z okna nezistíte, na to vám poslúži hocijaký lunárny kalendár, ktorý vám ich poskytne.


Mohlo by vás zaujať: Tajomná sila mesiaca: Poradí, kedy držať diétu či ísť na operáciu


Pri čom všetkom sa vraj dá Mesiac využiť

S Mesiacom je to v podstate ako s pranostikami. To, že sa niektoré veci stále opakujú im pridáva na dôveryhodnosti, určite sa ale nejedná o 100%-né rady, ktoré budú vždy a všade 100%-ne fungovať. Môžu vám však niekedy uľahčiť život. Či ich odskúšate, alebo nie, necháme na vás. No a pri čom všetkom vám teda môže Mesiac pomôcť?

  • Záhradkárčenie – ak sa radi venujete záhradke, môžete si podľa lunárneho kalendára rozplánovať takmer všetky aktivity s tým spojené. Dozviete sa kedy sadiť či zberať úrodu, strihať živé ploty, polievať či zavlažovať, hnojiť, zbavovať sa buriny, rezať stromčeky a podobne
  • Domáce práce – chystáte sa na veľké upratovanie, pranie či zbavovanie sa plesní v dome? Aj pre tieto činnosti sa nájdu vhodné a nevhodné dni. Dokonca ani vetranie a vykurovanie by ste nemali nechávať na náhodu
  • Výlety – možno ste si doteraz mysleli, že sa výlety dopredu naplánovať nedajú. Podľa Mesiaca áno. Existujú vraj totiž dni, kedy bude zaručene teplejšie ako inokedy a naopak
  • Zdravie a operácie – Mesiac tiež údajne vplýva aj na jednotlivé orgány v našom tele. Sú dni, kedy by ste niektoré operácie mali pre istotu odložiť. Dokonca aj niektorí lekári sa v určitých prípadoch riadia lunárnym kalendárom
  • Diéty – Mesiac dokonca nezabúda na metabolizmus. Podľa lunárneho kalendára nemáte jedno kedy začnete držať diétu. Sú dni, kedy vám to pôjde ľahšie ako inokedy, tak prečo to nevyužiť?
  • Kozmetické a vlasové úpravy – plánujete strihanie alebo farbenie nechtov? Máte kedy naplánovať si holenie nôh či manikúru? Skúste to podľa Mesiaca.

Mohlo by vás zaujať: Pozorovanie hviezd: Zláka nebeské divadlo aj vás?


Jednoducho na všetko!

Naozaj, keď si prečítate nejakú knihu či kalendár, ktorý sa venuje vplyvom Mesiaca na človeka, máte pocit, že by ste si mali naplánovať každý jeden nádych a výdych. Takýto život by ale nikoho nebavil, nehovoriac o tom, že na to treba mať čas. Sú však prípady, kedy si s niečím neviete dať rady, vtedy sa vám takéto poznatky môžu hodiť. Či už sa neúspešne snažíte zbaviť plesní v byte, alebo máte neustále problém s lupinami, či každú chvíľu musíte strihať živý plot, za vyskúšanie moci Mesiaca nedáte naozaj nič.


Myslíte si, že Mesiac ovplyvňuje váš život? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Radka
Odporúčame