Vedci našli zaujímavú súvislosť: Môžu srdcové ochorenia vplývať na vznik depresie?

staršia žena sa drží za srdce

Môžu srdcové ochorenia viesť k depresiám? (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Po celé generácie ľudí fascinovalo prepojenie medzi mysľou a telom. Znamená skutočne zdravá myseľ zdravé telo? Vedci už nejaký čas skúmajú súvislosti medzi duševným a fyzickým zdravím. Ukazuje sa, že jednou z takýchto súvislostí môže byť aj depresia a srdcové choroby.

Hoci z novej štúdie nemôžeme vyvodiť záver, že riziko srdcových chorôb je spojené s vyšším rizikom rozvoja depresie, prispieva to k už aj tak silnému množstvu dôkazov, ktoré naznačujú, že srdcové choroby a depresia sú spojené. Tento vzťah môže vysvetliť množstvo faktorov, behaviorálnych a biologických.

Pravidlo môže platiť aj naopak

Výskum ukázal, že depresia sa častejšie vyskytuje u ľudí so srdcovým ochorením v porovnaní s bežnou populáciou. Avšak platí to aj naopak. U ľudí, ktorí sú fyzicky zdraví, keď sú sledovaní po mnoho rokov, je u ľudí so zvýšenými depresívnymi symptómami väčšia pravdepodobnosť vzniku srdcového ochorenia ako u tých, ktorí depresiu nemajú.

Vieme tiež, že u ľudí s akútnym srdcovým ochorením (napríklad keď prekonali srdcový infarkt) je depresia spojená so zvýšeným rizikom ďalších infarktov a úmrtí. Menej štúdií však skúmalo, či tieto trendy existujú opačne – teda či sú kardiovaskulárne rizikové faktory spojené s vyššou pravdepodobnosťou rozvoja depresie. Ale teraz sa to snažila preskúmať nová štúdia publikovaná v časopise PLOS ONE.

Vplyv má aj životný štýl

Vieme tiež, že faktory zdravého životného štýlu, ako je fyzická aktivita, nefajčenie a udržiavanie zdravého stravovania, chránia pred srdcovými chorobami a depresiou. Zatiaľ čo existujú dobré dôkazy, ktoré naznačujú, že cvičenie je veľmi účinnou liečbou depresie u ľudí so srdcovým ochorením, úloha stravy ako intervencie pri depresii je menej jasná. Platí to aj naopak – faktory nezdravého životného štýlu sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových chorôb a depresií.

Nanešťastie pre ľudí s depresiou je ťažšie zmeniť tento druh návykov, napríklad prestať fajčiť . Takže pravdepodobne najzaujímavejším zistením tejto štúdie je, že skóre depresie sa znížilo v skupine, ktorá bola povzbudzovaná a podporovaná, aby prijala zdravší životný štýl, vrátane prísnejšej diéty a zvýšenej fyzickej aktivity. Táto štúdia poskytuje sľubný impulz pre ďalšie skúmanie stravovania a životného štýlu ako potenciálnej liečby depresie u pacientov s rizikom srdcových ochorení.Konverzácia



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame