Nákupy z druhej ruky: To nie sú len second handy, ale aj luxusná Chanelka!

Dôchodcovia nákupy

Pojem udržateľnosť na nás skáče z každej strany, nákupy nevynímajúc (Zdroj: Freepik/viewapart)

Strasie vás pri pomyslení na nákup v second hande? Mnohí z nás si nákupy z druhej ruky spájajú s množstvom zapáchajúcich a špinavých kúskov, ktoré prišli na Slovensko od bohviekiaľ. To už v súčasnosti pri moderných second handoch neplatí. Okrem bežného oblečenia môžete pri takomto type nakupovania natrafiť aj na módne kúsky značiek zvučných mien, a to za zlomok pôvodnej ceny, často vo veľmi dobrom stave!

Preferujte udržateľnosť!

Pojem udržateľnosť na nás skáče z každej strany online priestoru a médií, a možno vám už ide na nervy. Zbystrite však pozornosť. Nejde len o recykláciu či znižovanie produkcie odpadu, ale tento termín sa často skloňuje aj v oblasti módneho priemyslu.

Čoraz viac ľudí sa, našťastie, zaujíma aj o pôvod odevov, a nie len o kvalitu materiálu či jeho zloženie. Podmienky, za ktorých vzniká drvivá väčšina fast fashion kúskov sú žalostné. Bojovať proti nim môžete napríklad nákupmi z druhej ruky.

Bežné kúsky, ale aj chanelka

Pred pár rokmi sa nakupovanie v „sekáčoch“ považovalo za dehonestujúce. Mnohí si aj dodnes myslia, že v nich nakupujú len ľudia z nižšej spoločenskej vrstvy. To je ale omyl! Dnes sa kúskami „ulovenými“ z druhej ruky hrdo pýšia na sociálnych sieťach aj celebrity!

V oblasti second handov si môžete vyberať. Buď siahnete po klasických, lacnejších, prevádzkach, kde pri troške šťastia nájdete kvalitné nositeľné kúsky aj za pár eur či centov. Staviť však môžete aj na trošku luxusu.

Aj spomedzi Slovákmi nájdeme podnikavcov, ktorí si rozbehli slušný biznis so značkovými dizajnérskymi vecami z druhej ruky. Napríklad Bratislavčan František Masarovič, spoločne so svojou manželkou, predávajú kabelky z druhej ruky. Kabelky svetových značiek, ako napríklad Chanel, Hermès či Louis Vuitton získajú od ľudí, ktorí ich už nechcú a snažia sa ich predať.

Pozor na napodobeniny!

Pri takomto nákupe je na mieste otázka, či je kabelka skutočne pravá. Jednou z možností je overiť si pravosť v módnom dome, priamo u výrobcu. Tento spôsob nie je z viacerých dôvodov obľúbený, no často po ňom siaha aj František Masarovič. Napodobňovanie značiek mnohí z nás neuznávajú, princíp udržateľnosti však funguje aj tu.

O tom, že začiatky bývajú ťažké, by vedela hovoriť aj Katarína Luknárová, ktorá svoj vintage shop rozbiehala v čase, kedy u nás nič také nebolo. Základom jej biznisu bola revízia vlastného šatníka a šatníka kamarátok. Ďalší slovenský second hand Nosene sa primárne nezameriava na dizajnérske kúsky, no pri troche šťastia na ne môžete natrafiť. Treba byť však v strehu a rozoznávať ich od napodobenín.

Kam sa vybrať na nákupy?

TEXTILE HOUSE

Momentálne asi najpopulárnejšia sieť second handov na Slovensku. Pobočky nájdete takmer v každom väčšom meste. Táto sieť občas pre svojich zákazníkov pripravuje aj takzvané šťastné hodinky, kde počas určitej hodiny v dni nakúpite za zvýhodnenú cenu (zvyčajne za 1€ či 0,50 €!). V ponuke majú skutočne kvalitné, často aj značkové kúsky, ktoré sú ako nové. Okrem oblečenia nájdete v ponuke aj topánky či doplnky.

HUMANA

Sieť second handov Humana nájdete len vo vybraných väčších mestách. Ide o predajňu vecí z druhej ruky, ktorá sa viaže na projekt Humana People to People. Okrem kúskov odevov tu nájdete napríklad aj netradičné odevy (pre deti na karneval) či  bytový textil.

GENESIS

Hoci sídli v Bratislave, svoje predajne má aj napríklad v Prahe či v Hradci Králové. Ak však nemáte ani jedno z týchto miest nablízku, nezúfajte! Ako jediný (zo spomenutých sietí) ponúka aj možnosť objednávania cez internet. Online nakupovaním dokonca objavíte kúsky, ktoré sú exkluzívne len v online priestore a nenachádzajú sa na žiadnej z predajní!

Nakupujete v second handoch?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame