Zdravé opálenie neexistuje! Kožu pred poškodením možno ochrániť vyhýbaním sa opaľovaniu i soláriám

žena ležiaca žena na slnku a zdravé opálenie

Dovolenkové opálenie nie je znakom zdravej pokožky (Zdroj: Pixabay/martinvorel_com)

S príchodom prvých slnečných dní, s už letnými teplotami, býva pre mnohých náročné odolať nutkaniu dobre sa opáliť alebo si aspoň dlhšie posedieť na priamom slnku. Spolu s tým však každoročne prichádza aj tá istá otázka – mnohí z nás premýšľajú, nakoľko je cielené vystavovanie pokožky slnečným lúčom ešte bezpečné, prípadne, či vôbec je možné zdravé opálenie dosiahnuť?

Zdravé opálenie neexistuje

Odpoveď je jednoznačná. Opálená pokožka je znakom poškodenia slnkom. Zdravé opálenie neexistuje. Upozornili na to odborníci z odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Kožu pred poškodením možno podľa nich ochrániť vyhýbaním sa opaľovaniu i soláriám.

„Vyhýbajte sa silnému priamemu slnečnému žiareniu, najmä v letných mesiacoch a medzi 11:00 až 15:00 h. Chráňte sa pred slnečným žiarením pomocou opakovaného nanášania krémov s ochranným faktorom proti UV žiareniu, prekrytím pokožky ľahkým priedušným oblečením, nosením pokrývky hlavy v exteriéri a slnečnými okuliarmi s UV ochranou,“ upozornili.

Pravidelná kontrola pokožky je dôležitá

Odborníci ÚVZ apelujú tiež na pravidelnú kontrolu pokožky. „Počas samovyšetrenia si všímajte akékoľvek zmeny vzhľadu kože a znamienok – mali by ste si všímať tmavú a škvrnitú farbu, nepravidelný tvar, neohraničené okraje, veľkosť znamienok a v prípade takýchto zmien čím skôr navštíviť lekára,“ doplnili. Zdôraznili tiež význam kontroly u dermatológa aspoň raz ročne.

Ako prirodzene doplniť vitamín D?

Na prirodzené doplnenie vitamínu D podľa ich slov stačí aj relatívne krátky pobyt na slnku. „Opatrnosť na slnku vás o vitamín D neukráti,“ podotkli odborníci ÚVZ. Ľuďom so svetlou pokožkou odporučili pobyt na slnku bez ochranných prostriedkov na 10 až 20 minút pred 10:00 alebo po 16:00 h. Ľuďom so svetlohnedou a tmavšou pokožkou zase v čase pred 11:00 alebo po 15:00 h.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nebezpečné srdcové zlyhávanie postihuje aj mladších ľudí: Poznáte jeho najčastejšie príznaky?

Základné pravidlá ochrany pri pobyte na slnku

  • Používajte slnečnú ochrannú kozmetiku s SPF 30 a viac
  • Dbajte na použitie dostatočného množstva opaľovacích prípravkov tak, aby ste na pokožke docielili rovnomerné pokrytie a tým aj dostatočnú ochranu
  • SPF používajte aj na temene hlavy, ak nie je chránené vlasmi – a nezabúdajte ani na ruky, nohy či pery a uši
  • Ak je vám je horúco, pravidelne sa schlaďte v tieni
  • Pite vodu, ak na slnku trávite dlhší čas
  • Konzumujte paradajky – obsahujú veľké množstvo lykopénu, ktorý podľa výskumu pomáha predchádzať začervenaniu pokožky spôsobenému pôsobením UV žiarenia

Aký je váš názor na cielené opaľovanie sa?

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, healthline.com
Odporúčame