Ste stále podráždení a priberáte? Na vine môže byť nedostatok spánku

Bolesti hlavy

gettyimages

Viac ako tretina ľudstva sa sťažuje na poruchy spánku. U mladších sú to najmä problémy pri zaspávaní, u ľudí v strednom veku ide zvyčajne o neschopnosť poriadne sa vyspať. Starší ľudia sa zase často v noci zobudia a nemôžu dlhší čas zaspať. Všetky vekové skupiny sa zhodujú v tom, že nespavosť blokuje ich sústredenosť, sú unavení a podráždení. Dlhodobý deficit spánku však môže mať vážne následky.

Ani v noci celkom nevypíname

Spánok pozostáva zo spánkových cyklov, pričom jeden cyklus má 5 fáz a počas noci sa zvykne opakovať 4- až 5-krát. Z bdelosti prechádzame do ľahkého spánku. Rad za radom prekonávame 4 fázy a ponárame sa do čoraz hlbšieho spánku. Táto prvá etapa Non-REM spánku trvá asi 90 minút a potom sa postupne „vynoríme“ späť do 1. fázy. Začína sa spánok REM, ktorý trvá asi 20 minút. Vzápätí sa znovu začneme ponárať do 4. fázy najhlbšieho spánku.

Tento proces sa zopakuje ešte niekoľkokrát. Čas strávený v hlbokom spánku sa však stále skracuje a čas strávený v REM spánku predlžuje. Krátko pred prebudením sa začína posledná fáza REM spánku. Ak sa vám vtedy niečo sníva, po prebudení si sen ľahšie vybavíte.


Mohlo by vás zaujímať: Nočný spánok nič nenahradí: Prečo je pre náš organizmus taký dôležitý?


Potrebujeme obidve fázy

Základný rozdiel medzi hlavnými typmi spánku spočíva v rozdielnej aktivite centrálneho nervového systému. Non-REM spánok je charakterizovaný vyšším svalovým napätím. Oči sú v pokoji a ani sny nie sú pre hlboký spánok bežné. Jeho hlavnou funkciou je zotavenie.

REM spánok je plytší, svaly sú uvoľnené, ale mozog vyvíja silnú aktivitu. Typickým prejavom sú živé sny. Oči sa pod zavretými viečkami výrazne pohybujú, od čoho je odvodený aj názov tejto fázy spánku. REM – rapid eye movement – rýchly pohyb očí.

Obe hlavné fázy majú pre nás veľký význam. V spánku sa potrebujeme nielen zotaviť, ale aj spracovať a uložiť si svoje myšlienky a pocity.

Dlhodobý nedostatok vždy pocítime

Ľudia, ktorí sa neustále oberajú o spánok, ohrozujú svoje zdravie, šťastie, vzťahy, povolanie ba dokonca aj život. Chronický deficit spánku spôsobuje:

  • Podráždenosť, poruchy pamäti a koncentrácie: Mozog nemá dosť času regenerovať sa. Pozornosť sa zhoršuje, reakčný čas sa predlžuje, čo vedie k zvýšenému riziku úrazov a dopravných nehôd.
  • Narušenie hormonálnych regulácií: Nedostatkom spánku netrpí len vegetatívny nervový systém, ale aj žľazy s vnútorným vylučovaním. Hypotalamus, hypofýza, nadobličky, pohlavné žľazy, pankreas či tráviace orgány: všade sa tvoria hormóny zasahujúce do regulácie rôznych procesov. Dôsledkom môžu byť poruchy libida, erekcie, oslabenie imunity a zvýšený hlad.
  • Hlad a priberanie: Deficit spánku podporuje tvorbu grelínu – hormónu, ktorý stimuluje hlad. Súčasne tlmí produkciu hormónu leptín, ktorý hlad potláča. To vedie k zvýšenému pocitu hladu. Následkom narušenia rovnováhy týchto regulačných mechanizmov býva nadváha alebo obezita.
  • Zvýšený krvný tlak a poruchy srdcového rytmu: zvyšuje sa koncentrácia látok, ktoré zdvíhajú tlak krvi. Pre srdce to znamená veľkú záťaž. Môžu sa objaviť poruchy srdcového rytmu, búšenie alebo krátkodobé zastavenie srdcovej činnosti. Pri týchto príznakoch treba ihneď vyhľadať pomoc lekára!
  • Oslabenie obranyschopnosti: ak človeku dlhodobo chýba spánok, ľahšie podľahne chorobe.
  • Stres, stavy úzkosti, depresia: vplyvom spánkového deficitu sa udržiava vysoká hladina kortizolu, čo spôsobuje stres, úzkosť alebo depresiu z vyčerpania.
  • Zvýšená citlivosť na bolesť, závraty

Mohlo by vás zaujímať: Čo s organizmom robí nedostatok spánku? Strata chuti na sex, halucinácie i iné nepríjemnosti


Napomôžte hlbokému spánku

  1. Neužívajte žiadne tabletky na spanie: Ich upokojujúci účinok môže trvať až 18 hodín a reakcie v nasledujúcom dni sú preto spomalené. Navyše vedci zistili, že tí, čo užívajú tabletky na spanie, menej snívajú. Strácajú tým možnosť spracovať vo sne svoje problémy a nahromadené pocity, čo môže viesť k pesimizmu.
  2. Vyhýbajte sa stimulantom: Čierny čaj, káva či kola. Najmenej tri hodiny pred spaním sa vzdajte nápojov s obsahom kofeínu. Ani cigareta či alkohol hlbokému spánku nepomáhajú. Nikotín je silný stimulátor – zrýchľuje pulz a zvyšuje stav mozgovej dráždivosti. Alkohol bráni snívaniu a narušuje spánok.
  3. Hýbte sa na čerstvom vzduchu: Ak chodíte na rezké prechádzky, budete odmenení zdravým spánkom. Neurobte však chybu, že pôjdete cvičiť neskoro večer. Môže to sťažiť zaspávanie.
  4. „Vyčistite si hlavu“: Síce z nej nedokážeme vyhnať všetky myšlienky, ale vieme ich ovplyvniť. Ak chcete dosiahnuť hlboký, osviežujúci spánok, vaše posledné myšlienky v bdelom stave musia byť pokojné. Myslite na niečo príjemné, čo vám robí radosť. Predstavte si napríklad prechádzku v lese alebo dovolenku pri mori do najmenších podrobností. Pomôže vám to uvoľniť sa a načerpať dostatok síl do ďalšieho dňa.

Koľko hodín spánku si bežne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame