Horúčavy si pýtajú ľahké oblečenie: Týchto 5 kúskov ihneď zaraďte do svojho šatníka

Ľanová móda v lete

Ľanové kúsky vám počas teplých dní dodajú potrebný komfort aj kus elegancie (Zdroj: Freepik/freepik)

Leto nás núti hľadať možnosti, ako si správne vyskladať outfit a predchádzať nadmernému poteniu. Či už sa balíte na dovolenku, pripravujete si oblečenie do práce alebo idete na večernú prechádzku mestom, jedno je isté. Počas horúcich mesiacov by základ vášho šatníka mali tvoriť kúsky z prírodných materiálov. Do popredia sa dostáva najmä ľan a bavlna. Našťastie, dnes sa dajú kvalitné prvky zohnať za prijateľnejšiu cenu než v minulosti.

Prečo by sme si mali vybrať ľan?

Pokiaľ ide o látky, ktoré v lete stelesňujú nedbalú eleganciu a zároveň sú mimoriadne príjemné na pokožke, na prvú priečku sa bezkonkurenčne dostáva ľan. Jeho výhoda spočíva aj v ekologickom dopade. V porovnaní s bavlnou je totiž jeho pestovanie a následné spracovanie šetrnejšie k životnému prostrediu. Ľanové textílie sú známe svojou priedušnosťou a schopnosťou odvádzať vlhkosť.

Tento materiál si tak našiel fanúšikov nielen medzi módnymi maniakmi, ale tiež v rade bežných ľudí, ktorým záleží na vlastnom pohodlí a zdraví. Okrem oblečenia sa z ľanu vyrába aj posteľná bielizeň.

Ako sa starať o oblečenie z ľanu

  • Ľanové oblečenie je najlepšie prať ručne alebo v práčke na jemnom cykle, aby sa minimalizovalo poškodenie vlákien.
  • Pri praní používajte studenú alebo vlažnú vodu. Sušenie ľanového oblečenia je lepšie na vzduchu než v šušičke.
  • Kúsky z ľanu žehlite keď sú ešte vlhké po praní alebo používajte rozprašovač.
  • Oblečenie je vhodné pri žehlení pretáčať naruby. Predídete tak lesklým stopám na povrchu látky.

5 ľanových kúskov, ktoré by vám v lete nemali v šatníku chýbať

1. Biele šaty

V lete tvorí biela farba neodmysliteľnú súčasť našich dní. Ideálne sú ľanové šaty, ktoré výborne hodia do práce, na večeru aj na dovolenku. Vyberajte si ich s dĺžkou po kolená a s trendy hrubými ramienkami či krátkymi rukávmi. Takýto kúsok vynosíte niekoľko rokov.

Biele ľanové šaty sa stanú v lete vašou neodmysliteľnou súčasťou (Zdroj: unsplash.com/Kateryna Hliznitsova)

2. Béžové bermudy

Mini šortky sú dávno mimo trendov, a to aj u mladších ročníkov. O pozornosť sa hlásia bermudy, ktoré sa spájajú so športovou eleganciou. V béžovej farbe budú ľahko kombinovateľné s ostatnými kúskami.

3. Košeľa ako multifunkčný prvok

Tým najdôležitejším a zároveň najzákladnejším ľanovým kúskom je dozaista košeľa. Skombinovať sa totiž dá na množstvo spôsobov. Vynosíte ju nielen ako základný kúsok, ale tiež ako ľahkú druhú vrstvu počas chladnejších dní. Ľanové košele sú dostupné vo viacerých farbách, ako je biela, béžová, modrá, zelená či ružová. Je iba na vás, ktorú z nich si vyberiete.

Ľanovú košeľu si pokojne vyberte o číslo väčšiu (Zdroj: unsplash.com/Alonso Reyes)

4. Sako oceníte nielen večer

Ľan má predsa len aj jednu nevýhodu. Ak už máte na sebe jeden kúsok z tohto prírodného materiálu, nehodí sa k nemu všetko. Výborne sa však dopĺňa s ostatnými ľanovými kúskami. Zadovážte si preto aj ľanové sako, ktoré vás zahreje počas chladnejších večerov.

5. Tričko alebo krátka vesta

Posledným základným ľanovým kúskom by malo byť obyčajné tričko z ľanu. Pokiaľ si však potrpíte na niečo špeciálnejšie a chcete ísť ruka v ruke s módnymi trendmi, vyberte si krátku vestu na gombíky. Tá sa nosí k bermudám aj k sukni. V ideálnom prípade má vesta gombíky a je zapnutá. Nezabudnite však na to, že takýto strih si môžu dovoliť najmä dámy, ktoré majú spevnené ruky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame