Majte vždy krásne ľalie: Podelíme sa s vami o najlepšie rady na ich správny rast a ochranu pred chorobami

Žlté ľalie

Ľalie rozžiaria každú záhradu (Zdroj: Pixabay/Pixel2013)

V letnom období nás vždy poteší pohľad na vznešene rozkvitnuté ľalie. Keďže je na trhu dostupné množstvo farebných variácii a druhov, môžete si kvitnutie týchto krehkých kvetov vychutnať až do septembra. Ak sa chcete o ne čo najlepšie postarať, musíte ich ochrániť pred škodcami a chorobami. Prečítajte si ako na to.

Výsadba ľalií

Ľalie sú jedny z najkrajších okrasných rastlín a hoci sa to nezdá, ich pestovanie nie je vôbec zložité. Cibuľky, ktoré sa sadia na jeseň alebo skoro na jar, takmer vždy úspešne rozkvitnú. Obľúbenými sú aj rôzne nové kultivary, ktoré sú plnokveté a vyznačujú sa obrovskými kvetmi, ale tiež jednoducho pôsobiace botanické ľalie.

Najlepšie je zasadiť ich do dobre priepustnej pôdy, aby cibuľky nezačali hniť. Ľalie majú rady slnko, no ich spodná časť by mala byť počas dňa čo najviac v tieni. Počas augusta sa vysádzajú ľalie biele (Lilium candidum), aby sa do jesene stihli vytvoriť listy. Cibule saďte 1-3 cm hlboko.

Ružové ľalie
Na výber máte z množstva odrôd (Zdroj:Freepik/Waewkidja)

Viacero odrôd je dokonca vhodných aj do črepníkov, no majte na pamäti, že ich počas chladnejších období musíte ochrániť, napríklad obalením črepníka do tkaniny alebo bublinkovej fólie. Ľalie budú pôsobiť estetickejšie keď ich zasadíte v skupinkách, takže ak ich chcete umiestniť do kvetináča, vyberajte čo najväčší.

Prečo ľalie nerozkvitli?

Za to, že ľalie nerozkvitli môže pravdepodobne kvalita pôdy. Tá by mala byť kyprá a mierne kyslá, no ľalia zlatohlavá (Lilium martagon) a ľalia biela viac prosperujú v mierne vápenatej. Skúste ich pohnojiť hnojivom na rododendrony, vďaka ktorému budú dlho husté a zdravé.

Škodcovia

Pokiaľ by ste si všimli na svojich kvetoch škodcov, použite insekticídne alebo ekologické postreky. Tie je nutné zopakovať najmenej dvakrát. Najčastejšie ide o vošky, alebo ľaliovníka obyčajného, ktorý je jasne červený, drobný chrobák veľkosti 6-7 mm. Jeho larválne aj dospelé štádiá spôsobujú požerky na listoch a kvetoch ľalií. Strapky, drobný (1-2 mm), čiarkovitý hmyz, môžu prenášať vírusové ochorenia a svojim saním rastlinu úplne zničiť. Prejavujú sa striebristými plôškami na listoch spolu s drobnými čiernymi kopčekmi trusu.

Vošky na ľalii
Zbavte rastlinu škodcov (Zdroj: thompson-morgan.com/Kazakov Maksim)

Žltačka

Žltačka je spôsobená chybou pestovateľov, ktorí rastlinu zasadia v oblasti, kde je chladné počasie, alebo ju zasadia do alkalickej pôdy. Ide o veľmi nebezpečnú chorobu, ktorá sa prejavuje hrdzavými škvrnami a pruhmi na listoch a stonkách.

Nadmerné dažde však môžu toto ochorenie zapríčiniť tiež, pretože sa počas nich odplaví množstvo dôležitých živín a rastlina potom trpí ich nedostatkom. Žltačku je možné odstrániť tak, že ľaliu presadíte na nové miesto, pričom budete dbať na pH pôdy, ktorú môžete následne okolo rastliny okysliť pridaním kôry alebo pilín.

Žltačka rastlinu vážne ohrozuje (Zdroj:thompson-morgan.com/Scot Nelson)

Fusarium

Toto ochorenie sa týka najmä cibúľ rastliny a vzniká nesprávnym skladovaním cibuliek, či ich poškodením. Ľahko ho rozpoznáte podľa hnijúcich škvŕn. Cibuľka je postupom času stále ľahšia a nakoniec sa rozpadne úplne. Fusarium sa šíri pôdou, kde sa udrží až tri roky.

Keď sa choroba prejaví počas vegetačného obdobia, spoznáte ju podľa zažltnutých listov, ktoré uschýnajú. Takéto listy sa obvykle vyskytujú v spodnej časti rastliny. Cibuľky vykopte a posúďte ich stav. Ak majú len menšie poškodenia, ošetrite ich vhodnými fungicídmi. Priveľmi napadnuté cibuľky nevyhadzujte do kompostu, ale spáľte.


Zdroj: plnielanu.sk, pestovatelia.sk, lalie.estranky.sk, zosemien.sk
Odporúčame