Nebezpečné srdcové zlyhávanie postihuje aj mladších ľudí: Poznáte jeho najčastejšie príznaky?

srdcové zlyhávanie a žena s príznakmi únavy

Srdcové zlyhávanie je ochorenie s nepriaznivou prognózou (Zdroj: Pixabay/Engin_Akyurt)

Srdcové zlyhávanie sa môže vyskytnúť u jedného z desiatich ľudí, pričom pacient o ňom ani nemusí vedieť. „Nebezpečenstvo tejto diagnózy spočíva práve v tom, že ľudia si jej príznaky mylne zamieňajú so starnutím,“ vysvetlila kardiologička a prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS) Eva Goncalvesová.

Srdcové zlyhávanie sa prejavuje príznakmi, ktoré pozná každý z nás

Srdcové zlyhávanie sa vyskytuje v 20 až 30 percentách u ľudí vo veku od 70 do 80 rokov, postihnúť môže aj mladšie ročníky nad 40 rokov. Vyšší predpoklad rozvoja ochorenia majú pacienti po infarkte či iných srdcových ťažkostiach. Ide o stav, keď srdce nie je schopné zabezpečiť prečerpávanie krvi do organizmu a zásobovať orgány či tkanivá kyslíkom a živinami. Prejavovať sa to môže dýchavičnosťou, celkovou slabosťou a únavou či opuchom členkov v dôsledku zadržiavania vody v tele.

Ochorenie nemá priaznivú prognózu, v priebehu piatich rokov od stanovenia diagnózy podľa údajov zomiera približne 50 percent pacientov. Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje za rok 2021 vyše 22 tisíc hospitalizácií z dôvodu srdcového zlyhávania, pričom hospitalizáciu neprežije deväť percent pacientov. Po prepustení z nemocnice sa do dvoch mesiacov vráti až 15 percent pacientov. Nepriaznivé údaje o prežívaní pacientov po prepustení z nemocnice podľa Goncalvesovej súvisia aj s nedostatkom špecialistov. „Pacienta by mal špecialista vidieť ideálne už do dvoch týždňov po ukončení hospitalizácie,“ uviedla.

Za nepriaznivými štatistikami treba hľadať nezáujem ľudí

Predseda pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie SKS Peter Lesný podotkol, že z hľadiska výskytu, mortality, počtu hospitalizácií i ekonomických nákladov predstavuje srdcové zlyhávanie väčšiu záťaž pre zdravotnú starostlivosť ako štyri najčastejšie onkologické ochorenia. „Mimoriadne dôležité je zachytiť a liečiť pacientov včas,“ zdôraznil.

Odborníci sa zhodujú v tom, že ľudí na Slovensku treba vzdelávať o symptómoch srdcového zlyhávania, ako aj posilniť systém starostlivosti o pacientov po prekonaní infarktu myokardu či pri iných problémoch so srdcom. Za nepriaznivými štatistikami je podľa odborníkov mnohokrát aj nízky záujem Slovákov o starostlivosť o svoje zdravie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Odborník upozorňuje: Vedecké dôkazy o vakcínach spôsobujúcich autizmus neexistujú

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame