Zima dáva vašim vlasom zabrať: Za tieto tipy sa vaša koruna krásy poďakuje

vlasy v zime

Vlasy vyžadujú v zime zvláštnu starostlivosť (Zdroj: GettyImages)

Zima môže byť pre vlasy veľkou výzvou. Nízke teploty, suché vnútorné priestory a časté nosenie čiapok vedú k oslabeniu vlasov a spôsobujú, že pokožka hlavy sa vysušuje. Aby vaše vlasy zostali aj počas chladných mesiacov krásne a zdravé, ponúkame vám niekoľko praktických tipov pre ich správnu starostlivosť.

Pozor na ovzdušie

Sucho spôsobené kúrením môže vlasom veľmi škodiť. Zaobstarajte si zvlhčovač vzduchu, ktorý pomôže udržať správny vzduch v interiéri a zamedziť vysúšaniu vlasov a vlasovej pokožky. Pozor tiež na to, aby ste nevyšli v chladných a mrazivých dňoch von bez čapice.

Umývanie vlasov trochu inak

V zime by ste mali uprednostňovať produkty určené pre suché a poškodené vlasy. Vyberte si šampóny, ktoré obsahujú hydratačné zložky ako glycerín alebo keratín. Raz až dvakrát týždenne si doprajte hlboko hydratačnú masku alebo olejové zábaly. Tie dodajú vlasom potrebnú výživu a pomôžu predchádzať lámavosti. Pri každom umývaní vlasov nezabudnite používať aj hydratačný kondicionér. Absolútnym tabu by malo byť česanie vlasov, pokiaľ sú ešte mokré.

(Zdroj: pexels.com/Kaboompics.com)

Zabudnite na žehličku

Vysoké teploty z fénu, žehličky alebo kulmy na vlasy vám namiesto pekného účesu môžu spôsobiť počas zimy nenapraviteľne poškodené vlasové vlákno. Aj preto sa snažte čo najmenej používať nástroje na úpravu vlasov. Ak sa tak už rozhodnete, nezabudnite na ochranné spreje.

Nedbalý účes

S bodom vyššie úzko súvisí aj to, ako si svoje vlasy upravíte. Nosenie vlasov v príliš tesných účesoch, ako sú napríklad vyčesané a uhladené chvosty, môže spôsobiť ich lámavosť. Vyberajte si teda voľnejšie účesy. In sú zhodou okolností nedbalo upravené vlasy, vďaka čomu budete pôsobiť francúzsky a šik. Pri úprave vlasov alebo ich česaní používajte hrebeň so širokými zúbkami a pramene češte len jemne, aby ste predišli ich poškodeniu. Pravidelné zastrihávanie končekov vlasov tiež môže pomôcť zabrániť rozštiepeniu vlasov. Podstrihnutie vlasov sa odporúča aspoň každých 6 týždňov.

(Zdroj: pexels.com/cottonbro studio)

Jedálniček pre zdravé vlasy

Zdravé a krásne vlasy sú často priamym odrazom toho, ako sa staráme o svoje telo zvnútra. Pre ženy, ktoré chcú svoje vlasy udržiavať v top kondícii, je kľúčové zamerať sa na vyváženú stravu bohatú na určité živiny. Mala by obsahovať dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre zdravie vlasov. Alfou a omegou však musí byť dobrá hydratácia. Pitie dostatočného množstva vody pomáha udržiavať hydratáciu vlasov a pokožky. Odporúča sa piť najmä čistú vodu alebo nesladené čaje. A čo si dopriať na tanieri?

Losos a iné tučné ryby

Tučné ryby ako losos, makrela alebo sardinky sú vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie vlasov. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú vlasom udržiavať lesk a môžu stimulovať rast vlasov tým, že podporujú zdravie vlasových folikulov a zlepšujú krvný obeh v pokožke hlavy. Okrem toho sú tieto ryby bohaté na proteín, ktorý je základnou stavebnou jednotkou vlasov.

Vajcia

Vajcia sú skvelým zdrojom biotínu a ďalších vitamínov. A to najmä vitamínov skupiny B, ktoré sú mimoriadne dôležité pre rast a posilnenie vlasov ale tiež nechtov. Biotín je známy tiež ako vitamín B7. Ak telo trpí jeho nedostatkom, môže to viesť k lámavým vlasom a ich vypadávaniu.

Vlasy sú korunou krásy (Zdroj: unsplash.com/Tamara Bellis)

Špenát

Dôležitý je nielen špenát, ale aj iná listová zelenina ako rukola. Špenát je bohatý na železo, vitamín A, C a folát. Tieto látky sú dôležité pre zdravie vlasov, keďže železo pomáha vlasovým folikulom transportovať kyslík. Ide o nevyhnutný proces pre zdravý rast vlasov. Vitamíny A a C zase podporujú produkciu mazu, ktorý funguje ako prírodný kondicionér pre vlasovú pokožku. Ak by to tak nebolo, vlasová pokožka by bola suchá a lúpala by sa, čo vy viedlo k nevzhľadným lupinám.

Orechy a semienka

Určite ste už počuli o tom, že orechy a semienka sú mimoriadne dôležité pre naše zdravie. Ide najmä o mandle, vlašské orechy a ľanové semienka,, ktoré sú plné omega-3 mastných kyselín, vitamínu E, zinku a selénu. Všetky tieto látky sú kľúčové aj pre zdravie vlasov. Vitamín E chráni pokožku hlavy pred oxidatívnym stresom tak, že pôsobí ako antioxidant, zatiaľ čo zinok a selén podporujú rast a opravu tkanív, a to vrátane tkanív vlasových folikulov.

Orechy sú tiež silný alergén. V tom prípade pozor na to, či nie ste alergický. Vtedy ich určite nekonzumujte.

Orechy sú chutné aj samotné (Zdroj: unsplash.com/Tom Hermans)

Batáty

Batáty, tiež známe ako sladké zemiaky, sú čoraz obľúbenejšou potravinou. Okrem lahodnej chuti za to môže aj fakt, že sú vynikajúcim zdrojom beta-karoténu. To telo prijíma a premieňa na vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre rast vlasov a pomáha regulovať produkciu mazu. Následkom je hydratovaná vlasová pokožka a lepšie zdravie vlasov. Nedostatok vitamínu A môže, naopak, viesť aj k suchosti a lámavosti vlasov.

Avokádo

Avokádo je skvelým zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie vlasov. Tieto mastné kyseliny poskytujú základné stavebné bloky pre bunky, ktoré podporujú zdravie a hydratáciu pokožky hlavy a vlasov. Navyše, toto malé zelené ovocie, je tiež bohaté na vitamín E. Pravidelné konzumovanie avokáda môže posilniť rast vlasov a zároveň zlepšiť ich lesk a celkovú kondíciu.

Sledujte nás na Instagrame

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame