Zo starnutia má mnoho ľudí obavy. Desia nás zmeny fyzické aj psychické a práve z týchto obáv ťažia kozmetický biznis, medicína, psychológia, sféra stravovania či fitness. Našťastie sa ale časy menia a karta sa začína obracať. Hon za večnou mladosťou už prestáva byť témou dňa a konečne si môžeme vydýchnuť.
Určite tie stereotypy poznáte: Mladý človek je vitálny, flexibilný, schopný rýchlo sa učiť. Staršiemu to naopak myslí pomalšie, je menej výkonný, častejšie chorľavie a tých „neduhov“ by sa dalo určite napočítať viac. Svoj názor má spoločnosť aj na vonkajší vzhľad. Sivé vlasy žene pridávajú roky, vrásky značia, že sa o seba nestará.
K mužom je verejná mienka podstatne milosrdnejšia. Vžité je totiž presvedčenie, že s pribúdajúcimi rokmi zrejú ako víno. V každom prípade, seniori sa na obálkach časopisov objavujú len zriedka, a ak predsa len dostanú priestor, tak väčšinou iba preto, aby sa podelili o tajomstvo svojho mladistvého výzoru.
Pandémia priniesla zmenu
Spomenuli sme šťastnejších mužov, ani tí to však nemajú v rámci boja so starnutím celkom jednoduché. Hoci v prvej línii s neúprosnosťou času zápasia najmä ženy, muži ich dobiehajú pomerne rýchlo. Za transplantácie a farbenie vlasov, liftingové zákroky, potravinové doplnky, zoštíhľujúce kúry a ďalšie procedúry sú ochotní dať nemalé čiastky, len aby sa čo najdlhšie udržali mimo skupiny s označením „senior“. Teda, presne takto to bolo ešte nedávno. Všetko ale zmenil covid.
Súboj s časom odrazu prestal byť stredobodom nášho života. Počas lockdownov sme zostali zatvorení doma, a učili sme sa žiť bez mejkapu, dokonalého účesu, sexi oblečenia aj prísnych rád osobného trénera. Namiesto vonkajšieho vzhľadu sme sa navyše sústredili na svoje vnútro, na psychickú pohodu a schopnosť prežívať a vychutnávať si prítomný okamih bez ohľadu na vlastné nedostatky a na to, ako práve vyzeráme.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Za sivé vlasy sa nehanbíme
Pravda, spočiatku to nebolo až také ružové. Pohľad na vymytú farbu vo vlasoch a presvitajúce šediny väčšinu z nás vydesil a vehementne sme sa dožadovali otvorenia kaderníckych salónov. Potom sa však v médiách čoraz častejšie začali objavovať fotky celebrít, ktoré sa na verejnosti ukázali so šedinami. Prirodzenými, nekamuflovanými!
A nastal ten vytúžený obrat. Ak sa môže k šedinám a starnutiu priznať svetoznáma modelka Paulina Pořízková, prečo by sme nemohli aj my? Vlani začala sivovlasé krásky fotiť aj česká fotografka Remi Doe. Modelky z radov bežných žien jej pózovali v rámci jedinečného projektu Sama sebou, ktorého cieľom je ukázať, že aj sivovlasé ženy sú krásne, žiarivé a inšpirujúce.
Mohlo by vás zaujať: Zistili sme, ako nadobro oklamať starnutie: Použite silu!
Buďte aj vy „body positive“
Zjednodušene by sa dalo povedať, že pandémia nás naučila mať sa rady také, aké sme. Nie je to však celkom tak – fenomén zvaný body positivity tu totiž bol už skôr, ale až počas covidu dostal priestor naplno vyniknúť. Na Instagrame má „bodypositive“ viac než šesť miliónov fanúšičiek.
A čo to vlastne ten body pozitivizmus je? Ide o pozitívny vzťah k vlastnému telu, ale aj nesúdenie iných pre ich vzhľad. V centre pozornosti totiž nie je len telesná hmotnosť, ale aj výzor ako taký – vrásky, jazvy, strie, fyzické poranenia, nesúmernosti či už spomínané sivé vlasy. Že žena nemusí byť mladá, štíhla, sexi a dokonalá, už pochopili aj známe osobnosti. Speváčka Alicia Keys nemá problém ukazovať sa bez mejkapu, a na podobný trend nastúpili i svetoznáme značky.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Kozmetická značka Dove napríklad pre svoju kampaň nefotila modelky, ale obyčajné ženy, módny portál Asos zasa na fotkách modeliek prestal retušovať ich jazvy a znamienka. Na retuš sa vykašľala aj značka spodnej bielizne Neon Moon a do kampaní vyberá ženy, ktoré ani nemusia byť depilované.
Zdravé starnutie
Zmierenie sa s vekom a vzhľadom ale nie je to jediné, čo sa dnes tlačí do popredia. Podľa serveru EatingWell.com vlani až o 1 500 % narástlo vyhľadávanie slovného spojenia „zdravé starnutie“. Znamená to, že viac než samotný výzor začíname riešiť stav svojho vnútra. To sa týka podpory zdravia svalov, kĺbov či pokožky, ale aj nášho mentálneho zdravia. Hľadáme optimálny jedálniček, výživové doplnky, ale aj aktivity a možnosti, ktoré nás udržia v psychickej rovnováhe. A to je celkom dobrá správa, nie?
Zdieľať na
Zdieľaní