Stáčanie tachometrov: V ktorých krajinách sme najviac ohrození kúpou auta s pozmenenými kilometrami?

stáčanie tachometrov

Stáčanie tachometrov je vo východnej Európe bežné (Zdroj: Tlačová správa)

Kúpa auta môže byť tejto dobe ťažkým orieškom. Existuje množstvo spôsobov, ako si dávať pozor, aby ste pri kúpe, a najmä aj po nej, predišli prípadným problémom. Jedným z nich je aj stáčanie tachometrov. Podľa najnovšej štúdie sa tento podvodný jav vyskytuje v našich končinách častejšie, než by ste si mohli myslieť.

V ktorých krajinách ste najviac ohrození kúpou auta s pozmenenými kilometrami?

Nedávno sa platforma carVertical, zameraná na históriu automobilov pokúsila zistiť, ako sa líši miera podvodov s najazdenými kilometrami medzi rôznymi krajinami.

Spoločnosť zrealizovala výskumnú štúdiu, založenú na takmer 900 000 kontrolách histórie automobilov od roku 2021. Zistenia poukazujú na prevahu stáčania tachometrov. Niektoré z ďalších zistení vás však môžu prekvapiť.

Stáčanie tachometrov je klasická prax v strednej a východnej Európe

Na základe dát sa zdá, že aktivita zmenenia stavu kilometrov je najbežnejšia v Lotyšsku. Viac ako 24 percent vozidiel, kontrolovaných cez v tejto konkrétnej krajine, malo zmenené údaje tachometra.

Druhé miesto s najväčším podielom podvodov s najazdenými kilometrami patrí Rumunsku. Každé piate ojazdené auto alebo takmer 20 percent áut, kontrolovaných v Rumunsku, malo problémy so zmenenými najazdenými kilometrami.

stáčanie tachometrov
V štatistike dominujú najmä štáty Pobaltia a východnej Európy (Zdroj: Tlačová správa)

Situácia sa v istých častiach Európy zlepšuje

Ani v ostatných pobaltských štátoch to nevyzerá vôbec dobre, treťou krajinou s najväčším podielom falšovaných kilometráží na ojazdených autách je Estónsko. Štvrtá je susedná Litva. Rusko a Ukrajina tiež patria medzi krajiny s vyšším percentom vozidiel, kde sa manipulovalo so stavom tachometra.

Na druhej strane – situácia v niektorých krajinách strednej a južnej Európy vyzerá oveľa lepšie, no aj transparentné trhy stále obsahujú množstvo vozidiel so zmenenými kilometrami. Každé desiate ojazdené auto, kontrolované v Českej republike, na Slovensku, v Slovinsku, Chorvátsku a Srbsku, je obeťou podvodu s najazdenými kilometrami. Podiel týchto nelegálne zmenených vozidiel dosiahol v Poľsku 12 percent a Maďarsku dokonca 14 percent.Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame