Správna životospráva Slovákov pokrivkáva: Ako by mal vyzerať náš jedálniček?

Žena s ovocím

freedigitalphotos.net

Koľko kalórií by denne malo pochádzať zo sacharidov a aké množstvo tekutín treba denne vypiť? Aj odpovede na tieto otázky dávajú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva. Podľa ich zistení totiž Slováci o správnom stravovaní veľa nevedia.

Spotrebiteľ sa v súčasnosti podľa odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zaujíma o potraviny, ktoré konzumuje, avšak často má o výžive pomerne málo vedomostí. Pripravili preto jednoduché tipy pre zdravší život. Najdôležitejšia je pestrosť stravy. Potraviny si treba preto vyberať tak, aby bola výživa za určité časové obdobie vyvážená.

Viac ako polovica kalórií zo sacharidov

Základom výživy majú byť potraviny bohaté na sacharidy. Ako upozorňuje ÚVZ SR, väčšina ľudí nejedáva v dostatočnom množstve potraviny ako chlieb, cestoviny, ryžu, iné obilniny alebo zemiaky. Viac ako polovica kalórií v strave, by pritom mala pochádzať práve z týchto potravín. ,,Ochutnajte celozrnné pečivo, cestoviny a ďalšie celozrnné obilniny, aby ste zvýšili svoj príjem vlákniny,“ odporúčajú odborníci. Každý deň by tiež ľudia mali zjesť aspoň päť porcií ovocia a zeleniny, teda 400 gramov.


Veľkosť porcií zaváži

Netreba tiež zabúdať na udržiavanie si zdravej telesnej hmotnosti a dostatok fyzickej aktivity. ,,Nadbytok telesného tuku sa hromadí, ak jedávate viac kalórií ako vaše telo dokáže premeniť na energiu. Ak dodržiavate primeranú veľkosť porcií, ak ste zdraví, môžete jedávať všetky potraviny, ktoré máte radi, bez toho, aby ste museli niektoré z nich vylúčiť,“ radia odborníci z ÚVZ SR. Primeraná porcia je napríklad 100 gramov mäsa, jeden stredne veľký kus ovocia, pol šálky surových cestovín a 50 mililitrov zmrzliny.

Jedzte pravidelne

Dôležité je tiež pravidelné stravovanie, keďže vynechávanie jedál, najmä raňajok, môže viesť k neovládateľnému hladu a následne prejedaniu sa. Samozrejmosťou je aj dostatok tekutín. Dospelí potrebujú vypiť aspoň 1,5 až 2 litre tekutín denne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zdravá strava nemusí byť drahá: Čo si dopriať aj pri obmedzenom rozpočte?


Posúvajte sa po malých krokoch

Odborníci na výživu pripomínajú, že robiť postupné zmeny v životospráve je oveľa jednoduchšie ako naraz veľké zmeny. ,,Neexistujú žiadne „dobré“ alebo „zlé“ potraviny, iba správna alebo nesprávna výživa. Necíťte sa previnilo pre potraviny, ktoré máte radi, ale jedávajte ich s mierou,“ uzatvárajú svoje rady.


Snažíte sa dodržiavať správnu životosprávu? Darí sa vám to? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, TASR
Odporúčame