Využite škrupiny z vlašských orechov: Prekvapí vás, na čo všetko sú dobré!

Orechy vo vrecku

Orechové škrupiny sa dajú použiť na množstvo spôsobov (Zdroj: Pixabay/LubosHouska)

Keď si vylúskate vlašské orechy, škrupiny viac nevyhadzujte, pretože by bola škoda prísť o ich prospešné účinky. Prečítajte si, na čo všetko sa dá tento zdanlivý odpad použiť a inšpirujte sa našimi tipmi.

Liek na suchý a vlhký kašeľ

Vyrobte si odvar, ktorý pomôže pri liečbe kašľa a prečistí hrdlo. Na jeho prípravu potrebujete 12 orechových škrupín a pol litra vody. Odvar môžete urobiť buď pomalou alebo rýchlou metódou.

Orechy a škrupiny
Škrupiny z orechov si odložte (Zdroj: Pixabay/marijana1)

Pri pomalej metóde namočte škrupiny do vody a nechajte ich 12 hodín lúhovať. Vodu so škrupinami potom priveďte do varu a 5 minút povarte. Odvar preceďte. Ak chcete prípravu urýchliť, varte škrupiny 10 – 15 minút priamo vo vode a škrupiny preceďte.

Takýto odvar pite vlažný niekoľkokrát denne. Účinný bude aj nasledujúci deň.

Silný odvar na krásne vlasy

Pri príprave odvaru môžete postupovať tak, ako pri predošlom recepte, no pridajte viac škrupín. Potom si vlažným odvarom premyte vlasy. Orechový odvar ich spevní, vyživí a dokáže im dodať stratenú farbu a lesk.

Hrniec s vodou
Škrupiny stačí nechať prevariť vo vode (Zdroj: Pixabay/music4life)

Čaj proti cukrovke

Keď v minulosti ľudia trpeli cukrovkou, používali na jej liečbu čaj z orechových škrupín. Odporúča sa vypiť pravidelne každého pol roka tri až štyri šálky čaju.

Škrupiny na belšie zuby

Pomocou škrupiniek si môžete vybieliť zuby prírodným spôsobom. Podrvte ich na jemný prášok a primiešajte ich do svojej zubnej pasty. Vaše zuby potom budú na pohľad belšie a krajšie.

Zbavia vašu pleť nečistôt

Orechové škrupiny dokážu vyčistiť póry a zbavia vašu tvár nečistôt. Stačí, ak škrupinky na jemno podrvíte a pridáte do mydla na tvár. Nanášajte ho však opatrne, aby sa vám škrupinky nedostali do očí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Príchuť pumpkin spice patrí k jeseni: Vyrobte si doma toto korenie, môžete ho pridať do čohokoľvek!
Nápoj
Odvar z orechových škrupín dokáže pomôcť pri zdravotných problémoch (Zdroj: Pixabay/sharonang)

Doplňte telu jód

Ak trpíte nedostatkom jódu, môžete si pripraviť odvar z orechových škrupín, pretože sú na tento prvok bohaté. Dve a pol šálky škrupín krátko povarte v dvoch šálkach vody a nechajte vychladnúť. Sceďte a popíjajte pred každým jedlom približne 4 mesiace.

Posilnite si imunitu

Pripravte si med s orechovými škrupinami, ktorý posilní vašu imunitu. Ku každej lyžičke rozomletých škrupín pridajte polievkovú lyžicu kvalitného medu a desať kvapiek glycerínu. Všetky suroviny dobre premiešajte. Na prevenciu vám stačí užívať 1 – 2 lyžičky denne, no pokiaľ začnete cítiť, že na vás niečo lezie, dávkovanie zdvojnásobte.

Zdroj: plnielanu.sk, babickinerady.sk, megarecepty.sk, dran.webnoviny.sk
Odporúčame